Sametoví vrazi

14.10.2005|Dietatko|
Sametoví vrazi

Snímka Sametoví vrazi je inšpirovaná skutočným prípadom najbrutálnejších vrážd v českej histórii - tzv. Orlických vrážd. Začiatkom deväťdesiatych rokov, konkrétne v rokoch 1991 až 1993, sa za vidinou získania majetku spojilo päť osôb, ktoré potom vynikajúco naplánovaným spôsobom popravilo svoje obete. Tri telá boli vylovené z Orlickej priehrady.
Perfektné obsadenie, nevšedný námet na scenár a na režijnej stoličke Jiří Svoboda - človek s darom pre vytvorenie silnej drámy. To je dostatočnou motiváciou pozrieť si tento pútavý film.
V hlavnej úlohe sa predstavil sympatický Michal Dlouhý - známy najmä z divadelných predstavení, Černých barónov, či snímky Zostane to medzi nami z roku 2003. Karel Hrubeš bol človek s citmi, aj keď sa typicky hral na drsného hocha. Sametový vrah v partii "Orlických vrahov" dominoval. Spravodlivosť si ho však odchytila skôr ako polícia, pretože nabúral s autom na diaľnici a ostal ochrnutý. Jeho psychiku nám režisér priblížil v scéne kde policajné vyšetrovanie vyvrcholilo v zatýkanie všetkých páchateľov.


(foto: Česká televize, www.czech-tv.cz)

V ďalšej z hlavných úloh sa objavil mladý herec známy zo snímky Perniková Veža, Jan Dolansky. Chvíľami som z neho mala skutočne strach. Svoju rolu psychopatického vraha Ludvíka Křizka zvládol naozaj brilantne. Ukázal dve tváre postavy - na jednej strane je to človek s usporiadaným životom. Stará sa o rodinu, nerobí doma žiadne mejdany. Okolie si  o ňom hovorí, že je to perfektný človek. Avšak vo voľných chvíľach sa najradšej venuje svojmu novoobjavenému koníčku - vraždeniu. Jeho smiech vyvoláva zimomriavky i úsmev cez slzy.
Postavu Igora Chvalkovského stvárnil Richard Krajčo, ktorý je okrem iného známy ako spevák zo skupiny Krištof. V roku 2004 si zahral jednu z hlavných postáv v mrazivej city komédii režiséra Juraja Jakubiska Post Coitum. Igor Chvalkovsky sa stal jednou z obetí. Jeho telo skončilo zabalené do pletiva v Orlickej priehrade.


(foto: Česká televize, www.czech-tv.cz)

Tento film nie je len o násilí a o sexe. Je to najmä pohľad na príčiny a motivácie hlavných aktérov k týmto trestným činom. Zároveň nám odkrýva ich súkromie a previazanie so spoločenskými štruktúrami. Takisto i odvrátenú stranu spoločenského vývoja po revolúcii, kedy sa mnohí rozhodli ísť ľahšou cestou k bohatstvu. Bez ohľadu na rešpekt k zákonom a ľudskej morálke.
Najstrašnejší na celej snímke je práve fakt, že ide o pravdivý príbeh ľudskej chladnokrvnej vypočítavosti.
Trošku nedotiahnutý scenár spôsobil miernu neprehľadnosť deja. Takže aj prekreslenie postáv je miestami nedostatočné. Režisér sa to snaží zakryť efektnou kamerou a strihom, ktoré musím pochváliť. Okrem toho film obsahuje naozaj podarený soundtrack.

V celku by som chcela film pochváliť a môžeme iba závidieť naším západným susedom ich filmárske umenie.


(foto: Česká televize, www.czech-tv.cz)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články

Le Mans ´66

Le Mans ´66

James Mangold je určitým spôsobom unikát, keďže sa mu vďaka jeho kreatívnemu peru počas tvorenia filmu Logan podarilo zaistiť pre túto...