Nominácie na britské filmové ceny BAFTA Awards 2015

9.1.2015|Ivet Kollárová|
Nominácie na britské filmové ceny BAFTA Awards 2015

Dnes v skorých ranných hodinách Britská filmová akadémia zverejnila nominácie na ceny The EE British Academy Film Awards, známe ako BAFTA. Najviac nominácií si odniesla snímka Grandhotel Budapešť, ktorej meno sa objavilo až v 11 kategóriách, vrátane najlepší film, režisér (Wes Anderson), originál scenár, či herec v hlavnej úlohe (Ralph Fiennes). Filmy Birdman a Teória všetkého získali zhodne po 10 nominácií a bok po boku s filmom Grandhotel Budapešť budú bojovať v kategóriách ako najlepší film, režisér, či originál hudba.

Film Kód Enigmy získal úctyhodných 9 nominácií, vrátane najlepší film, britský film, či herec v hlavnej úlohe (Benedict Cumberbatch) a herečka vo vedľajšej úlohe (Keira Knightley). Po päť nominácií si odniesli filmy Chlapčenstvo a Whiplash, ktoré zabojujú okrem iných aj v kategóriách najlepší režisér (Richard Linklate, Damien Chazelle), originál scenár, či herci vo vedľajších úlohách (Ethan Hawke, J.K. Simmons). Filmy InterstellarNightcrawlerMr. Turner získali zhodne po štyri nominácie.

Odovzdávanie britských filmových cien BAFTA sa uskutoční 8. februára 2015 v Royal Opera House, Covent Garden v Londýne. Galavečer bude už po desiaty krát moderovať známy britský herec a komik Stephen Fry.

Tu je prehľad všetkých nominovaných:

Najlepší film

Birdman
Boyhood (Chlapčenstvo)
The Grand Budapest Hotel (Grandhotel Budapešť)
The Imitation Game (Kód Enigmy)
The Theory of Everything (Teória všetkého)

Najlepší britský film

´71
The Imitation Game (Kód Enigmy)
Paddington
Pride
The Theory of Everything (Teória všetkého)
Under The Skin

Výnimočný debut britského scenáristu, režiséra, či producenta

Elaine Constantine (scenáristka/režisérka) – Northern Soul
Gregory Burke (scenárista), Yann Demange (režisér) - ´71
Hong Khaou (scenárista/režisér) – Lilting
Paul Katis (režisér/producent), Andrew De Lotbinière (producent) – Kajaki: The True Story
Stephen Beresford (scenárista), David Livingstone (producent) - Pride

Najlepší cudzojazyčný film

Ida – Pawel Pawlikowski
Leviathan – Andrey Zvyagintsev
Dabba (The Lunchbox) – Ritesh Batra
Trash (Odpad) – Stephen Daldry
Deux jours, une nuit (Dva dni, jedna noc) – Jean-Pierre a Luc Dardenne

Najlepší dokumentárny film

20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen
20 000 Days on Earth – Iain Forsyth, Jane Pollard
Citizenfour – Laura Poitras
Finding Vivian Maier – John Maloof, Charlie Siskel
Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara

Najlepší animovaný film

The LEGO Movie (Lego príbeh)
Big Hero 6 (Veľká šestka)
The Boxtrolls (Škatuliaci)

Najlepší režisér

Alejandro G. Iňarritu - Birdman
Richard Linklater – Boyhood (Chlapčenstvo)
Wes Anderson – Grandhotel Budapešť
James Marsh – The Theory of Everything (Teória všetkého)
Damien Chazelle - Whiplash

Najlepší originál scenár

Birdman - Alejandro G. Iňarritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris Jr. Armando Bo
Boyhood  (Chlapčenstvo) – Richard Linklater
Grandhotel Budapešť – Wes Anderson
Nightcrawler – Dan Gilroy
Whiplash – Damien Chazelle

Najlepší adaptovaný scenár

American Sniper (Americký ostreľovač) – Jason Hall
Gone Girl (Stratené dievča) – Gillian Flynn
The Imitation Game (Kód Enigmy) – Graham Moore
Paddington – Paul King
The Theory of Everything (Teória všetkého) – Anthony McCarten

Najlepší herec v hlavnej úlohe

Michael Keaton – Birdman
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game (Kód Enigmy)
Eddie Redmayne – The Theory of Everything (Teória všetkého)
Jake Gyllenhaal - Nightcrawler
Ralph Fiennes – Grandhotel Budapešť

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Amy Adams – Big Eyes
Felicity Jones – The Theory of Everything (Teória všetkého)
Julianne Moore – Still Alice
Reese Witherspoon – Wild (Divočina)
Rosamund Pike – Gone Girl (Stratené dievča)

