Skrotená hora (Brokeback Mountain)

10.4.2006|Radovan Torda|
Skrotená hora (Brokeback Mountain)

Ang Lee ma bude asi vždy prekvapovať výberom politických i geografických pozadí svojej tvorby, na čo ale u tohoto dnes už 51 - ročného taiwanského režiséra máte záruku , že nech už sa príbeh odohráva na anglickom vidieku (Rozum a cit), v západnej Číne za vlády dynastie Qing (Tiger a drak), či v dnešnom San Franciscu (Hulk) vždy ostáva verný téme tak jednoducho – komplikovanej akou je láska.

O Skrotenej hore sa toho už popísalo a narozprávalo viac než dosť, a tak som premýsľal, či vôbec písať tento článok. To však bolo pred tým než som film videl…„Lovestory dvoch homosexuálnych cowboyov“ je podtitulok, ktorým sa začína väčšina správ hovoriacich o Hore ako o kontroverznom a odvážnom filme so skvelými ohlasmi kritikov. Ak je reálnosť odvahou, zasadenie gay elementu do výsostne heterosexuálneho prostredia kontrorverznosťou a bolestivo ustráchaná náklonnosť lovestory – budiš, ale tento film nechcel byť čudesnou senzáciou s ôsmimi nomináciami na Oscara(dnes už vieme ,že s troma premenenými), chce byť jednoducho vnímaný a či sa naň vyberiete do kina, alebo kôli nepríjemnému pocitu škatuľkovania (tiež som ho mal pri kupovaní lístku) počkáte na DVD, budete vnímať príbeh , ktorý vás nenásilne presvedčí, že láska je láska aj keď sa zrodí na málo pravdepodobnej o to však pevnejšej a trvácnejšej pôde…

Píše sa rok 1963 a v americkom Wyomingu plachý a mlčanlivý Ennis Del Mar (Heath Ledger) – prichádza na ovčiarsku farmu, aby si tu zarobil na svoj budúci život s Almou (Michelle Williams), ktorá doma plánuje svadbu, istú a definitívnu. Dostáva prácu honáka a spoločne s extrovertným amatérskym ródeo jazdcom Jackom Twistom (Jake Gylenhall) ženú tisícky ovcí v ústrety Skrotenej hore a svojmu spoločnému osudu. Keď večer skončia prácu, krátia si chvíle popíjaním whisky pri ohni a vŕtaním sa v ich nie príliš šťastných existenciách. Pozitívne vízie budúcnosti plnej detí strieda plaché pokukovanie. Spolu s Ennisovou zhovorčivosťou stúpa i Jackovo odhodlanie k fyzickému zblíženiu. To prvé je surové – na vonok pripomína zápas a vo vnútri ním určite je. Zápasom s vlastnými zásadami, predsudkami a nebezpečím plynúcim z nechápavosti okolia . To má Ennis zakódované ako smrteľné , 9 – ročného ho otec prinútil pozerať, ako na následky násilného mlátenia umiera dvojica cowboyov podozrievaných miestnou komunitou z homosexuality. „Neprekvapilo by ma keby to urobil on…“vysvetľuje Jackovi ako zamietnutie na jeho naivný návrh zahodiť plány a viesť spoločne ranč. A tak sa po roku strávenom v prítmi a tichosti Skrotenej hory, ktorá ukrývala ich „zakázaný“ vzťah rozchádzajú každý do svojho sveta, kde ten druhý nemá miesto.
Ennisovo manželstvo je nahlodávané chudobou a Alminým nezáujmom o ich dve dcéry. Jack vedie tichú vojnu so svojim bohatým a arogantným tchánom a po piatich rokoch posiela Ennisovi pohľadnicu so zámienkou ho navštíviť. Ennis obratom odpovedá a ich vzájomné znovunájdenie je rovnako silné ako bolesť z naslednej rozlúčky. Alma je nechceným svedkom podstaty ich stretnutia a keď sa frekvencia ich „rybárskych“ výletov z roka na rok zvyšuje, odpláca Ennisovi rozvodom a odlúčením od po Jackovi najzmysluplnejšej časti jeho života – detí. Jack nevzdáva ich spoločnú budúcnosť, ale Ennis je stále menej otvorený myšlienke pustiť ich vzťah ďalej než medzi steny skál hory, kde vznikol. Až raz sa jeho telegram Jackovi vráti s označením „adresát nežije“,zdalo by sa, že Ennis stráca všetko, ale práve Jackova smrť mu prinesie odpovede na otázky, ktoré sa tak veľmi bál klásť…

Ang Lee vsadil pri výbere obsadenia postáv scénara Dianny Ossanaovej a Larryho McMutryho, ktorý sa „liberálnym“ Hollywoodom túlal už od roku 1997, na talentovaných a dnes už aj filmovou mekou uznávaných hercov. Viem , že Ledger začal preberať scénáre dávno predtým než ho Lee oslovil (Candy, Ples príšer), ale nedá mi nespomenúť na jeho začiatky(10 vecí, čo na tebe nenávidím, Príbeh rytiera), ktoré ho predčasne ožiarili svetlom lámača dievčenských sŕdc v prvoplánových oddychovkách. Tak isto Michelle Williams alias Jen z Dawsnovho sveta ( Lee má zrejme slabosť pre „Dawsonove dievčatá“ – Katie Holmes -Ľadová búrka). Almu nám svojim vopred prehraným bojom o Ennisovu dušu priblížila s obroskou trpkosťou a bezmocným vzpieraním sa pred životom , do ktorého ju Ennis s Jackom uvrhli. Alebo Anne Hathaway (Denník princeznej), ktorá je zábavne skvelá v úlohe Jackovej flegmatickej manželky Lureen.
Gyllenhall dáva Jackovi patričnú dávku pochabosti, ktorá pod Ennisovým vplyvom zaniká a vybuble na povrch len v jeho tajných substitúciach Ennisovej lásky v podobe mexického prostitúta, či večierkovej známosti.
Ledgerova bolesť v podobe kŕčovitých výrazov a jeho tiché mumlanie jednoduchých viet fungujú ,sprevádzajú vás celým filmom a robia z Ennisa človeka sympaticky reálneho a z Ledgera pána herca , pred ktorým dávam dole všetky pokrývky hlavy aké som kedy nosil a nosiť budem.

Hudba – ako inak country nie je otravná a je rozumne vyvážená inštrumentálnym podmazom , ktorý je metaforou hory a lásky v nej ukrytej. Dych berúce scenérie kopcov, skál a rieky vás privedú na myšlienku ,či pozeráte na skutočný obraz alebo počítačom prikrášlenú krajinu, ale v tomto prípade ide o vizuálne umenie mexického kameramana Rodriga Prieta (Alexander, Frida). Na druhej strane stovky oviec preháňajúcich sa po lúkach sú z časti dielom trikových efektov.
Naopak láska hlavných hrdinov pôsobí úplne prirodzene. Jej sila pretŕvava i počas dlhých odlúk, počas nocí strávených v náručiach iných a dokonca jej silu cítite aj keď už jeden z nich žije len v podobe ušúchanej pohľadnice , košele v šatníku a v „hriešnych“spomienkach toho druhého…

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...