Oscarová Kráľovná Helen Mirren od štvrtka v slovenských kinách

16.4.2007|Webnoviny|
Oscarová Kráľovná Helen Mirren od štvrtka v slovenských kinách BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Slovenskí filmoví fanúšikovia sa vo štvrtok 19. apríla dočkajú oscarovej Helen Mirren v dráme Kráľovná. Okrem nej sa môžu tešiť na Oscarom oceneného Foresta Whitakera v dráme Posledný škótsky kráľ, sci-fi Sunshine v réžii Dannyho Boylea a "sexy thriller" Zvádzanie neznámeho.

Britská dráma Kráľovná v réžii Stephena Frearsa zozbierala na prelome rokov 2006 a 2007 najrôznejšie filmové ceny. Film nominovali na Oscara v šiestich kategóriách, ale zlatú sošku si nakoniec odniesla "len" Helen Mirren za pôsobivý výkon v hlavnej úlohe. Kráľovnú ocenili aj dvoma Zlatými glóbusmi a získala tri ceny na Benátskom filmovom festivale. Snímka ponúka divákom intímny pohľad do zákulisia kráľovskej rodiny. Odhaľuje nezverejnené rozdielne pohľady a rozpory Kráľovnej Alžbety II. (Helen Mirren) a britského premiéra Tonyho Blaira (Michael Sheen). Ako sa vyrovnávali s mediálnym šialenstvom a intrigami, ktoré spustila tragická smrť princeznej Diany? Aká je skutočne Kráľovná Alžbeta II.? Na tieto, aj ďalšie otázky sa snaží odpovedať film nakrútený podľa scenára Petra Morgana.

Rovnako jednoznačným favoritom 79. ročníka udeľovania Cien americkej filmovej Akadémie, bol aj Forest Whitaker v hlavnej úlohe drámy Posledný škótsky kráľ. Scenár filmu napísali Jeremy Brock a Peter Morgan podľa románu Gilesa Fodena. Réžie sa chopil Kevin McDonald. Príbeh filmu sa začína v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po svojom prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Takáto neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína jeho cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších diktatúr v Afrike. Film, ktorý nakrútili vo Veľkej Británii a Ugande za podpory miestnych obyvateľov, je ojedinelou sondou do sveta nemilosrdného diktátora, ktorý v Ugande vládol v 70. rokoch.

Sci-fi Sunshine režiséra Dannyho Boylea sa odohráva v 50. rokov vzdialenej budúcnosti. Slnko začína vyhasínať, čím ohrozuje samotnú existenciu života na Zemi. Preto sa k nemu vydáva kozmická loď Icarus 2 s osemčlennou posádkou a obrovskou jadrovou nádržou, ktorá by sa mala pokúsiť znovu ho rozžiariť. V tesnej blízkosti Slnka ale posádka zachytí núdzový signál lode Icarus 1, ktorá pred šiestimi rokmi bez stopy zmizla pri pokuse o dokončenie rovnakej misie. V hlavnej úlohe fyzika, ktorý má na starosti "bombu o veľkosti Manhattanu uvidia diváci Cilliana Murphyho. Ako ďalší členovia čínsko-americkej posádky sa predstavia aj Michelle Yeoh alebo Chris Evans. Film vznikol v spolupráci s odborníkmi NASA a Centra pre európsky jadrový výskum. Sci-fi vychádza z vedeckých poznatkov o možnom konci našej civilizácie, a zamýšľa sa nad tým, čo by sa stalo, keby k niečomu podobnému došlo v relatívne blízkej budúcnosti. Globálna katastrofa je však len rámcom, do ktorého sú zasadené osudy osemčlennej posádky. Nejde o super-hrdinov, ale o expertov, pre ktorých je nasadenie vlastného života samozrejmosťou a ktorí sú si vedomí, ako málo zmôže ich obrovská loď proti tisíckam stupňov žiary Slnka a proti mrazivej kozmickej prázdnote.

Hlavnou postavou "sexy thrilleru" Zvádzanie Neznámeho je investigatívna reportérka Rowena Price (Halle Berry), ktorá zistí, že smrť jej priateľky môže súvisieť s mocným reklamným magnátom Harrisonom Hillom (Bruce Willis). Odhodlaná vypátrať vraždu svojej priateľky z detstva, sa pod krycím menom Katherine zamestná v jeho firme a pod prezývkou Veronika s ním flirtuje cez internet. Rowena rozhodí siete na všetky strany, aby zistila, že nie je jediná, kto mení svoju identitu. Čím bližšie je k odhaleniu pravdy, tým viac chápe, ako ďaleko sú ľudia schopní zájsť, aby pravdu nikdy neodhalili. Podľa scenára Todda Komarnického film nakrútil režisér James Foley. Okrem Halle Berry a Brucea Willisa, si v snímke zahrali: Giovanni Ribisi alebo Gary Dourdan.

SITA/AP Zdroj:  Webnoviny

Súvisiace články