Clark Gable nekorunovaný kráľ Hollywoodu

14.8.2006|Jozef Rigo|

(1.2.1901, USA - 16.11.1960, Los Angeles, USA)

"Som len šťastný prosťáčik, ktorému sa podarilo byť v správny čas na správnom mieste."Clark Gable.

William Clark Gable se narodil v ohioskom Cadize. Matka mu zomrela v siedmich mesiacoch a otec - príležitostný vrtár na ropných poliach - ho poslal na výchovu ku svojej švagrinej do Pensylvánie, kde Clark zostal až do dvoch rokov, než si ho otec znovu vzal k sebe. Keď mal šestnásť rokov "dokončil" školu /bol dyslektik, čo sa o ňom dozvedeli až po jeho smrti/, nechal sa zamestnať v akronskej továrni na pneumatiky, a zhliadnúc hru The Bird of Paradise, sa rozhodol k nástupu na herecký Olymp. Zatiaľ však pracoval v automobilkách, so svojim otcom na oklahomských ropných poliach alebo sa živil najrôznejšími obchodmi. Na niekoľko mesiacov zakotvil v oregonskom Willamette Valley, kde si privyrábil ťažkou prácou drevorubača. To pre neho ale nebolo; a možno aj preto nakonec volaniu múz neodolal a skončil u potulnej hereckej spoločnosti.

V roku 1924 to mladučký Clark Gable dotiahol do Hollywoodu, a to pomocou a pod "opatrovníctvom", o sedemnásť rokov staršej, portlandskej divadelnej manažérky Josephine Dillonovej, s ktorou sa 13.decembra 1924 oženil. Po niekoľkých bezvýznamných roličkách v nemých filmoch – Forbidden Paradise /1924/, The Merry Widow /1925/, The Plastic Age /1925/ - sa ale vrátil k divadlu, nadväzujúc celoživotné priateľstvo s hereckým kolegom Lionelom Barrymorom. So svojou prvou manželkou sa rozviedol v apríli 1930, aby za rok znovu vstúpil do manželského zväzku - tentokrát s, "iba" o päťnásť rokov staršou, Mariou Langhamovou. Na čas sa ocitol dokonca späť na Broadwayi, potom sa ale opäť vydal do Los Angeles a zahral si brutálneho vraha Mearsa v hre The Last Mile, ktorá v New Yorku odštartovala dráhu Spencera Tracyho.

Jeho javiskový výkon prebudil aj filmových agentov, ktorí  ho vzali do parády. Po niekoľkých neúspešných "screen" testoch /Barrymore, Zanuck, ktorí označili Gabla za opicu/ si Clarka konečne všimol Irving Thalberg z MGM a zaistil ho tak pre svoje štúdio. Prvú rolu, ktorá stojí za reč, - lotra Ranca Bretta - získal Gable vo filme Painted Desert /1931/ v patetickom westerne s Williamom Boydom v hlavnej úlohe. V tom istom roku vytvoril dokonca dve gangsterské postavy pre Warner Bros. - jednalo sa o filmy The Finger Points a Night Nurse /tu doslova divákom vyrazil dych svojím úderom na bradu filmovej hviezdy Barbary Stanwyckovej/.

Joan Crawfordová si Gabla neskôr vyžiadala /znovu ako gangstera/ pre film Dance, Fools, Dance /1931/, film sa stal Gablovým prvým výrazným diváckym úspechom a tento rok si ho publikum zamilovalo aj ako vraha obhajovaný Lionelom Barrymorom,  ktorý si nepríjemne začne s advokátovou dcérou, ktorú stvárnila talentovaná Norma Shearerová, vo filme A Free Soul /1931/. Barrymore získal Oscara, Shearer naň bola nominovaná a Gable sa stal "objavom roka".

Až Clarkov hazardný hráč Warren Rid Riddell z dostihového filmu Sporting Blood /1931/ sa stal Gablovou prvou hlavnou postavou. Všetky jeho filmové postavy mali jednu zhodnú vlastnosť - vždy sa v nich veľmi páčil ženám; snáď práve kvôli nebezpečiu, ktoré im od neho hrozilo na plátne i mimo filmový svet. Gable sa skoro stal aj Tarzanom vo filme Tarzan – the ape man /1932/, nebol však ešte tak slávny, preto Tarzanovu rolu nakoniec získal známy plavec Johnny Weissmüller.

