Peter Kerekes: Ten, ktorý prezradí recept na dejiny

2.1.2009|Slavomír Sochor|
Peter Kerekes: Ten, ktorý prezradí recept na dejiny

Slovenský, zaujímavý, aktuálny. I také prívlastky má človek, ktorý sa narodil 3.apríla roku 1973 v druhom najväčšom meste Slovenskej republiky – v Košiciach. Dnes je z neho populárny dokumentarista – režisér, scenárista a ešte i producent. Presne o osemnásť rokov od svojho narodenia začal študovať na Vysokej škole muzických umení v Bratislave. Na nej ako študent pôsobil do roku 1998. V roku 1999 sa stal doktorantom a tak na VŠMU pobudol ešte do roku 2002. Hneď po ukončení štúdia v roku 2003 začal pracovať ako externý pedagóg na filmovej a televíznej fakulte v odbore filmový režisér v otvorenom ateliéri spolu s významným slovenským režisérom a profesorom Dušanom Hanákom. Počas jeho pôsobenia na Vysokej škole muzických umení natočil Peter Kerekes viac filmov. V jeho filmografii dominuje ako režíjný debut 16 minútová dokumentárna snímka „Človek o knihe, kniha o človeku“ v produkcii Slovenskej televízie, štúdia Košice. O dva roky nato, teda v roku 1996 natočil opäť šestnásťminútový film –„Balog Jozsef, Príbenník 66“, ale to už bol film z produkcie VŠMU.

Ladomírske morytáty a legendy  – tretí režíjný film Petra Kerekesa – a na fotke i účinkujúci – pán poštár Mikitka z Ladomírovej
Ladomírske morytáty a legendy – tretí režíjný film Petra Kerekesa – a na fotke i účinkujúci – pán poštár Mikitka z Ladomírovej

Do tretice sa produkcia opäť vystriedala. Tentokrát išlo o koprodukčný, päťdesiat minútový československý film „ Ladomírske morytáty a legendy“. Dokumentárny film produkovala spoločnosť Igora Hudeca Ars Media s VŠMU, Slovenskou televíziou a Českou televizi. Po tomto filme nasledoval už v poradí piaty projekt – „Zuzana od 8.00 do 17.00“. Ten šiesty – celovečerný vstúpil už aj do kinodistribúcie. Stala sa ním dokumentárna snímka „ 66 sezón“, ktorá zachytávala každodenný režim kúpaliska v Košiciach. Mala osemdesiatšesť minút.

Director & Dictator – Peter Kerekes a dvojnik Adolfa Hitlera pri natáčaní 66 sezón.
Director & Dictator – Peter Kerekes a dvojnik Adolfa Hitlera pri natáčaní 66 sezón.

Režisér napísal k tomuto filmu i scenár. Za kamerou stál Martin Kollár, režisérovi asistovala Ötvös Anna, strihal skúsený Marek Šulík a hudbu skomponoval bývalý žiak Ilju Zeljenku - Marek Piaček, ktorý tiež súčasne natáča i najnovší film Petra Kerekesa “Ako sa varia dejiny”, o ktorom píšem o čosi nižšie. Peter Kerekes sa podieľal ešte aj na filmoch: “Most Márie Valérie” (réžia, dokument), “Pôvod sveta” (producent, animovaný, r. Katarína Kerekesová), “I am from nowhere” (r. George Mish) a v neposlednom rade - režíjne na tretej epizóde spojenej série dokumentov “Cez hranice – Pomocníci”. V roku 2006 sa začal podieľať ako producent na filme “Diana – alebo cesta do šoubiznisu” v réžii Mareka Šulíka. Momentálne už práce na filme neprebiehajú. I keď sa výroba jedného titulu zastavila, Peter Kerekes neustále pripravuje nové filmy. Jeho momentálne tažiskovým projektom, je film “ Ako sa varia dejiny”, ktorý rozpráva o tom, aký vplyv majú na vojnu kuchári. Režisér natočil ich príbehy v rôznych krajinách o tom, ako prežiť a ako pomôcť prežiť aj ostatným. Film vzniká v produkcii spoločnosti Petra Kerekesa, České televize a spoločnosti Negativ, s.r.o. a Mischief Film. Za kamerou bol opäť Martin Kollár, ktorý natáča i najnovší film Marka Škopa “Osadné-Brusel-Osadné”. Okrem filmu “Ako sa varia dejiny”, má Peter Kerekes rozrobené aj iné projekty, ale tie sú ešte vysoko vo hviezdach.

