Dom na konci sveta (A Home At The End Of The World)

1.11.2005|Paľo Červeň|
Dom na konci sveta (A Home At The End Of The World)

A Home At The End Of The World je film, z ktorého srší neuveriteľná pohoda od začiatku až po koniec. To ale v žiadnom prípade neznamená, že by príbeh bola nejaká pohodička. Stačí ak spomeniem, že hlavnými predstaviteľmi sú gay, bisexuál a žena, ktorá ich miluje oboch. Naozaj silná téma, ktorá je ale spracovaná s neuveriteľnou ľahkosťou. Film začína veľmi netradične a to „prichytením“ staršieho brata pri sexe s jeho priateľkou. To samé o sebe nie je príliš čudné. Ten čo ich prichytí má ale iba deväť rokov. Jeho brat si z toho vôbec nič nerobí a kľudne pokračuje v „práci“. Už vtedy som pochopil, že nepôjde o bežný film. Moje tušenie sa potvrdilo v zapätí, keď bratia spolu skúšajú účinky LSD. Všetko sa sunie v pohodovom tempe až do chvíle, keď starší brat nešťastne umiera. Od toho okamžiku začínajú trampoty hlavného predstaviteľa. Podarí sa mu ale na strednej škole objaviť svoju životnú lásku. To by bolo v poriadku, pokiaľ by tá láska nebola tiež chlapcom. Spoločne sa prebíjajú dospievaním, fajčením marihuany, masturbovaním a prvými pokusmi so sexom. Krásna je hlavne scénka, kde hlavný predstaviteľ presvedčí mamu svojho priateľa aby si s nimi dala jointa. No proste krása. V prvej tretine filmu hrajú mladý herci, ktorí sa svojich úloh zhostili veľmi dobre. Po presune hlavných hrdinov filmu do New Yorku, kde spoznávajú svoju ďalšiu veľkú lásku Clare sa úloh zhostia dospelí herci. Nebudem ďalej prezrádzať dej filmu, veď bude lepšie ak si ho pozriete.


(foto: www.warnerbros.com)

Námet a scenár napísal Michael Cunningham, ktorý napísal scenár aj k The Hours (Hodiny). Scenár k tomuto filmu sa mu naozaj podaril a veľmi dobre sa vysporiadal s citlivou témou. Nezachádza do žiadnych zbytočných vulgárností a tak ani puritánom nebude vadiť vzťah dvoch mužov odohrávajúci sa na plátne. Film pôsobí veľmi kompaktným dojmom a divák má pocit, že ho točil niekto naozaj skúsený. Ani sa mi nechcelo veriť, že ide o prvotinu režiséra Michaela Mayera. Nejde zrovna o mladíka, pretože má už 45 rokov.

Hlavnú postavu bisexuála (v dospelosti) stvárnil Colin Farrell. Gaya si zahral Dallas Roberts a Clare hrá Robin Wright Penn, ktorá je známa napríklad z Forrest Gump. Herecké výkony sú výborné a hlavne Colin Farrell, ktorý je hlavná hviezda filmu, hrá veľmi dobre.


(foto: www.warnerbros.com)

Veľmi podstatnú úlohu pri tomto filme na celkový dojem hrá hudba. Patrí medzi to najlepšie, čo som tento rok počul. Skladby výborne podfarbujú dej a dopĺňajú obrazovú stránku.

V každom prípade ide o veľmi podarený film, ktorý sa oplatí vidieť. Na záver ešte malá perlička. Ak niekto čaká, že uvidí Colina Farrella nahého, tak sa nedočká. Vo filme nie je žiadna milostná scéna (ak nerátame vzájomnú masturbáciu) a to preto, lebo bola vystrihnutá. Že vraj na skušobnej projekcií rozrušila divákov. Filmu ale vôbec nechýba a možno je bez nej ešte lepší.


(foto: www.warnerbros.com)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Od koľkých rokov dabujete filmy? Zhruba od desiatich rokov. Ako ste sa k dabingu dostali? Ako detský herec, keď som robil veľa...