Dnes sa začína Minifestival európskeho filmu 7x7

6.5.2015|Ivet Kollárová|
Dnes sa začína Minifestival európskeho filmu 7x7

V kine Mladosť dnes začína 9. ročník originálneho projektu, Minifestival európskeho filmu 7x7, ktorý divákom predstaví sedem pozoruhodných európskych snímok. Festival, ktorý sa uskutoční v siedmych slovenských mestách potrvá v Bratislave od 6.-8. mája. Následne sa presunie do CINEMAXU Nitra (11.-13.5.), Banská Bystrica (18.-20.5), Žilina (25.-27.5), Poprad (1.-3.6), Prešov (8.-10.6) a Košice (15.-17.6.).

Napriek tomu, že festival trvá len dva dni, ponúkne skutočne európske filmové lahôdky. Prvým lákadlom je víťaz sekcie Un Certain Regard z minuloročného filmového festivalu Cannes, maďarská snímka režiséra Kornéla Mundrucza, Biely Boh. Hlavnými hrdinkami filmu je sučka Hagen a jej malá majiteľka Lilly. Po tom ako sa Hagen ocitne na ulici a nedokáže sa vrátiť späť domov, sa mladá Lilly rozhodne, že ju pôjde hľadať. Film umne pracuje s metaforickým vyjadrením dnešnej komplikovanej spoločnosti.

Ďalším filmom, ktorý sa predstaví v rámci Minifestivalu 7x7 je česká snímka, ktorá bodovala na udeľovaní cien Český lev, snímka režiséra Petra Václava, Cesta ven. Film rozpráva príbeh mladej rómskej matky, ktorá sa nechce zmieriť s vopred predurčeným osudom a snaží sa pre seba a svoju malú dcérku nájsť lepší život. Film na Českom levovi zvíťazil až v siedmych kategóriách, najlepší film, réžia, herečka v hlavnej úlohe, scenár, kamera, strih a zvuk.

A kto nemal možnosť zhliadnuť najlepšiu poľskú snímku tejto doby, čerstvého držiteľa Oscara v kategórií najlepší cudzojazyčný film, má opäť jedinečnú šancu. V rámci Minifstivalu 7x7 sa bude premietať film režiséra Pawela Pawlikowskeho, Ida. Táto jedinečná psychologická dráma ponúka pohľad na život mladej novicky Anny a na stretnutie s jej jedinou príbuznou, o ktorej doposiaľ nevedela, bývalou komunistkou a sudkyňou Wandou. Nečakané stretnutie prinesie prekvapivé zistenia a odhalenia.

Okrem týchto snímok majú diváci šancu vidieť aj filmy ako Špina režiséra Jona S. Bairda s Jamesom McAvoyom v hlavnej úlohe o skorumpovanom policajtovi. Úspešnú adaptáciu románu švédskeho spisovateľa Jonasa Jonassona, Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol od režiséra Felixa Herngrena. A dve francúzske snímky, rodinný film Mikulášove šibalstvá na prázdninách od režiséra Laurenta Tirarda a komédiu Čo sme komu urobili režiséra Philippeho de Chauverona.

Vstup na premietania v rámci Minifestivalu európskeho filmu 7x7 je voľný!

Zdroj:  cedslovakia.eu Foto © cedslovakia.eu

Súvisiace články

Zomrel herec Roger Moore

Zomrel herec Roger Moore

Dnes vo veku 89 rokov zomrel britský herec Roger Moore, ktorý sa preslávil hlavne postavou Jamesa Bonda. Túto ikonickú postavu stvárnil ako...