Pred 50. rokmi zomrel James Dean

3.10.2005|Stano Hudák|
Pred 50. rokmi zomrel James Dean

Deanov život – skutočný i filmový – dá sa prirovnať k dráhe meteoru. Vo veku keď iní iba začínajú naplno žiť, stal sa idolom a 24-ročný skončil svoju životnú púť. Po niekoľkých malých úlohách dostal hlavnú úlohu vo filme East of Eden ( Na východ od raja, 1955 ). Ešte v tom istom roku Dean stvárnil hlavnú úlohu, ktorá ho preslávila vo filme režiséra Nicolasa Raya: Rebel Without a Cause ( Rebel bez príčiny, 1955 ) a nato účinkoval vo filme George Stevensa: Giant ( Obor, 1956 ) ktorý bol uvedený až o rok po jeho smrti. A to bolo všetko.

Bol to herec troch filmov, to mu však úplne stačilo, aby sa stal legendou, ktorá prežíva dodnes a uctievaným idolom nielen americkej mládeže, kráčajúcim v tradíciách slávy Marylin Monroe, Elvisa Presleyho a hŕstky ďalších, ktorý dosiahol obrovský vplyv nielen na oblasť kultúry, ktorý existuje v protiklade so skutočným rozsahom jeho práce.

S trochou nadsádzky možno povedať, že posolstvo Jamesa Deana je jasné: „Ak túžite po nesmrteľnosti, potom zomrite vtedy, keď je vaša kariéra na vrchole. Urobte to skôr ako zostarnete, skôr ako si vaši fanúšikovia nájdu nový objekt svojich snov.“

James Byron Dean sa narodil 8. februára 1931 a vyrastal v malom mestečku Marion neďaleko Fairmountu v štáte Indiana, v rodine zubného technika. V deviatich rokoch mu zomrela matka a táto tragédia ho citovo poznačila na celý život. Otec ho zveril do výchovy k tete na vidiek. Toto James svojmu otcovi nikdy neodpustil.

Deanov život bol plný dramatických premien a udalostí. Po absolvovaní strednej školy sa presťahoval do Los Angeles, kde študoval právo na Kalifornskej univerzite, no Jamesa štúdium nezaujímalo, lákalo ho divadlo. Chytal sa každej príležitosti aby svoju vášeň upokojil. A tak za záhadných okolností zbehol zo štúdií a stal sa členom hereckej skupiny Jamesa Withmora. Ten ho napokon prehovoril, aby absolvoval štúdium na slávnej hereckej škole Method Actors´ Studio, ktoré pred ním absolvoval aj Marlon Brando. A tak v roku 1950 James Dean prichádza študovať herectvo do New Yorku do hereckej dielne Lee Strasberga, kde v tom čase vyučoval Elia Kazan.

Zároveň začal Dean účinkovať v reklame, v televízii a divadle. Na filmovom plátne debutoval malou úlohou vojaka Samuela Fullera vo filme o kórejskej vojne: Fixed Bayonets! ( Nasaďte si bajonety!, 1951 ). Medzi jeho ďalšie malé úlohy patria: šialený námorník v hudobnej komédii Sailor Beware ( Námornik Beware, 1952 ), mladý muzikant v komédii Has Anybody Seen my Gal? ( Videl niekto moje dievča?, 1952 ) a úloha v TV filme Harvest ( Žatva, 1953 ).

Práve jeho vystúpenie na Broadway v úlohe arabského mladíka v divadelnej hre Andrého Gida: Immoralist ( Nemravník ) , ktorá získala pochvalné kritiky pritiahlo pozornosť hollywoodskych producentov zo štúdia Warner Bros.

Režiséra Eliu Kazana, ktorý pripravoval natáčanie drámy East of Eden ( Na východ od raja, 1955 ) zaujal práve James Dean – mladík menšej postavy, krátkozraký, nesmelý a plný komplexov. Videl v ňom predstaviteľa vtedajších mladých ľudí. V tomto filme nakrútenom podľa románu Johna Steinbecka stvárnil Dean postavu Cala Traska, čiernu ovcu rodiny - syna odstrkovaného prísnym otcom, ktorý dáva prednosť jeho staršiemu úspešnejšiemu bratovi. Deanov výkon ocenila aj filmová kritika. Vyzdvihovala predovšetkým jeho autentický výraz a psychologickú prekreslenosť postavy. Elia Kazan na otázku, prečo do filmu East of Eden hlavnú postavu Cala Traska obsadil neznámym hercom odpovedal: „Vybral som si Jimmyho preto, lebo bol stelesnením Cala Traska. Bol pomstivý, nedôverčivý ako Cal. Trpel komplexom prenasledovania a osamotenia. Ale popritom bol mimoriadne nadaným hercom.“

