Trója (Troy)

10.11.2005|Lila Ontkaninová|
Trója (Troy)

Trója. Symbol rozmachu a bohatstva. Ilion, tak znie jej druhé meno, ležala na území dnešného Turecka pri ústí Dardanel do Egejského mora. Režisér Wolfgang Petersen oživuje dávnu trójsku vojnu.

O Tróji sme sa učili na hodinách dejepisu, a patrilo to k tomu najzaujímavejšiemu, čo dejepis prináša. Na hodinách literatúry sme čítali Iliadu a Odysseu, tak si pripomeňme, čo z Homérovho eposu si vzal za predlohu režisér Wolfgang Peterson. Helena (Diane Kruger), v tej dobe najkrásnejšia žena svojej doby, manželka kráľa Meneláa (Brendan Gleeson), bola údajne spúšťačom trójskej tragédie. Paris (Orlando Bloom), mladý a nezrelý syn kráľa Priama (Peter O'Toole) sa do krásnej Heleny zamiloval a urobil niečo bláznivé a nerozvážne. Odviedol (uniesol) Helenu do rodnej Tróje. Niečo také sa ale nerobí a tak je len otázkou času, kedy sa Meneláos zdravo naštve a vyberie sa po svoju zákonitú. Na pomoc si privolá brata Agamemnóna (Brian Cox), kráľa Mykén, a s nevídanou tisícčlennou flotilou vyrazí pomstiť sa Paridovi a vziať si právom to, čo mu patrí. Vo farbách Grékov bojuje slávny kráľ Odysseus (Sean Bean) a obávaný bojovník s božským rodokmeňom, Achilles (Brad Pitt). Prvá loď (práve Achillova) pristáva na pevnine a začína sa písať história. Desaťročná trójska vojna začína..

Alebo žeby nie? Nuž, pravda je taká, že talentovaný scenárista David Benioff (25. hodina) robil škrty v scenári, vďaka čomu sa zdá, že celý konflikt nemohol trvať dlhšie ako pár týždňov. Z filmového hľadiska sa to samozrejme dá pochopiť. Absentujú aj nadpozemské sily alias božstvo, o ktorom sa síce nahlas hovorí, často aj s posvätnou úctou, ale vôbec sa neprejavuje. Tým, že sa príbeh zasadil do reálneho času, 1193 pred našim letopočtom, dal mu historickú hĺbku a odsunul bohov na vedľajšiu koľaj, dostali sa do pozornosti smrteľníci.

Režisér nemeckého pôvodu, Wolfgang Petersen (Dokonalá búrka, Air Force One, Nekonečný príbeh) ignoroval mytológiu a z filmu zostáva len historický veľkofilm. Príbeh nestvárnil ako prepis Iliady: Achillesa nekúpe matka v rieke zaveseného za päty, Parida nikto nesúdi a na tri bohyne, hádajúce sa o jablko čakáte márne. Ale ani sa nedržal historicky známych faktov, ktoré už o Tróji vieme. A dnes už vieme, že za trójskou vojnou nestála žena, ale pravdepodobne bohatstvo Tróje, ktorá bola zapojená do obchodov s kovmi, drahými kameňmi a jantárom. Historici sa zhodli, že vojna prebehla niekedy okolo roku 1200, čo tvorcovia filmu oznámili na začiatku filmu, ale výpravu a masky neprispôsobili tomuto obdobiu. Lode, na ktorých sa Achájci plavili sú z oveľa neskoršieho obdobia, Trója je zobrazená ako hrad. No skutočná Trója bola iná ako tá filmová. Nebol to len hrad, ale aj dolné mesto. Je zjavné, že režisérovi nešlo o vernú podobnosť s históriou, ani o adaptáciu Iliady. Peterson s týmito predlohami narábal voľne, pre neho bolo dôležité vytvoriť pútavú drámu v štýle Súboja titanov. To, čo však tak dobre zafungovalo v tomto starom filme aj vďaka aktívnemu zapojeniu božstva, v Tróji dostalo červenú.