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

Edward Norton – Birdman
Ethan Hawke – Boyhood (Chlapčenstvo)
J.K. Simmons - Whiplash
Steve Carell – Foxcatcher
Mark Ruffalo - Foxcatcher

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

Emma Stone – Birdman
Imelda Staunton - Pride
Keira Knightley – The Imitation Game (Kód Enigmy)
Patricia Arquette – Boyhood (Chlapčenstvo)
Rene Russo - Nightcrawler

Najlepšia originál hudba

Antonio Sanchez - Birdman
Alexander Desplat – Grandhotel Budapešť
Hans Zimmer – Interstellar
Jóhann Jóhannsson – The Theory of Everything (Teória všetkého)
Mica Levi – Under The Skin

Najlepšia kamera

Emmanuel Lubezki – Birdman
Robert Yeoman – Grandhotel Budapešť
Lukasz Zal, Ryzsard Lenczewski - Ida
Hoyte van Hoytema – Interstellar
Dick Pope – Mr. Turner

Najlepší strih (šesť nominovaných)

Birdman – Douglas Crise, Stephen Mirrione
Grandhotel Budapešť – Barney Pilling
The Imitation Game (Kód Enigmy) – William Goldenberg
Nightcrawler – John Gilroy
The Theory of Everything (Teória všetkého) – Jinx Godfrey
Whiplash – Tom Cross

Najlepšia výprava

Big Eyes – Rick Heinrichs, Shane Vieau
Grandhotel Budapešť – Adam Stockhausen, Anna Pinnock
The Imitation Game (Kód Enigmy) – Maria Djurkovic, Tatiana MacDonald
Interstellar – Nathan Crowley, Gary Fettis
Mr. Turner – Suzie Davies, Charlotte Watts

Najlepšie kostýmy

Grandhotel Budapešť – Milena Canonero
The Imitation Game (Kód Enigmy) – Sammy Sheldon Differ
Into The Woods – Colleen Atwood
Mr. Turner – Jacquelline Durran
The Theory of Everything (Teória všetkého) – Steven Noble

Najlepší MAKE UP a vlasy

Grandhotel Budapešť – Frances Hannon
Guardians of The Galaxy (Strážcovia Galaxie) – Elizabeth Yianni-Georgiou, David White
Into The Woods – Peter Swords King, J. Roy Helland
Mr. Turner – Christine Blundell, Lesa Warrener
The Theory of Everything (Teória všetkého) – Jan Sewell

Najlepší zvuk

American Sniper (Americký ostreľovač) – John Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman
Birdman – Thomas Varga, Martin Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank Am Montano
Grandhotel Budapešť – Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak
The Imitation Game (Kód Enigmy) – John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen
Whiplash – Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann

Najlepšie špeciálne efekty

Dawn of The Planet of The Apes (Úsvit planéty opíc) – Joe Letteri, Dan, Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett
Guardians of Galaxi (Strážcovia Galaxie) – Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi
The Hobbit: The Battle of The Five Armies (Hobit: Bitka piatich armád) – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
Interstellar – Paul Franklin, Scott Fisher, Andrew Lockley
X-Men: Days of Future Past (X-Men: Budúca minulosť) – Richard Stammers, Andres Langlands, Tim Crosbie, Cameron Waldbauer

Najlepší britský krátky animovaný film

The Bigger Picture – Chris Hees, Daisy Jacobs, Jennifer Majka
Monkey Love Experiments – Ainslie Henderson, Cam Fraser, Will Anderson
My Dad – Marcus Armitage

Najlepší britský krátky film

Boogaloo and Graham – Brian J. Falconer, Michael Lennox, Ronan Blaney
Emotional Fusebox – Michael Berliner, Rachel Tunnard
The Kármán Line – Campbell Beaton, Dawn King, Tiernan Hanby, Oscar Sharp
Slap – Islay Bell-Webb, Michelangelo Fano, Nick Rowland
Three Brothers – Aleem Khan, Matthieu de Braconier, Stephanie Paeplow

THE EE RISING STAR AWARD (o víťazovi rozhoduje verejnosť hlasovaním)

Miles Teller
Gugu Mbatha-Raw
Jack O´Connell
Margot Robbie
Shailene Woodley

Zdroj:  bafta.org Foto © archív

Súvisiace články

Spider-Man: Návrat domov

Spider-Man: Návrat domov

Pavúči muž, inak známy ako Spider-Man patrí medzi najpopulárnejších a najznámejších komiksových hrdinov. Na filmovom plátne sme sa s...