Kým týmto filmom sa James Dean výrazne zapísal do povedomia americkej mládeže, svojim druhým filmom Rebel Without a Cause ( Rebel bez príčiny, 1955 ) sa stal hviezdou a idolom mládeže doslova cez noc. Stvárnil tu postavu Jima Starka, ktorý bol práve v najcitlivejšom období – puberte, kvôli rodičom nútený presťahovať sa do iného mesta, zapísať sa na novú strednú školu, získať si rešpekt a uznanie rovesníkov a lásku dievčaťa. V tomto filme stelesňuje precitliveného až neurotického chlapca, ktorý si nerozumie s rodičmi, odmieta ich morálne zásady i zásady spoločnosti. Slovom je neprispôsobený, vykorenený.


Rebel James Dean (Foto: www.starspage.com)

Deanove filmové úlohy sa prelínali s jeho súkromím. Na plátne zobrazoval cez seba a cez vlastné problémy svet svojich rovesníkov. Neistotu päťdesiatich rokov pociťovali predovšetkým mladí ľudia, mladá generácia. „Ani v jednej z predchádzajúcich generácií rebelantov, ktoré poznáme z histórie nebol taký výrazný konflikt medzi mladými a starými,“ napísal filmový historik Jerzy Toeplitz. James Dean bol jedným z vtedajších mladých ľudí. Nepretvaroval sa, obliekal sa ako oni, cítil ako oni, žil ich životom. Na plátne i mimo neho. Stal sa symbolom rebela večne hľadajúceho svoje šťastie. Priniesol na plátno posadnutosť generácie éry začiatku rock and rollu, s hladnou túžbou po vzrušujúcich zážitkoch a po živote na plný plyn. Cesty k sláve sú niekedy až neuveriteľné. Platí to aj o Deanovi, hoci vytvoril iba tak málo, stačilo to k tomu aby sa stal podobne ako neskôr Elvis Presley hovorcom svojej „polostratenej“ generácie. Veľmi jasne totiž stelesňoval jej základné rozpoloženie – pocit nespokojnosti, rozporu so svetom, ktorý jej bol udelený a pocit nezmieriteľnosti s rodičmi ako strojcami tohto osudu. Do svojich postáv vložil všetko čo bolo v ňom – vnútorný rozpor, zraniteľnosť, opustenosť, nedostatok lásky, prehnané afekty, rozpoltenosť duše i otvorenú agresivitu. Nezabudnuteľný výkrik: "You're tearin' me apart!" ( Trháte ma na kusy! ) v „Rebelovi bez príčiny“ presne charakterizoval jeho emocionálnu drámu. V Hollywoode bol čiernou ovcou, pretože sa nesprával tak, ako sa v tých časoch na hollywoodsku hviezdu patrilo.

„Hrať je pre mňa najlogickejší spôsob ako sa zbaviť neurózy. Hrám sa na herca, aby som vyjadril úzkosti a drámy v zajatí ktorých žijem,“ povedal Dean v jednom rozhovore. O svojom študijnom pobyte v New Yorku, Dean spomína: „New York ma porazil. Chodil som trikrát za deň do kina, aby som prekonal svoje depresie a samotu.“

Najobľúbenejšou knihou Jamesa Deana bol „Malý Princ“ od Antoine de Saint- Exupéryho, a medzi jeho herecké idoly patrili Humphrey Bogart a Marlon Brando, na ktorom založil Dean svoj spôsob herectva a životný štýl o ktorom si myslel, že to bol Brandov životný štýl. „Zoznámil som sa s Deanom na jednej party. Predstieral pomäteného. Zavolal som si ho teda nabok a spýtal som sa ho, čo je s ním. Potreboval pomoc.“ – spomínal po rokoch Marlon Brando na svoje zoznámenie s Jamesom Deanom.

Dean mal aj niekoľko lások, medzi najznámejšie patril jeho vzťah ku herečke Pier Angeli, s ktorou sa chcel zosobášiť, no sobášu bránila jej matka, pretože Dean nebol katolíckeho vierovyznania.

Tretím a posledným Deanovym filmom je Giant ( Obor, 1956 ) – príbeh odohrávajúci sa v Texase. Opäť sa v ňom odohráva dráma dvoch generácii. Po Deanovom boku účinkujú herecké hviezdy Elisabeth Taylor a Rock Hudson.

