Indiana Jones: Dobyvatelia stratenej archy (Raiders of the lost Ark)

30.9.2006|Jozef Rigo|
Indiana Jones: Dobyvatelia stratenej archy (Raiders of the lost Ark)

1981 Archeológ preteká s nacistami, kto skôr objaví miesto, kde sa má nájsť drahocenná a všemohúca relikvia.

Tvorcovia:

Harrison Ford /38/ ako Indy; bol v Lucasových filmochAmerické nápisy na stenách /American Graffiti, 1973/ a Hviezdne vojny /Star Wars, 1977/. Svoju žánrovú polohu rozšíril úlohami v snímke Svedok /Witness, 1985/. Jedna z najväčších superhviezd 80. rokov.
Karen Allenová /29/ ako Marion; hrala napríklad vo filme Manhattan /Manhattan, 1979/, neobjavila sa však v žiadnych ďalších dielach o Indiana Jonesovi.
Denholm Elliott /58/ ako Brody; jeden z významných britských charakterových hercov, známy z úspešných filmov ako Zámena miest /Trading Places, 1983/, A private Function /1984/, alebo Izba s vyhliadkou /A room with a view, 1985/.
Paul Freeman /38/ ako Belloq; známa tvár z britských televíznych seriálov.
Ronald Lacey /45/ ako Toht; ďalší kmeňový herec britskej televízie, často hrával v úlohách komických zloduchov. Filmári si ho všimli pred desiatimi rokmi v televízii, keď hral kasára.
John Rhys-Davies /33/ ako Sallah; nájdeme jeho pôsobivé výkony  televíznych rolí ako sú Šógun /Shogun/ a Nahý štátny úradník /The Naked civil servant/. Podobne ako Elliott sa objavil aj vo filme Indiana Jones a posledná krížová výprava /Indiana Jones and the Last Crusade, 1989/.
Frank Marshall /32/ producent; bývalý člen štábu režiséra Petra Bogdanovicha, ktorý zahájil plodnú spoluprácu so Stevenom Spielbergom. So slávnym režisérom a Kathleen Kennedyovou, producentkou filmu E.T., vytvoril firmu Amblin´ Productions. Od tej doby pracoval na väčšine Spielbergových projektov.
Steven Spielberg /34/ režisér; E.T. /1982/ mal ešte len prísť. Od tej doby sa zaoberáva aj produkciou a „dospelejšími“ filmami.


Harrison Ford sa preslávil vďaka úlohe dobrodružného archeológa Indiana Jonesa s neodmysliteľným klobúkom a bičom. Foto: Lucasfilm Ltd.

Vznik:

Tvrdí sa, že po uvedení Hviezdnych vojen /Star Wars, 1977/ sa George Lucas uchýlil na havajskú pláž. Jeho tiež úspešný kamarát Steven Spielberg sa k nemu pripojil a spoločne si začali vymýšľať príbeh, v ktorom zmiešali detské seriály svojej mladosti s okultnými prvkami a okorenili ich štipkou Jamesa Bonda. Údajne si George Lucas hodil kocku, ktorý žáner to bude, či Flasha Gordona alebo tento. Zápletka s križiakmi sa objavila, keď Lucas sedel päť dní pred magnetofónom s niekoľkými scenáristami a v debate sa rozobrali isté kostry príbehu.
Človek by povedal, že sa štúdia museli predháňať so svojimi ponukami, keď vyšlo najavo, že George Lucas a Steven Spielberg pripravujú spoločný film. Nebolo to tak. Štúdiá odstrašilo predpokladané vysoké precento dvoch tak talentovaných tvorcov, ktorí by ukrojila z ich zisku. Nakoniec to bol Michael Eisner zo štúdia Paramount, ktorý sa odvážil skoku do hĺbín, vyjednal v zmluve kruté pokuty za nedodržanie rozpočtu vo výške 20 000 000 dolárov počas  87 natáčacích dní. Tím, ktorý dostal prezývku Lucasberger, ochotne súhlasil, pretože si predtým vypracoval tajný plán, ako udržať rozpočet pod dohodnutou úrovňou a skrátiť natáčanie na púhych 73 dní.
S istými ťažkosťami hľadali herca do hlavnej úlohy, najprv uvažovali o nejakom neznámom fešákovi – projekt pomenovali Johnny podľa jedného robotníka z Malibu. Johnnyho sa však nepodarilo objaviť a nepodarilo sa ani odlákať iného kandidáta, Toma Sellecka, z jeho nového televízneho seriálu Magnum P.I.
Harrison Ford nemal veľkú chuť opakovať postavu, ktorá ako keby vypadla z oka Hanovi Solovi z Hviezdnych vojen. Súčasťou zmluvy mala byť výraznejšia účasť na tvorbe filmu. Steven Spielberg mu dodal kľúčové scény Lucasovho príbehu a Kasdanovho scenára. Ford svoju rolu počas 10 hodinového letu do Británie v júni 1980, kde natáčanie prebiehalo, podstatne prepísal a na filme spolupracoval aj počas výroby.
Finančný úspech bol hotovou vecou! Dobyvatelia stratenej archy sa o rok neskôr, keď bol film uvedený do kín, stali okamžite hitom. Tržby činili 8 000 000 dolárov počas troch dní a iba v Severnej Amerike dosiahli 115 500 000 dolárov. Pokračovanie nazvanej Indiana Jones a chrám skázy /Indiana Jones and the Temple of Doom, 1984/ mal obdobný úspech a tretie dobrodružstvo Indiana Jones a posledná krížová výprava /Indiana Jones and the Last Crusade/ pravdepodobne dovŕši hattrick.


