Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (Elizabeth: The Golden Age)

22.11.2007|Radovan Torda|
Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (Elizabeth: The Golden Age)

Kate Blanchet sa po desiatich rokoch vracia ako Alžbeta I. Postava britskej kráľovnej jej v roku 1998 vyniesla prvú nomináciu na Oscara a navždy zaradila modrookú Austrálčanku medzi svetovú hereckú elitu. Druhá kapitola plánovanej trilógie Shekhara Kapuru síce nesie podtitul „zlaté časy“, ale Británii ani Alžbete sa na ne rozhodne neblýska.

Film začína v roku 1585. Alžbeta panuje svojmu ľudu pevnou rukou a tvrdohlavým postojom voči vydaju či splodeniu následníka trápi svojho oddaného radcu Sira Walsinghama (Geoffrey Rush). O nápadníkov pritom nemá núdzu. Bohatí vladári z celej Európy by radi zaplnili prázdne miesto po jej boku a pridružili ostrovnú veľmoc k svojej krajine. Alžbeta odmieta jedného za druhým, aby ostala verná zaslúženej povesti panenskej kráľovnej. S pribúdajúcimi vráskami však začína pochybovať o správnosti celibátu. Navyše sa jej do cesty pripletie dobrodruh Walter (Clive Owen), ktorý svojou úprimnosťou a pútavým rozprávaním o Novom svete prebúdza kráľovninu romantickú stránku. Alžbeta si svetobežníka obľúbi a pripúta ho k sebe krásou svojej najbližšej dôverníčky. Keď sa vzťah dvornej dámy a Alžbetinho chránenca zmení v lásku, je jasné, že panovníčka stráca kontrolu nad svojimi citmi i spravovaním krajiny. Historické udalosti sekundujúce milostnému trojuholníku, pritom ostávajú na druhej koľaji. Španielsky kráľ Filip II. má plné zuby nadutej protestantskej cundry a vysiela zdrvujúcu flotilu do svätej vojny, zatiaľ čo jeho katolícky stúpenci v Anglicku usilujú o život kráľovnej priamo v jej radách. Do atentátu sa zapletie i škótska panovníčka Mária I. Stuartová a následne príde o hlavu. Alžbeta sa aktívne zapája do strategického plánovania bojov proti Španielom a dokonca sama stane v čele britskej armády, aby motivovala svoje vojská.

Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (Elizabeth: The Golden Age, 2007)

Kapur si z dejepisných faktov nerobí ťažkú hlavu a kladie dôraz na vnútorné formovanie svojej hrdinky. To, že Kate (nie príbeh) sa stala dominantou jeho rozprávania je zreteľné v každom zábere. Dokonalé kostýmy, šperky, parochne, mŕtvolne biely make-up a predovšetkým výrazné herectvo Blanchetovej vdychujú filmovej Alžbete život v každej jeho podobe. Ikona anglických dejín v jej podaní na plátne ožila ako rozmarná aristokratka, krutá panovníčka, rozhodná diplomatka a na pár chvíľ tiež ako neistá a zraniteľná žena.

Zlatý vek je predovšetkým pastvou pre oči a hĺbavú dušu. Nech už sa trailery tvárili akokoľvek bojovo, akčné scény sa minimalizujú na jedinú lodnú bitku, ktorá skončí skôr ako scéna popravy zradnej škótskej kráľovnej. O to väčší priestor Kapur venuje takmer hypnotickým spomaleným záberom na panenskú kráľovnú. Kamera volí zaujímavé uhly a doslova tancuje okolo svojej hviezdy, aby jej dodala ešte väčšiu pompéznosť.

Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek (Elizabeth: The Golden Age, 2007)

Pomalý spád nie úplne presných udalostí vykrýva vizuálna hostina a kráľovský výkon kráľovnej filmových kráľovien. Kate Blanchet prebrala štafetu od Judi Dench a dúfajme, že sa jej nepustí ani v epilógu Kapurovej trilógie.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Universal Pictures

Odporúčané články

Králiček Jojo

Králiček Jojo

Taika Waititi nepatrí k režisérom, prípadne scenáristom, ktorých by som nejak zvlášť obľuboval. Jeho bizarnosť a špecifickú svojskosť...
Diabol v tele (Devil Inside, The)

Diabol v tele (Devil Inside, The)

Pred viac než tromi dekádami stál taliansky horor Cannibal Holocaust na počiatku žánru zvaného “found footage”, v ktorom je podstatná...
Sexy 40 (The Rebound)

Sexy 40 (The Rebound)

Čo dnes potrebujeme na romantickú komédiu? Pár dvoch sympatických ľudí (zvyčajne rôzneho pohlavia), ktorí sa na začiatku filmu stretnú, v...