Dňa 30. septembra 1955 - deň po nakrútení posledných záberov Deanovho tretieho filmu Giant ( 1956 ) a v čase, keď v kinách sa už nejakú dobu uvádzal film Rebel bez príčiny, našli Jamesa Deana v troskách jeho strieborného kabrioletu na diaľnici z Los Angeles do Salinasu. Týmto sa uzatvára životná dráha Jamesa Deana, aby uvoľnila priestor legende a mýtu.

Čo sa stalo v ten osudný deň?

Vášňou Jamesa Deana, ktorá sa mu nakoniec stala osudnou, bola jeho slabosť pre rýchle športové autá. So svojim strieborným kabrioletom značky Porsche 550 Spyder sa prihlásil na štart pretekov, ktoré sa konali v rámci šampionátu amatérov dňa 1. októbra 1955 v kalifornskom Salinas. Dean dostal povolenie na štart až na poslednú chvíľu – dňa 30. 9. o 2h 15 minút pred osudnou nehodou, a aby preteky stihol náhlil sa vo svojom kabriolete aj so svojim spolujazdcom po diaľnici z Los Angeles do miesta štartu v Salinas, kam už však nedorazil. Na úseku diaľnice poblíž kalifornského mestečka Paso Robles došlo k nehode, ktorá sa odohrala takmer bez svedkov. Napriek niektorým nejasnostiam sa s pomocou Deanovho spolujazdca Rolfa, ktorý nehodu prežil s ťažkým zranením a jediného očitého svedka – nezúčastneného vodiča v protismere Donalda Turnupseeda ( zomrel na rakovinu v r. 1995 ), ktorý však na nehode nemá najmenšiu vinu sa polícii podarilo zrekonštruovať priebeh nehody: James Dean uháňal príliš rýchlo prostriedkom prázdnej cesty a keď zazrel auto prichádzajúce z protismeru, nezvládol rýchlosť, dostal šmyk, narazil na ochranné zábradlie cesty, niekoľkokrát sa prevrátil a auto úplne zdemoloval. Pravdepodobne zomrel už po prvom náraze na zlomeniny chrbtice, hoci mal aj ďalšie vážne vnútorné zranenia.


Havarovaný Spyder Jamesa Deana

Keď svetové agentúry 30. septembra 1955 priniesli správu že zahynul idol mladých ľudí prakticky na celom svete – James Dean, nastalo neskrývané zdesenie. Tesne po jeho smrti nasledovalo to, s čím sa mohli porovnávať iba kultové obrady okolo smrti herca Rudolpha Valentina v r. 1925. Davy mladých ľudí nielen zo Spojených štátov obkolesili hrob Jamesa Deana a nedohľadné množstvo nešťastných rovesníkov postávalo pri mieste jeho posledného odpočinku ešte týždne po pohrebe. Model hercovej hlavy bol predávaný v miliónových sériách, zbytky havarovaného porsche sa stali národnou relikviou, kam ešte dnes prichádza množstvo ľudí, aby vzdali hold a poctu mužovi, ktorý sa vo svojich 24. rokoch stal legendou.

Kvôli obavám z toho, čo by ešte mohlo nasledovať ak fanúšikovia uvidia zakrátko Jamesa Deana na filmovom plátne v jeho poslednom filme Giant , presunuli producenti premiéru tohto filmu až na rok 1956. Režisér tohto filmu George Stevens bol zaplavený listami od fanúšikov, ktorí sa mu vyhrážali smrťou, ak vystrihne čo len jediný záber z hercovho posledného vystúpenia. Kult Jamesa Deana narástol do obrovských rozmerov. Za Gianta získal Dean ako prvý herec posmrtnú nomináciu na Oscara.

Hrob Jamesa Deana v jeho rodnom Fairmounte, ešte aj dnes hojne navštevujú fanúšikovia, ktorí si v ruksakoch na pamiatku odvážajú z cintorína kameň a kus hliny, na hrobe mu nechávajú kvety a lístočky s odkazmi. Na Main Street sa nachádza múzeum Jamesa Deana s jeho bundou, školskými fotkami a ďalšími vecami. Možno tu dostať ako suvenír tričko, alebo jeho filmy. Len jednu vec zariadiť nemožno: aby sa James Dean vrátil späť.

Zdroj:  MovieMania, IMDB

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...
Som legenda (I am Legend)

Som legenda (I am Legend)

Predstavte si, že na celom svete zúri vírus a vy ste imúnny. Beháte si po Manhattane ako na nejakej lúčke a okolo vás sa mení celá...