Krásne sny (The Good Night)

5.9.2007|Tomáš Kolompár|
Krásne sny (The Good Night)

Predstavte si, že vo svojom živote vlastníte všetko, čo sa len dá. Máte ženu, byt či vcelku úspešnú( aj keď zle ohodnotenú) kariéru v prací. Aj napriek tomu sa vám však máli a preto začnete snívať, snívať o lepších veciach, ktoré by vás uspokojili omnoho viac, než tie, ktoré ste vlastnili doteraz. Túto zaujímavú hru medzi snom a realitou sa rozhodol rozlúsknuť mladý začínajúci režisér a scenárista Jake Paltrow(áno, je to mladší brat úspešnejšej, Oskarom ovenčenej Gwyneth), aby nás presvedčil, či je lepšie snívať či sa uskromniť s tým, čo máme.

Celý príbeh Krásnych snov sa točí okolo nespokojného Garyho Shellera (Martin Freeman), ktorý je na pokraji svojich psychických  síl. Kedysi úspešný spevák a muzikant píše hudbu už iba pre reklamné spoty, jeho manželstvo s Dorou (Gwyneth Paltrow) ho neuspokojuje a k tomu ešte žiarli na svojho bývalého kolegu a súčasného zamestnávateľa Paula, ktorý je omnoho úspešnejší a spokojnejší ako on sám. Všetko sa zmení vo chvíli, keď do Garyho snov vstúpi dokonalá, nádherná a vzrušujúca Anna (Penélope Cruz). Gary sa do nej okamžite zamiluje a svoju  komplikovanú situáciu v reálnom živote začne riešiť útekmi do sveta snov. K tomu všetkému mu s jeho  problémom začne pomáhať guru na sny - Melem (Danny deVito) a veselý príbeh, kde neviete, čo je skutočnosť a čo sen, môže odštartovať.

Krásne sny (The Good Night, 2007)

Jake Paltrow svoj príbeh Krásnych snov začína veľmi príjemne, nastolí tradičné hluché obdobie v manželstvo spolu s problémami bežného života, ktoré kombinuje so začiatkom „snových chúťok“ hlavného hrdinu Garyho. Všetko by vychádzalo na výbornú nebyť zbytočných klučiek od témy a už až do nekonečna opakujúcim sa  problémom medzi snom a realitou, kde najväčší priestor dostáva realita ako fakt niečoho, čoho sa do posledných síl treba držať. Pritom odpútanie sa od klasicky otrepaných tém reality a skoku do fascinujúcich chvíľ, kedy človek sníva, by mohli vytvoriť neopakovateľný filmový efekt ako posledná Náuka o snoch. Paltrow ďalej kombinuje základný princíp príbehu s tou vervou,  keď snové vstupy natočil na 35 mm materiál a realitu na zrnitý 16mm film, čo pôsobí ako zaujímavý ťah v priebehu celej minutáže filmu. Ako som spomenul pred pár riadkami , je to hlavne film o rozpore dvoch svetov, v ktorých sa ocitajú ľudia s každodennou periodicitou. Práve prechod od reálneho života k snom, v podaní Martina Freemana je na filme asi to najlepšie. Jeho neskutočný infantilno- ťuťmácky výraz mu skrátka prináša želané ovocie v podobe  vyrovnávania sa s „snovým problémom“ u tak dosť nereálneho Melema s tvárou Dannyho deVita. Ich riešenie samotného problému je skutočne reálno-netipické. V Paltrowom filme sa na škodu veci strieda dobrý moment s tým zlým. Nedá mi preto nespomenúť  zahodenie veľkej príležitosti v podobe skvelej Penélope Cruz, ktorá sa v snoch Garyho zmôže akurát tak na milé pohľady a múdre vyjadrovanie. Herecká spoločnosť je však v Krásnych snoch  asi tým najvýznamnejším prvkom, ktorý ho zoceľuje a pritom špecificky- samo- za seba rozvíja. Herecké ikony ako deVito, Gwyneth Paltrow , Penélope Cruz, Martin Freeman  či Simon Pegg vôbec svojou prítomnosťou dotvárajú popri hluchých miestach filmu významnú „akciu“ v podobe maximálneho vžitia sa do postavy a jej samotnej transformácie, čo sa docieľuje formou dialógov či gestikulácii. Aj keď pri niektorých postavách je veľkosť priestoru čiastočne obmedzená , čo následne škodí celkovému dojmu(viď Penélope Cruz). Prvý veľký filmový štart Paltrowa však nevyznieva zle, no nevytvára nič novátorské. Divákovi ponúka iba to, čo si aj sám nájde na každom rohu ulici, a to nič iné , ako len zdrvujúcu realitu.

Krásne sny (The Good Night, 2007)

Ak vás ale fascinujú príbehy s podobnou tematikou a realitu beriete skôr ako niečo viac než snívanie a fikciu, Krásne sny sú filmom priamo stvorený pre túto príležitosť pretavenú do návštevy kina. Z dosť sľubného nápadu v podobe dosť kvalitného scenára sa postupom času stáva iba obyčajný príbeh o ľuďoch, ktorí sa prešmykujú medzi snom a skutočnosťou. Nebolo by na tom nič zlé, keby sa však s pravidelnou frekvenciou nedával do popredia ten fakt, že realita je vždy niečo viac ako ľudské zmysly či snívanie. Ak preto očakávate snové či nadprirodzené „hrátky“ podobných filmoch ako Náuka o snoch či s časti aj Vanilkové nebo, zabudnite na akúkoľvek podobnosť. Krásny sny sú slušným filmom začínajúceho( o to viac perspektívnejšieho) režiséra Paltrowa o tom, ako sa dajú v bežnom živote zažiť „kúzelné“ veci v podobe snov. Nič však viac, nič menej...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Yari Film Group

Odporúčané články