Nastala doba, kedy vznikali filmy, ktoré by sa dali charakterizovať ako Gable + ženská hviezda MGM. Božská Greta Garbo a Clark Gable si zahrali vo filme Susan Lenoxová /Her Fall and Rise, 1931/, pričom Gable Gretu úprimne neznášal a považoval ju za nafúkanú primadonu, zatiaľ čo ona nemohla vystáť jeho, ako hovorievala, "prkenný" herecký prejav. Hollywoodska diablica Joan Crawfordová si hlavnú rolu vedľa Clarka Gablea mohla vychutnať hneď v dvoch významných filmoch Possessed /1931/ a Dancing Lady /1933/. Talentovaná Norma Shearerová sa s Clarkom stretla v Strange Interlude /1932/. Subtílna Myrna Loyová vo filme Men in White a Manhattan Melodrama /obe 1934/. Blonďatá sexbomba Jean Harlowová v indočínskej "džunglo-romancii" Red Dust /1932/, bol to jeden z najlepších Gablových hereckých výkonov a úplný kasový trhák a v romatickej dráme Muž, ktorého si prajem / Hold your man,1933/.

Medzi herečkami, s ktorými sa v tejto dobe Gable stretával vo filmovom ústrednom milostnom vzťahu, bola aj jeho neskoršia, zrejme najmilovanejšia, manželka Carole Lombardová. Išlo o film No man of her own /1932/. Clark s Carole /vydatou za inú hollywoodsku hviezdu - Williama Powella/ si však vtedy boli ešte celkom ľahostajní a ich skutočné horúce chvíľky ešte len mali prísť. Clarkove väčšie uši zrazu nikomu nevadili a krásnejším pohlavím bol zbožňovaný bez fúzov aj s ním.

Hviezda si začala pochopitelne vyskakovať a nie každá rola bola  pre neho dosť dobrá, a tak ho Louis B. Mayer "potrestal" zapožičaním do Columbie pre Caprov film Stalo sa jednej noci / It happened one Night,1934/. Režisér Frank Capra si pre svoju snímku vypožičial od Paramount partnerku Claudette Colbertovú a v kariére Clarkovi ani Claudette neublížil, ba práve naopak. Gablov reportér Peter Warne sa stal jeho image-hrdinou a k tomu navrch vyslúžil Gablovi Oscara za najlepší mužský herecký výkon /túto sošku kúpil v roku 1996 anonymne Steven Spielberg a vrátil ju Academy of Motion Picture Arts and Sciences, aby tak zamedzil jej nedôstojnému komerčnému využitiu/. Hovorilo sa, že jediní koho Gablea v tomto filme nepotešili a komu sa nezapáčil, boli výrobcovia spodných košieľ - keď si Gable v jednej zo slávnych scén svlieka košeľu, ukázalo sa, že pod ňou nič nemal; ceny tohoto pánskeho spodného prádla po premiére filmu zákonite povážlivo zakolísali.

Teraz naspäť k povestnej MGM si Gable zahral v Chained a Forsaking all Others /obe 1934/ a After Office Hours /1935/, ktoré síce boli "pohodové" snímky, avšak z dnešného pohľadu len vyplňovali všednejšie Gablovo obdobie, ktorý však malo byť  zahnané hity z tých najväčších.

Daryl W.Zanuck /Gable už pre neho nebol opicou/ mu zaistil hlavnú rolu v remake klasického Londonovho príbehu The Call of the Wild /1935/, ktorý ho zblížil s krásnou Lorettou Youngovou, čo mu po vášnivej afére porodila nemanželskú dcérušku.

