Film Slepé lásky ocenili na MFF v Cannes

24.5.2008|Webnoviny|
Film Slepé lásky ocenili na MFF v Cannes BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - Slovenský dokumentárny film Slepé lásky režiséra Juraja Lehotského získal na 61. ročníku Medzinárodného filmového festivalu vo francúzskom Cannes prestížne ocenenie - umeleckú cenu Prix de la Cicae (Confédération Internationale Des Cinémas D´Art et D´Essai).
Dokument Slepé lásky mal v slovenských kinách premiéru 27. marca spolu s krátkym filmom Ivany Šebestovej Štyri. Ako prvý slovenský film má zvláštnu verziu pre nevidiacich so špeciálnou zvukovou stopou. Popis k filmu nahovorila herečka Emília Vášáryová.

Juraj Lehotský sa snažil vo svojom filme ľudsky a úprimne zobraziť svet nevidomých a priniesť citlivú a emocionálne silnú výpoveď o ich najintímnejších citoch a pocitoch. V snímke vystupujú ľudia rôzneho veku. Spája ich láska a skutočnosť, že všetci sú od narodenia slepí. Peter Kolesár učí hudbu na základnej škole pre nevidiacich, Miro Daniel je nevidomý Róm, ktorý sa zaľúbi do takmer slepého nerómskeho dievčaťa, Elena a Laco sú nevidomí manželia, ktorí čakajú dieťa a Zuzka Pohanková je 14-ročné dievča, ktoré sa chystá na bežnú strednú školu medzi vidiacich tínedžerov. Dokument divákovi postupne ukáže, že láska týchto ľudí je o jemných detailoch, je precítená, duchovnejšia.   Foto © ASFK

Súvisiace články