Okúzlujúca Ornella Muti

22.1.2006|Jozef Rigo|
Okúzlujúca Ornella Muti /9.3.1955, Taliansko/

Už po druhé pokúša šťastie. Po druhý raz sa vydala talianska hviezda prvej veľkosti Ornella Mutiová za oceán, aby, po nepríliš dobrých skúsenostiach, prekročila prah hollywoodskych ateliérov. V roku 1979 prvýkrát nakrútila niekoľko filmov v Spojených štátoch, vtedy vyhlásila: “Nenatočila som tam ani jeden film, ktorý by za niečo stál. Všetky boli tak zlé ako ľudia, ktorí ich vytvorili. V Spojených štátoch sa môžu vo filmovej brandži uplatniť hlavne herečky Američanky a ja ako Talianka so silným prízvukom som mala len malú šancu. Ale na druhej strane, po profesionálnej stránke, nestála tá doba strávená v Hollywoode za nič.”

Píše sa rok 1991 a Ornella Mutiová zabudla na trpkú skúsenosť, ktorú kedysi urobila. Prijala ponuku režiséra Johna Landisa, ktorý nakrúcal film Oskár /Oscar, 1991/ so svalovcom akčných filmov Sylvestrom Stalloneom v hlavných úlohách. Predstaviteľ Ramba tu hrá mocného mafiána a Ornella Mutiová ako jeho manželka. Rola nebola príliš veľká, ale Ornelle sa páčila. Najmä jej vyhovoval partner aj ostatní spoluherci, medzi nimi to bola plejáda filmových hviezd ako boli Kirk Douglas, Don Ameche, Tim Curry a hviezda zo seriálu Dallas Linda Grayová.
Predtým odmietla Ornella Mutiová jeden film len preto, že režisér chcel, aby nakrúcala aj v sobotu a v nedeľu. A tieto dni má Ornella rezervované pre rodinu. kdekoľvek nakrúca, musí mať rodinu nablízku. To znamená predovšetkým manžela podnikateľa Federica Facchinettiho a svojej dcéry. Ornella má tri – najstaršia je Naike z prvého manželstva, potom je Carolina a najmladšia je Andrea z druhého manželstva.


Zvodná Ornella Muti

Ornella Mutiová sa narodila ako Francesca Romana Rivelliová. Pochádza z dobre situovanej rodiny neapolského lekára a estónskej herečky. V detstve sa chcela venovať tancu, ale konzervatívny otec jej nedovolil, rovnako tak ako jej výtvarne nadanej staršej sestre, aby rozvíjela svoje umelecké ambície. Otcova smrť však skoro otvorila obom sestrám cestu ku kariére fotomodeliek. Ako štrnásťročnú ju pre film objavil režisér Damiano Damiani, hocu nemala herecké skúsenosti a vzdelanie, obsadil ju do hlavnej úlohy vo svojej mafiánskej dráme Najkrásnejšia manželka /La Moglie piú bella, 1970/. Jej detský pôvab kontrastujúce s telesnou vyspelosťou bol ako stvorený pre postavu sicílskej dievčiny Francescy Cimarosovej, ktorá sa vzoprie vžitým tradíciam a odmieta sa vydať za svojho zvodcu (Alessio Orano).
Bol to Damiano Damiani, ktorý pre ňu vymyslel umelecké meno, on ju uviedol do filmového sveta, ktorý prijal Ornellu s otvorenou náručou.
Iste hlavne preto, že po odchode takých hviez, ako bola Lollobrigida, Lorenová a Lisiová, vyplňovala Mutiová citelnú medzeru, ktorá sa v talianskej kinematografii vytvorila!