Následovali dva vynikajúce dobrodružné filmy: Čínske more buráca / China Seas, 1935/ a predovšetkým Vzbura na ľodi Bounty /Mutiny on the Bounty,1935/ - najlepší film roku, jeden z najväčších kasových trhákov MGM a Oscarová nominácia pre Gablea, ktorého Fletcher Christian sa navždy zaradil medzi postavy, ktoré si väčšina pamätníkov pod Gablovým menom vybaví. V tomto období platí: čo Gablov film, to úspešný hit – Wife vs.Secretary po boku J.Harlowovej a M.Loyovej, San Francisco s Jeanette MacDonaldsovou a S.Tracym, Cain and Mabel /všetky 1936/, Saratoga /1937/ - v priebehu natáčania nečakane zomrela predstaviteľka hlavnej ženskej hrdinky Jean Harlowová, čo pridalo filmárom kopec práce, ale popularite a zisku filmu naopak značne pomohlo. 

Filmy s Mirnou Loyovou Too hot to Handle /1938/ a Pilot č.7 /Test Pilot,1938/ a Idiot´s Delight /1939/ - jediný film, v ktorom Clark Gable musel predviesť nejaký hudobný a tanečný výkon. Šesť týždňov strávil s tanečným režisérom Georgom Kingom, učil sa základným stepárskym postupom. Pilne trénoval aj so svojou novomanželkou Carole Lombardovou /oženil sa s ňou 29.3.1939 - 25 dní po rozvode s Mariou Langhamovou/. Pesničku Puttin´s on the Ritz odspieval celkom slušne; alespoň si to myslela väčšina diváctva. Jediným krokom vedľa bola v tomto období nevydarená biografia írskeho nacionalistu Charlesa Stewarta Parnella – Parnell /1937/.


Clark Gable a Vivien Leigh v nezapomenuteľnej klasike Odviate vetrom (Gone with the Wind, 1939)

Snáď všetci fanúšikovia, producent David O. Selznick a údajne i autorka Margaret Mitchellová si nedokázali v úlohe južanského gentlemana Rhetta Butlera v pripravovanom veľkofilme Odviate vetrom /Gone with the Wind,1939/ predstaviť nikoho iného než práve Clarka. Sám Gable ale príliš nadšený nebol, z filmu vyštval Georgea Cukora a za svojich 71 odpracovaných dní si odniesol 120 000 dolarov /Vivien Leighová alias Scarlet O ´Hara - 125 dní - 25 000 dolarov/. O úspešnosti tohto, na 13 /8 úspešných/ Oscarov nominovaných, snímku netreba hovoriť. Za hlavnú rolu bol nominovaný aj Clark Gable, ale na rozdiel od svojej filmovej partnerky Vivien Leighovej sošku neukoristil. Ku Clarkovej spokojnosti prispievalo aj dynamické manželstvo s Carole Lombardovou; bol v špičkovej forme, o ktorom svedčia filmy jako sú Strange Cargo s Joan Crawfordovou, Boom Town - ďalšia vydarená spolupráca s Claudette Colbertovou, Tekuté zlato //Boom Town/ s C.Colbertovou, S.Tracym a H.Lamarrovou, Comrade X s Viedenčankou Hedy Lamarrovou /všetky 1940/, Honky Tonk s Lanou Turnerovou a They met in Bombay s Rossalindou Russelovou /obe 1941/.

Lenže 16.januára 1942 prišiel šok a úplný zvrat v Clarkovom kariére i živote - Carole so svojou matkou zahynuly pri leteckom nešťastí a posmutnelý Gable sa dal k armáde, konkrétne letectvu /služobné číslo 565390/, aby si od filmu odpočinul. Clark vo vojne hľadal zabudnutie, čo sa mu celkom podarilo. Ako celebrita najväčšieho formátu sa rozhodne neulieval, s 8th Air Force´s 351st Bombardment Group sa zúčastnil niekoľko nebezpečných náletov na nemecké mesta, dosiahol hodnosti majora a získal aj vojnový kríž. Väčšinou však pôsobil predovšetkým vo vojnovej propagande, kedy obchádzal armádam a dodával vojakom silu. Vtedy sa dostal veľmi blízko jednému zo svojich veľkých fanúšikov, Adolfovi Hitlerovi, ktorý ponúkol vysokú odmenu tomu, kto by Gablea uniesol, prípadne zajal, a dopravil ho v poriadku do Berlína.