Režisér Steven Spielberg pracuje na makete trikovej scény z filmu Dobyvatelia stratenej archy (Raiders of the lost Ark, 1981) Foto: Lucasfilm Ltd.

Zo zákulisia:

Prvú pasáž, ktorú poznal štáb pod názvom Dobyvatelia stratenej bohyňe plodnosti, natočili na Havaji doslova úderom, podobne ako zvyšok filmu. Steven Spielberg vedel, že utráca kamarátove peniaze a uvedomoval si, že jeho obvyklý perfekcionizmus je nejak nákladný. Výsledkom je Spielbergov najrýchlejší film od  mladých skúseností v televízii. Jeho tempo sa zrýchlilo na 15 dekorácií denne v ateliéri a 35 v exteriéri.
Harrisom Ford pochádza zo školy akčných hviezd, ktoré prevádzajú kaskadérske kúsky vždy, kedy je to aspoň trochu možné. Dôvody boli dva. Nespochybniteľná účasť hviezdy miesto dubléra dodávala snímku realistickú presvedčivosť aká sa inak vo filme príliš nevyskytuje.
V úvode a´la Bond musel 10 krát utekať pred obrím balvanom – dva zábery pre každý z piatich uhlov kamery. Pretože by ste si mohli myslieť, že balvan skutočne nie je, 350 kilogramov sádry vymodelovaný v oddelení zvláštnych efektov mohlo štábu spôsobiť peknú paseku. Párkrát ho nehoda minula o vlások. Hydroplán sa zrútil pri štarte. Keď natáčali bojovú scénu pod spútaných lietadlom otáčajúcim sa okolo vlastnej osi, Ford sa pošmykol a jedno koleso mu skoro rozdrvilo nohu.
To, čo predvádzal Harrison Ford, bolo dosť nebezpečné aj pre kaskadérov. Pre filmové súboje sú totiž všetci dubléri vycvičení tak, aby zasadzovali rany do vzduchu, mimo protivníka, ilúziu zásahu potom dotvára falošná perspektíva uhla snímania. Herci však nebývajú tak presní, takže kaskadéri odchádzali s väčším počtom modrín než obvykle.
Jedna náhoda, ktorá nehodovosť zvýšila, sa prihodila kaskadérovi Martinovi Groceovi. Zaskakoval za Indieho, lepšie povedané za neho visel, na vrcholke 9 metrovej sochy Šakala v Studni vedenia. Hydraulický piest pod jednou nohou sochy vyšiel predčasne nahor a socha sa rozkolísala. Je vidieť, že Groce sa ešte nedostal do bezpečnej polohy a strácal  pôdu pod nohami. Našťastie unikol vážnemu zraneniu.
Scéna, ktorá sa natáčala v Elstree, vyžadovala prítomnosť 6000 neškodných slepúchov dovezených z Holandska a dvoch nebezpečných kobier, ktoré záberu dodali napätie. Karen Allenovej boli viac než protivné, ale scénu pekne zvládla. Naopak Harrison Ford nemal so slepúchmi žiadne problémy a tým sa na nich pekne pobavil. Kobry držali krotitelia na krátkom vodítku. Z Indie doviezli sérum proti uštipnutiu a vedľa kamery stála sanitka. Kieto však nedohliadol poriadne na slepúchov, takže 2 tisíc ich zmizlo.
Všetky tieto príhody viedli k najobtiažnejšej časti výroby, ktorá si vyžadovala vysoký stupeň presného plánovania. K dokončeniu podrobného plánu príbehu si najal štyroch umelcov, ktorí strávili 6 mesiacov starostlivým mapovaním 80 % deja. Spielberg dodržal plán asi na 60 % - najviac sa držal svojich predstáv v záverečnej pasáži.
Zatiaľčo sa plánovalo, dokázal Speilberg ušetriť ďalší čas a peniaze tým, že netočil celý film sám. Režíroval všetky pasáže s Harrisonom Fordom, ale davové scény natočil napríklad asistent réžie Michael Moore alebo pri svojich nepríliš častých návštevách sa natáčania ujal sám George Lucas.
Oslavná scéna, ktorá pritom nedopadla podľa Spielbergových predstáv, je súboj s arabským šermiarom. Indiana má dobrý dôvod, aby vyzeral skleslo. Mal hňačku podobne ako väčšina štábu. Pôvodná spracovaná súbojová scéna by znamenala ďalšie 4 dni natáčania s dyzentériou, našťastie Ford prišiel s nápadom, ktorý vyústil do jedného z najobľúbenejších gagových prekvapení. Tvrdil, že Jones by túžil nájsť Marion za každú cenu.
Preto nenesú Dobyvatelia stratenej archy tak výraznú Spielbergovu pečať ako niektoré jeho iné snímky. Je v ňom viac násilia a kamere nedovoľuje zotvrať na jednom mieste, oboje je znakom Georgea Lucasa, ktorý dohliadal na zostrih. Toto obdobie pre Stevena Spielberga znamenalo určitú neistotu. Jeho predchádzajúci film 1941 /1979/ s Johnom Belushim v rozpore s očakávaním nepriniesol veľký zisk. Naviac sa režisér rozišiel so svojou priateľkou Amy Irvingovou.
A predsa sa zdá, že sa mu výroba filmu páčila a robil, čo mohol, aby vytvoril dobrú atmosféru: správal sa k svojim hviezdam s dvornou úctou a Karen Allenovú po každom zábere nežne pobozkal.
Asi to preháňal. Mnoho lásky medzi nimi zrejme nebolo. Herečky hlavných úloh sa nemenily s každým filmom. U Indiana Jonesa a chrámu skazy ju nahradila Kate Capshawová, ktorá o niekoľko rokov neskôr sa stala jeho manželkou!


