Gartenbaukino pripravilo poctu Robertovi Altmanovi

25.1.2007|Webnoviny|
Gartenbaukino pripravilo poctu Robertovi Altmanovi BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) - Viedenské Gartenbaukino pripravilo špeciálny cyklus s názvom A Tribute to Robert Altman, počas ktorého uvedú dvanásť filmov z tvorby režiséra Roberta Altmana. Od piatka 26. januára do štvrtka 1. februára tak vzdajú poctu jednému z najvýznamnejších režisérov v dejinách. Altman zomrel 20. novembra minulého roka vo veku 81 rokov.

Ako režisér debutoval v roku 1951 dobrodružným filmom Modern Football a veľmi aktívnym zostal aj počas ďalších desaťročí. Posledný film Zajtra nehráme! mal americkú premiéru v júni 2006. Režisérsky sa podpísal aj pod úspešný seriál z prostredia poľnej nemocnice M.A.S.H. (1970), drámu Nashville (1975) a film Hráč (1992). Počas svojej kariéry ho päťkrát nominovali na Oscara v kategórii Najlepší režisér, naposledy za film Gosford Park z roku 2001. Sošku si však ani raz neodniesol. V roku 2006 mu Akadémia filmových umení a vied udelila Oscara za celoživotné dielo.

Komorná prehliadka filmov tohto výnimočného amerického režiséra sa začne snímkou z prostredia modelingu Pret-a-Porter (1994) s Kim Basinger, Sophiou Loren a Marcellom Mastroianim v hlavných úlohách. Diváci uvidia aj úspešné práce zo 70. rokov, ako protivojnovú satirickú komédiu M.A.S.H. (1970), podľa ktorej o desať rokov neskôr vznikol úspešný televízny seriál, naturalistický anti-Western McCabe a pani Millerová (1971) a kriminálny film Dlhé lúčenie (1973). Chýbať nebude ani jeho posledný film Zajtra nehráme! (2006). Bližšie informácie o festivale a podrobný program predstavení prináša webová stránka na www.gartenbaukino.at.

SITA/AP Zdroj:  Webnoviny Foto © Wikipedia

Odporúčané články

Dedičná kliatba rodu Hemingway

Dedičná kliatba rodu Hemingway

Slávneho amerického novinára a spisovateľa, nositeľa Pulitzerovej a Nobelovej ceny za literatúru za rok 1957 ( román The Old Man and the...
Total Recall (1990)

Total Recall (1990)

Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) túži ísť na Mars, ale je od toho neustále odhováraný svojou krásnou ženou Lori (Sharon Stone). Vďaka...