Neviem, ako to režisér Wolfgang Petersen dokázal, ale podarilo sa mu pre film získať hviezdy, ktorých mená sú zaručeným ťahákom. Najviac pozornosti sa logicky dostalo neohrozenému bojovníkovi Achillovi v podaní Brada Pitta, ktorý je potešením pre ženské oko vďaka svojim vypracovaným stehenným a brušným svalom a sexy zadku. No nielen výzor je to, čo by ste si mali povšimnúť, ale predovšetkým jeho zosobnenie Achillesa ako arogantného a namysleného bojovníka, ktorý vedie filozofické reči o záhrobí a večnej sláve. Vojna, v ktorej bojuje, ho nezaujíma, kráľa za ktorého bojuje neuznáva a zmietaný pochybnosťami si kráti čas posteľovými hrami. Brad Pitt zvládol svojho Achillesa s prehľadom a bez zbytočných emócii. Vyrovnaným protivníkom mu je sympatický Hector alias Eric Bana (Hulk). Jeho vnútorný boj medzi povinnosťou a rodinnou lojalitou je krásne prenesený na plátno. A keby dostal väčší priestor aj Sean Bean ako kráľ Odysseus, bolo by sa na čo dívať. Čierne body zbiera drevený idol násťročných Orlando Bloom, ktorý sa ešte stále nezbavil tieňa Legolasa. Byť ním, dobre by som si rozmyslela, či prijmem ešte nejakú úlohu, v ktorej hrá významnú úlohu luk a šípy. Horší výkon podala už len Diane Kruger, ktorá svoju Helenu nehrá, iba sa tvári prekrásne. Máme šťastie, že Helena a Paris nie sú ústrednými postavami príbehu a čoskoro ich scenárista odsunie na druhú koľaj. Staršia generácia hercov vo vedľajších úlohách výborne sekunduje a uzatvára kruh postav, predovšetkým Brian Cox ako kráľ Agamemnón, Peter O´Toole ako Priamus a stále dobre vyzerajúca Julie Christie (tá stará dáma, ktorá sa rozpráva so svojim synom Achillesom na pobreží).

Stošesdesiat minútový epos poskytuje okrem solídne zvládnutého scenára a kvalitných hereckých výkonov, samozrejme aj akciu. Nečakajte však akčný film nabitý od prvej minúty po poslednú samými bojovými scénami. Máte však k dispozícii zopár naozaj vydarených bojových scén. Za všetky spomeniem súboj Achillea s Hectorom alebo nočný útok na pobrežie. Dramaturgia bitiev je zväčša stavaná na férovom muž proti mužovi, nechýba im dynamika a štýl. Občas máte pocit, že o všetkom rozhodli tri postavy a celé to obrovské vojsko má len dekoratívny (či zastrašujúci) charakter. Okrem vojska, ktoré je mimochodom postavené zo živých komparzistov z mäsa a kostí, a nie počítačom dotvorených figúrok, sa Trója môže popýšiť ukážkovými kulisami. Bodaj by nie, keď mal Peterson k dispozícii celých 200 miliónov dolárov. A ani tá nádherná mnohočlenná flotila lodí nie je dielo šikovných trikových špecialistov, ale ide o poctivú filmárčinu. Kamera je precízna a práve pri tejto scéne nám najprv poskytne pohľad na jednu lodičku, potom druhú, tretiu, piatu, desiatu.. a nakoniec sa nám naskytne more posiate množstvom lodí. Aké pôsobivé.

Zhruba v trištvrtine filmu si režisér uvedomil, že do úplného záveru ešte musí vtesnať niekoľko dôležitých momentov, a tak to nešikovne urýchlil. Na trojského koňa tak ostáva málo miesta, niektoré postavy musia rýchlo umrieť (kráľ Menelaos a Agamemnón), niektoré si na svoju smrť musia ešte chvíľu počkať (Achilles) a niekto pre istotu neumrie vôbec (Paris).

Čo je vlastne achillovou pätou Tróje? Dojem. Je síce veľkolepý ako film samotný, ale bez duše. A tak sa môže ľahko stať, že po určitom čase si z celého filmu budete pamätať len výraznú postavu Brada Pitta a niekoľko momentov zo súbojov. Na obranu treba dodať, že Trója nie je určená divákovi, ktorý sa chce špárať v jej historickom či mytologickom pozadí. Je to len film, ktorý vás má na chvíľu zabaviť. A túto robotu odvádza veľmi dobre.

Troy:
USA, 2004
Réžia: Wolfgang Petersen
Scenár: David Benioff
Námet : Homér (Illiada)
Kamera: Roger Pratt
Hudba: James Horner
Hrajú: Brad Pitt (Achilleus), Eric Bana (Hector), Orlando Bloom (Paris), Brendan Gleeson (Meneálos), Sean Bean (Odysseus), Peter O´Toole (Priamos), Diane Kruger (Helena), Brian Cox (Agamemnón), Julie Christie (Thetis), Saffron Burrows (Andromache), Rose Byrne (Briseis), Garrett Hedlund (Patroclus) Julie Christie (Thetis) Vincent Regan (Eudorus)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články

Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...