Film Vicky Cristina Barcelona dnes otvorí 10. MFF Bratislava

28.11.2008|Webnoviny|
Film Vicky Cristina Barcelona dnes otvorí 10. MFF Bratislava BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) - Jubilejný 10. Medzinárodný filmový festival Bratislava otvorí dnes večer nový film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona (2008) v hlavných úlohách so Scarlett Johansson, Rebeccou Hall, Javierom Bardemom a Penélope Cruz. Snímku, ktorou sa Woody Allen tematicky vracia k svojim neprekonateľným vzťahovým komédiám, uvedú na Slovensku po prvý raz. Festival ponúkne do 5. decembra v piatich kinosálach 205 filmov zo Slovenska i zahraničia a bohatý sprievodný program.

Festivalový víkend bude patriť hlavnému hosťovi - oscarovému maďarskému režisérovi Istvánovi Szabóovi, ktorý si v sobotu o 18.00 prevezme od festivalového výboru Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Do Bratislavy zavíta i mexický režisér Amat Escalante, ktorý uvedie súťažný film Bastardi (Los Bastardos, 2008). V roku 2006 získal za film Krv (Sangre, 2005) na MFF Bratislava Cenu pre najlepšieho režiséra za majstrovské zobrazenie úpadku ľudskej dôstojnosti. Rumunská herečka Maria Dinulescu, ktorá si zahrala vo filme California Dreamin´, uvedie snímku režiséra Adriana Sitarua Zamotané vzťahy (Pescuit sportiv, 2008). Svoj prvý hraný film Marec (März, 2008) predstaví rakúsky režisér a herec Klaus Händl. Pozvanie do Bratislavy prijal i režisér Namik Kabil, ktorý uvedie film Noční strážcovia (Ćuvari noći, 2008) o dvojici sarajevských strážnikoch, konfrontovaných so súčasnou dezilúziou. Z Českej republiky prídu na festival hlavní protagonisti filmu Deti noci (Děti noci, 2008) Michaely Pavlátovej Marta Issová a Jíří Mádl. Uvedených päť filmov bude bojovať spolu s ďalšími deviatimi titulmi v Súťaži prvých a druhých hraných filmov. Porotcovia sa budú rozhodovať i medzi snímkami Zóna (La Zona, 2007), Pod bombami (Sous les bombes, 2007), Žiara nad oceánom (Yi ban hai shui, yi ban huo yan, 2008), Benzín (Gasolina, 2008), Sviatočný augustový obed (Pranzo di Ferragosto, 2008), Studený obed (Lonsj, 2008), Pátranie (A nyomozó, 2008), Versailles (Versailles, 2008), Domov (Home, 2008).

Hlavná porota, v zložení francúzsky režisér a scenárista Eric Boyer, rakúsky filmový kritik Otto Reiter, maďarský režisér György Pálfi, švédsky filmový producent Freddy Olsson a slovenský režisér Dušan Trančík udelí Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho režiséra, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon. O ďalších oceneniach rozhodne Ekumenická porota, porota FIPRESCI, Študentská porota a jury Slovenskej televízie. Návštevníci festivalu môžu hlasovať za najlepší Slovenský film 2008 a najlepšiu snímku z celého programu.

Ďalšie filmy uvedú v ôsmich nesúťažných sekciách Made in Europe, Proti prúdu, Svetový čas, Focus: Hudba a film, Azyl – krátkometrážna tvorba, Slovenský film 2008, Zvláštne uvedenie a Videoart. Na MFF Bratislava budú mať premiéru štyri slovenské filmy. Diváci sa môžu tešiť na Veľký rešpekt od Viktora Csudaia, Prekvapenie od Gabriela Hoštaja a na dokument Afganské ženy za volantom, ktorý nakrútila režisérka Sahraa Karimi. V sekcii Focus: Hudba a film uvedú premiérovo snímku spisovateľa a režiséra Petra Krištúfka s názvom Momentky, ktorá je spomienkou na legendárneho Deža Ursinyho. V Bratislave po prvý raz premietnu dokument Pavla Barabáša Carstenz – siedma hora. Festival sa okrem Bratislavy predstaví 30. novembra v Košiciach a 4. decembra v Banskej Bystrici.   Foto © archív

Súvisiace články