Tobruk Václava Marhoula zavíta do kín už vo štvrtok

3.9.2008|Webnoviny|
Tobruk Václava Marhoula zavíta do kín už vo štvrtok BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) - Film českého režiséra Václava Marhoula Tobruk zavíta do slovenských kín už vo štvrtok. Dej snímky zavedie návštevníkov kinosál do severoafrických zákopov a piesočných dún, kde vojnová mašinéria podrobuje niekoľko plukov československej armády ťažkej skúške. Na jeseň roku 1941 čelia v oblasti líbyjského prístavného mesta Tobruk príslušníci ozbrojených zborov viacerých spojeneckých armád, bez možnosti utiecť, početnej presile nemeckých a talianskych jednotiek.

Medzi vojakmi 11. východného československého pluku sa nachádza aj mladý vojak Jiří Pospíchal, ktorého vo filme stvárnil Jan Meduna. Pospíchalove idealistické predstavy o hrdinstve a vojne sa konfrontujú s africkou púšťou, neustálym ohrozením života a všadeprítomnou smrťou. Snímku nakrúcali priamo v africkej púšti. Vyše dvojmesačnej práci v Tunisku predchádzal náročný osemdňový výcvik vo vojenskom priestore vo Vyškove, vďaka ktorému získali herci chýbajúcu vojenskú prípravu.

Hudbu k filmu zložili americký skladateľ Richard Horowitz a iránska skladateľka a vokalistka Sussan Deyhim, ktorí majú na konte Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara. Do drámy, ktorá je druhým celovečerným filmom režiséra Marhoula, zámerne s cieľom zvýšenia autenticity príbehu obsadili menej známych hercov. Vo filme sa predstavia: Petr Vaněk, Robert Nebřenský, Matěj Hádek, Andrej Polák, Kryštof Rímský, Martin Nahálka, Michal Novotný, Radim Fiala, Petr Stach, Petr Lněnička, Matúš Krátky a ďalší.   Foto © archív

Odporúčané články