Po niekoľkých rýdzo komerčných snímkach na začiatku 70.rokov, ktoré jej prinesli úspech a vytvorili z Ornelly Mutiovej nový taliansky sexuálny symbol, začali o nej prejavovať záujem významnejší režiséri. Pod ich vedením vytvárala v rôzne vydarených obmenách - postavy prostých, zvodných, nezávislých a svojhlavých moderných slečien, ktoré na prvný pohľad vyzerajú nežne a nevinne, ale pod páčiacou sa tvárou so zelenými očami skrýva pevná vôľa a rozhodnosť, s ktorou sa dokáže energicky orientovať v živote i v milostných vzťahoch vo filmoch  Novomanželka /La Joven casada, 1975/, Prvá láska /Primo amore, 1978/ s U.Tognazzim, Nové strašidlá /I nuovi mostri, 1977/ s V.Gassmanom, Odumieranie lásky /Eutanasia di un amore, 1978/, Smrť darebáka /Mort d´un pourri, 1977/ s A.Delonom, Zamilovaný blázon /Innamorato pazzo, 1981/ s A.Celentanom, Život je krásny /La vita é bella, 1979/ s G.Gianninim, Chvíľe lásky /Il frullo del passero, 1988/ s P.Noirettom.
Umelecky sa preslávil Ornellu Mutiovú film M.Monicelliho Ľudový román /Romanzo popolare, 1974/ s U.Toganzzim a M.Placidom.
Obdobnými rysmi sa vyznačujú aj jej hrdinky zložitejších charakterov, v ktorom  ich krása a ženskosť neovládateľne priťahuje muža (mnohokrát staršieho), ktorí sa kvôli nim dopúšťajú pochabostí, ústiacich niekedy až do tragédie: učiteľka z materskej škôlky Valéria, jej milenec-inženier (Gérard Depardieu) si z nenaplnenej sexuálnej túžby a žiarlivosti amputuje vlastnú prirodzenosť v provokatívnej psychologickej dráme Posledná žena /La Derniére femme, 1976/ režiséra M. Ferreriho. S Marcom Ferrerim natočila ďalšie dve filmy Budúcnosť je žena /Il Futuro é donna, 1984/ a Príbehy obyčajného šialenstva /Storie di ordinaria follia, 1981/ .
Hrala aj v komédiach ako sú Bonnie a Clyde po taliansky /Bonnie e Clyde all´italiana, 1982/ s komikom P.Vilaggiom, Láska a peniaze /Love and money, 1982/ s K.Kinskim.
Ďalej si Ornella Mutiová zahrala živočíšne zmyselnú krásku so záhadnou minulosťou Odette de Crécy, pre ktorú obetuje svoje ťažko vydobyté postavenie zámožný znalec umenia (Jeremy Irons), vo sfilmovanej časti románového cyklu Marcela Prousta Swannova láska /Un amour de Swann, 1984, r. V. Schlöndorff/ s J.Ironsom.
Zneuctené kolumbijské dievča Angela Vicariová, na ktorom údajnom zvodcovi (Anthony Delon) vykonali jej bratia (Carlos a Rogerio Mirandovci) krvnú pomstu, vo filmovej adaptácii rovnomenného románu Gabriela Garcíu Marquéza Kronika vopred ohlásenej smrti /Cronaca di una morte annunciata, 1987/ režiséra F.Rosiho s R.Everettom, I.Papasovou a L.Boséovou.
Za rolu osamelej Anny, ktorá v komornej dráme režiséra F.Maselliho Súkromý zákonník /Codice privato, 1988/ začne po rozchode so svojím milencom - spisovateľom komunikovať s okolným svetom prostredníctvom telefónu a počítača, bola nominovaná na Európsku filmovú cenu Félixa 1988. V máji 1998 navštívila Prahu v rámci reklamnej kampane parfému Viva di Tosca.


Ornella Muti a Gerard Depardieu v TV seriáli Gróf Monte Cristo (1998)

Ornella Mutiová bola oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch 1998, kde predstavila nezávislú snímku, čiernu komédiu režiséra R.Niamiho Niekde ve meste /Somewhere in the City, 1998/, v ktorom vytvorila postavu nevernej manželky. Zúčastnila sa tiež na MFF detského filmu v Zlíne roku 2000. Aj keď stále veľmi aktívne pôsobí vo filme, pozornosť tlače sa sústreďuje najmä na jej súkromný rodinný život.

Jej ďalšie známe filmy: Zločin a la Neapol /Giallo napoletano, 1978/ s M.Mastroinannim, Gróf Monte Cristo /TV – Le Comte de Monte Cristo, 1998/ s G.Depardieuom, Pach smrti /The Unscarred, 1999/, kde hrala po jej boku dcéra Naike, Posledný agent /Last Run, 2001/, Zajtra /Domani, 2001/, Ľudia /People, 2004/ s R.Everettom, Lev /Le Lion, 2003/ s A.Delonom, Hovor, že áno /Di que sí, 2004/, v poslednom čase hráva väčšinou vedlajšie úlohy v koprodukčných filmoch ako sú Vendredi ou un autre jour /2005/, Les Bronzés amis pour la vie /2006/.


Ornella Muti so svojou dcérou Naike (Foto: www.stpauls.it)

Ornella Mutiová pred niekoľkými rokmi pripevnila doštičku Herecká misia na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach a prednedávnom navštívila Bratislavu pri odovzdávaní ceny Tatrabanka 2005. O našej krajine Ornella Mutiová nešetrila chválami takto: “Slovensko je magické, až rozprávkové. Keď som prišla, pripadala som si ako malé dievčatko. Všetko bolo biele. Z okna hotela som sa pozerala, ako ľudia nastupujú do električiek. Ako keby som pozerala film“.

Spolu s G.Lollobrigidou a S.Lorenovou je tiež v súčasnosti zapojená do dobrovoľníckej spolupráce UNICEF na dielčích programoch v prospech detí.

V rokoch 1975-81 bola vydatá za Alessia Orana a jej druhým manželom je od 1988 burzový maklér Federico Fachinetti, s ktorým má dceru Carolinu (nar. 1984) a syna Andrea (nar. 1987). Ornella Mutiová bola vyhlásená za najkrajšiu babičku na svete, keď jej najstaršia dcéra Naike porodila syna.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...