Ríša vlkov (L'Empire des loups)

16.11.2005|Dietatko|
Ríša vlkov (L'Empire des loups)

Náročným divákom rozhodne odporúčam veľmi sa netešiť. Ja osobne síce patrím medzi konzumných návštevníkov kina, avšak moje očakávania z tohto filmu určite neboli naplnené. Hoci milujem Jeana Rena, v tejto snímke som mala pocit, že sa akosi vytratila jeho iskra. V poslednom čase berie aj také role, ktoré vo mne vzbudzujú pochybnosti, či to má pre neho ešte vôbec význam. Pevne dúfam, že sa mu čo najskôr dostane do rúk taká úloha, ktorá ma presvedčí o opaku. Azda za to môže scenár plný trápnych dialógov a úsmevných fráz typu „Ja som Pán policajt a viem všetko“ alebo napríklad "To je tvoja matka?"...."To bola tvoja matka."...."Preto si sa stal policajtom?".

Aj dĺžka filmu 130 minút vás občas doženie k zívnutiu. Nemala by som  však hneď Ríšu vlkov zavrhnúť, ako núdzový plán je to postačujúce. V hlavnej úlohe nebezpečná turecká mafia a všetko zachraňujúci zdiskreditovaný policajt na dôchodku Jean Reno. To sú pútače režiséra Chrisa Nahona, ktorý sa zrejme pokúšal o žáner detektívky (značne temnej), avšak vznikol akýsi guláš akoby dvoch častí filmu. Asi sa mu nechce natáčať pokračovanie s novými prvkami, tak to všetko šupol rovno do jedného mixu. Vznikla však zbytočne prešpekulovaná hatlanina - ktorú sa mi bude asi celkovo ťažko opisovať.

Preto poďme len tak zjednodušene  späť k scenáru. V Ríši vlkov sa rozvíjajú dva paralélne príbehy, ktoré sú komplikovane a nezrozumiteľne zapletené. V závere mi prepojenie oboch dejových línii akosi nesedelo. Akoby ste chceli zloziť starú skladačku, no hrali ste sa s ňou už toľko krát, že  sa vám ošúchala a už do seba nezapadá. Anna Heymes je manželkou policajta zo špeciálnej jednotky a už viac ako mesiac trpí ťažkou stratou pamäti a pod stresom prichádza u nej k náhlym záchvatom strašidelných halucinácii. Začína pochybovať o svojom manželovi a je zúfala, pretože nevie kto vlastne sama je. V tureckej štvrti Paríža nájdu zohavené telá troch mladých žien, ktoré sú si nápadne podobné. Prípadu sa ujíma mladý policajt Paul Nerteaux, ktorý vytiahne z prachu zabudnutia starého kolegu Jeana Louisa Shiffera. Ten sa v podsvetí perfektne vyzná, hoci používa "netradičné" vyšetrovacie metódy (účel svätí prostriedky). Anna medzitým nájde útočisko u sympatickej psychologičky a začne postupne odkrývať svoju záhadnú minulosť. Zisťuje, že jej ktosi upravil spomienky a spravil z nej niekoho celkom iného. Vynára sa prepojenie Anny Heymes s vraždami troch mladých turkíň....

Z hereckých výkonov a aj z výberu hercov sa vám možno bude chcieť plakať - a to nie od dojatia, ani od šťastia, ale zo zúfalstva, že ste platili vstupné. Nepredvedú vám nič ohurujúce. Nepresvedčili mňa, takže pravdepodobne nepresvedčia ani vás. Arly Jover - okrem jej vychudnutej postavy a toho, že vyzerá ako kópia Carrie Anne Moss, zaujme už iba svojím preafektovaným herectvom. Jocelyn Quivrin - mladík, ktorý pri deduškovi Renovi vyzeral ako spiaci princ. Príliš nevýrazný typ k ešte nudnejšej postave kapitána Netreauxa. Jediný,kto nemal čo pokaziť a ani nepokazil bola Laura Morante (psychologička), ktorá dodávala filmu aspoň trošku charizmy. Aby som len toľko nefrflala na Ríšu vlkov, musím uznať, že film je veľmi pekne natočený. Strih aj kamera spravili záchrannú brzdu tejto snímke, ktorú dotvoril nepodarený soundtrack (hoci tá hudba sama o sebe bola vynikajúca). Pevne verím, že ma už nikto nedonúti pozrieť si to ešte raz.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Od koľkých rokov dabujete filmy? Zhruba od desiatich rokov. Ako ste sa k dabingu dostali? Ako detský herec, keď som robil veľa...