Herec Harrison Ford predstaviteľ Indiana Jonesa spolu s Georgeom Lucasom počas nakrúcania filmu Dobyvatelia stratenej archy. Foto: Lucasfilm Ltd.

Zážitky:

  1. Dobyvatelia stratenej archy majú všetko – alebo skôr prenášajú návštevníkov kín do nádherných popoludňajších idyl ich detstva.“ Richard Schickel, Time, 15.júna 1981.
  2. „Budete sa smiať, mať plač na krajíčku a napäto sedieť na okraji svojho kresla celkom uchvátený vzrušením.“ The Sun, 17.apríla 1981.
  3. „Cez odvážny povrch sú Dobyvatelia príkladom zamindrákovaného filmárskeho umenia: film ako by sa bál, že neposkytuje divákom dostatok napätia, ktoré ich robia šťastnými.“ Pauline Kaelová, New Yorker, 15.júna 1981.
  4. „Ešte nikdy som si pri natáčaní neužíval  tak, ako pri tomto filme. Mal som pocit, že hrám hlavnú rolu. Bol som Indiana Jonesom za kamerou.“ Steven Spielberg.

Všimnite si:

  • Pehu Karen Allenovej. Pre maskérov to bola výzva k boju.
  • Čo asi robí kobra na Strednom východe, ďaleko od svojho rodného ázijského prostredia ?
  • Kde Indiana Jones prišiel k svojmu menu. Vypožičal si ho od obľúbeného malamuta Georgea Lucasa, ktorý už čiastočne poslúžil ako model postavy Žvýkala v Hviezdnych vojnách.
  • Neočakávané stravy. Paul Freeman čiže zloduch Belloq prehltne muchu, keď hovorí slová „Ten šialenec nás kľudne pošle do pekiel,“ a Indiana sa drsne vyhráža, že na archu zaútočí bazukou. Freeman pokračuje, ako keby sa nič nestalo, ale čo tá mucha ?
  • Členkov Stevena Edgea. Bol jedným z krotiteľov zvierat a pre niektoré zábery s hadmi si oholil nohy, navliekol biely odev a predviedol Marionine nohy. Predsa vo filme väčšinou používali zábery chodidiel Karen Allenovej.
  • Marion podvádza. Keď jej protivník v pití padá počas súboja k zemi, má vypiť ešte jeden pohárik.
  • Kde Indiania prišiel k jazve. Je to skutočné zranenie Harrisona Forda z dopravnej nehody v 60.rokoch.
  • Producenta. Frank Marshall hrá pilota otáčajúceho sa lietadla.
  • Muža dvoch postáv. Pat Roach sa objavil ako Obria Šerpa a ako mechanik.
  • Kde ste už videli tú ponorku. Použili ju v nemeckom filme Ponorka /Das Boot, 1981/. Nafilmovali skutočnú bývalú nemeckú základňu v La Rouchelle vo Francúzsku s pôvodným označením.
  • Kde je skutočná archa dohody. Spýtajte sa Babylončanov. Zmizla, keď v roku 586 pred Kristom vyrabovali jeruzalemský chrám.
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články