Do Hollywoodu sa vrátil v roku 1945 chabým filmom Dobrodružstvo /Adventure, 1945/ Publikum ho úplne nezabudlo, lenže Clark by im býval musel presvedčiť, čo sa nepodarilo, a tak sa slávny návrat nekonal. V MGM v neho ale stále verili, dostával top filmy i režisérov, ale už to nebol ten starý Clark Gable. Prišli filmy ako The Hucksters s Deborah Kerrovou /1947/, Homecoming s L.Turnerovou /1948/, Any Number can Play s Mary Astorovou /1949/, Key to the City s L.Youngovou /1950/, Across the Wide Missouri /1951/, Osamelá hviezda s Avou Gardnerovou /1952/, Never let me go s Gene Tierneyovou /1953/ a Zrazení /Betrayet,1954/, ktoré síce neboli najhoršie, ale ani náznakom nedosahovali Clarkových predvojnových kvalít.

V lepšom, na slávne doby napomínajúcom, svetle sa Gable predviedol najskôr vo filme Command Decesion s Walterom Pidgeonom /1948/ a vo Fordovej dráme Mogambo /1953/ so slávnymi partnerkami Avou Gardnerovou a Grace Kellyovou, z čoho bol remake Gablovho filmu Red Dust /1932/.

Gable bol o 21 rokov starší, stále však atraktívny a v mnohých fanúšikoch vyvolal príjemné dohady o tom, v ktorom z týchto dvoch filmov svoju srovnakú(!) postavu zahral lepšie.

Oženil sa so Silviou Ashleyovou, vdovou po slavnom hercovi Douglasovi Fairbanksovi. Ich manželstvo sa opäť príliš neklapalo a po necelých troch rokoch skončilo rozvodom. V júli roku 1955 pojal za manželku svoju niekdajšiu milenku Kathleen Williams Sprecklesovú a stal sa nevlastným otcom ich dvoch detí - Joan a Bunkera. V roku 1954 opustil MGM, ocitol sa na voľnej nohe a pustil sa do filmov Soldier of Fortune /1950/, Správni chlapi /The Tall Men, 1955/ celkom vydarený western s Jane Russellovou, The King and Four Queens, /1956/, Spolok anjelov /Band of Angels, 1957/ so Sidneyom Poitierom, milá zámenná komédia Teacher´s pet /1958/ s Doris Dayovou, vojnová dráma s Burtom Lancasterom „Pľuj tichšie, pľuj hlbšie“ / Run Silent Run Deep,1958/, But not for me /1959/ s Caroll Bakerovou, It Started in Naples /1960/ so Sophiou Lorenovou, ktoré si všetky zachovali vysokú, aj keď nie úplne vrcholnú úroveň.

Zdalo sa, že nastáva nová etapa Clarkovej kariéry. Od režiséra Johna Hustona získal výbornoú rolu starnúceho, ale stále lásky schopného kovboja Gaya Langlanda v Mustangoch s Marilyn Monroeovou a Montgomerym Cliftom /1961/. Gable sa dostával do formy a odmietal kaskadéra. Behom natáčania oznámil, že sa stane otcom. Skôr sa však vďaka svojej nemanželskej dcére, herečke Judy Lewisovej, stal dedkom. Otvárali sa pred ním nové profesijné a životné obzory. O dva mesiace neskôr, tesne po dokončení Mustangov, však náhle zomrel na infarkt.

K věčnému odpočinku bol uloženuý po boku Carole Lombardovej na Forest Lawn Cemetery do hrobky, ktorú pre Carole a svoju svokru nechal vystavať on sám. V marci 1961 Key Gableová porodila Clarkovi jeho prvé a posledné manželské dieťa - syna, ktorý dostal na otcovu počesť meno John Clark Gable. Máloktorý herec sa teší, tak veľkému rešpektu, akého dodnes požíva meno Clarka Gablea; ako malý príklad sa dá uviesť príhodu, kedy Jerry Siegel s Joe Shusterom vymýšľali meno pre Supermanovu ľudskú identitu /Clark Kent - Kent pripomína na herca Kenta Taylora/.

"Z práce s Marilyn Monroeovou na Mustangoch som skoro dostal infarkt. Nikdy som nebol šťastnejší než po skončení nakrúcania!" - Clark Gable po poslednej klapke Mustangov, dva mesiace pred svojim smrteľným infarktom.

  Foto © Wikipedia

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...