Samotný režisér pri natáčaní filmu: Ako sa varia dejiny (2008, r.Peter Kerekes)
Samotný režisér pri natáčaní filmu: Ako sa varia dejiny (2008, r.Peter Kerekes)

Peter Kerekes: Interview

Vaše dokumentárne filmy sú veľmi zaujímavé, ako Vás napadlo natočiť filmy o starej Košickej plavárni a vojnových kuchároch?

Môj film 66 sezón o košickej plavárni približoval dejiny cez jedno miesto, tu ich tak trochu priblížime prostredníctvom viacerých miest. Nápad vzišiel počas rozhovorov s mojím otcom, ktorý bol vynikajúci kuchár. Rozprávali sme sa o tom, že by bolo zaujímavé nakrútiť film o tom, ako kuchári, a teda vlastne "malí" ľudia, ovplyvnili "veľké" dejiny. Začali sme to rozoberať bližšie, zháňať ľudí a už štvrtý rok sa s filmom trápim (smiech).

Nemali ste niekedy chuť natočiť i hraný film? Na VŠMU ste študovali hranú réžiu.

"Ja sa snažím robiť film v prvom rade hravý a zobrazovať prostredníctvom neho realitu. Hraný film ju dokáže iba sprostredkovať, dokument premeniť. Preto som natočil ´66 sezón´. Ľudia pred kamerou hovoria svoje príbehy, menia sa v čase, menia sa v seba spred 20 rokov. Prechádza nimi čarovná premena. Keď moja stará mama na plavárni hovorí o tom, že si už nedá veštiť, lebo vie, čo ju čaká - koniec - je to veľmi silné. Práve preto ma dokument tak veľmi zaujíma."

Na Slovensku sa opäť začali točiť filmy, ako to vnímate?

Pozitívne :-)

Váš najnovší film „Ako sa varili dejiny“ mal mať premiéru už v tomto roku, ale premiéra sa presunula na rok 2009. Aké boli dôvody?

Plánovali sme premiéru na september 2008. Potrebovali sme prostriedky na výrobu slovenských distribučných kópií. Bohužiaľ, naša žiadosť o podporu v programe MKSR Audiovízia bola vyradená. V žiadosti sme urobili fatálnu chybu, ktorá nás dodnes hlboko mrzí. Namiesto pôvodného názvu filmu "Ako sa varili dejiny" sme uviedli nový názov filmu "Ako sa varia dejiny".Úradníčky na ministerstve z toho logicky a právom vydedukovali, že sme žiadali dotáciu na iný film.Premiéru sme presunuli na február 2009, ak sa nám dovtedy nepodarí zabezpečiť peniaze na výrobu slovenských kópií, budeme premietať českú, maďarskú a nemeckú verziu.

Uvediete tento film i na nejakom z európskych filmových festivalov alebo aj na iných kontinentoch?

Áno.

Váš film „66 sezón“ je súčasťou projektu Doc-Air.com, na ktorom sa prezentujú dokumentárne filmy v rámci webu. Páči sa Vám, ako režisérovi, že si ľudia môžu sťahovať súčasné dokumenty z Internetu?

Myslím si, že portál www.doc-air.com je vynikajúcou príležitosťou, ako sa môže divák jednoducho a lacno dostať ku kvalitným dokumentárnym filmom, keď už televízia na ne rezignuje.

Radosť zo života Ctibora Filčíka
Radosť zo života Ctibora Filčíka

Peter Kerekes: Radosť zo života

Jedným z najzaujímavejších projektov, na ktorých pracuje Peter Kerekes je dokumentárny cyklus, ktorý vyrába spoločnosť Pavla Barabáša pre Slovenskú televíziu – Radosť zo života. Ctibor Filčík, Magda Husáková – Lokvencová, to je naozaj len minimum z toho, čo nám tento cyklus ponúkol. Do série dokumentov réžijne prispel aj Peter Kerekes, ktorý nakrútil i diely o osobnostiach tu vyššie spomenutých. Každý diel ponúka zaujímavé výpovede či už hereckých, športových kolegov, ale neraz i veľmi dobrých priateľov osobnosti, o ktorej časť cyklu rozpráva.

Ešte jedno foto na záver:

Ako sa varia dejiny (2008, r.Peter Kerekes)
Ako sa varia dejiny (2008, r.Peter Kerekes)

Zdroj:  moviemania.sk Foto © K2 studio, Peter Kerekes, arch

Súvisiace články

SCANDI 2020 bude patriť ženám

SCANDI 2020 bude patriť ženám

Už tento týždeň uvedie šiesty ročník prehliadky divácky hit zo Sundance Srdcová kráľovná, provokatívny dokument Plnotučná sebaláska,...