Legenda o Zorrovi (The Legend of Zorro)

30.11.2005|Lila Ontkaninová|
Legenda o Zorrovi (The Legend of Zorro)

Muž s tajomnou tvárou v čiernej maske, s charakteristickým podpisom v tvare „Z“ je späť, aby pomohol biednym a ochránil utlačovaných. Legenda o Zorrovi pokračuje...

Na konci prvej časti Zorro: Tajomná tvár sme zanechali šťastný pár Elenu a Alejandra alias Zorra v manželskom objatí. V druhom pokračovaní sa presúvame o desať rokov dopredu. Zamilovaný párik má spolu desaťročného syna Joaquina (Adrian Alonso), ktorý sa mimochodom úplne podal na otca. Don Alejandro de la Vega (Antonio Banderas) naďalej žije dvojitý život. Za zvukov zvonov si oblieka masku a vyráža do boja proti bezpráviu. To sa  už menej páči jeho žene Elene (Catherine Zeta-Jones), ktorá mu čoraz častejšie vyčíta, že zanedbávajú ju aj svojho syna. Manželské problémy vyústia do neočakávaných udalostí a Alejandro alias Zorro ostáva zrazu bez rodiny. O jeho krásnu manželku má záujem zámožný Francúz Armand (Rufus Sewel), a aby toho nebolo dosť, ani v „práci“ sa mu nedarí. Plány sa pripojenie Kalifornie ako 31. štátu k USA sa rúcajú..

Keďže prvá časť zarobila pekných pár stoviek miliónov dolárov, dalo sa očakávať, že producenti vyjdú na svetlo sveta s pokračovaním (jedným z výkonných producentov je aj Steven Spielberg). Je však otázne, prečo Zorro mešká celých sedem rokov. Režisér Martin Campbell si dal načas a výsledný efekt nie je taký, ako by si divák, ktorý čakal trpezlivo takú dlhú dobu, zaslúžil. Nevyhneme sa porovnávaniu s predchádzajúcou časťou, ktorá hmýrila vtipom, šarmom a iskrením ústrednej dvojice. Nechýbala ani akcia, ktorá sa v dvojke ešte viac rozvinula, ba možno až prehnala. Budete svedkami krkolomných akčných scén ako šerm, bláznivá jazda, nebezpečné skákanie, streľba, výbuchy a úplným vyvrcholením je kôň na streche idúceho vlaku. Akciechtiví diváci budú určite nadšení, ale je cítiť podstatný rozdiel v konaní hlavného hrdinu. Zatiaľ čo v jednotke konal Zorro prirodzene, v dvojke má divák pocit, že sa predvádza, že robí šou pre ovácie a vlastné uspokojenie. Ani iskrenie medzi hlavnými predstaviteľmi nie je také, na aké sme boli zvyknutí v jednotke. Prekáranie a vzájomné prieky či slovná „prestrelka“ sa obmedzila na minimum, čo je na škodu snímku. Práve tieto sekvencie sú príjemným osviežením celého filmu.

Scenár filmu je zbytočne prekomplikovaný a plný nemastného-neslaného patriotizmu. Budovateľské hlášky trhajú uši a záberov na americkú vlajku je snáď viacej ako v Emmerichovom Dni potom. Ešte horšie je to so zistením, kam mieria scenáristi: terorizmus by som v tomto žánri neočakávala. Druhým problémom, takým podobným súčasnosti, je prezamestnanosť otca čím trpí celá rodina. A ako to už v rozprávkach a hollywoodskych filmoch býva – všetko sa na dobre obráti.

Aj keď sa moja recenzia zaoberá prevažne negatívami filmu, nie je to preto, že by bola Legenda o Zorrovi taká zlá. Aj keď nedosahuje kvalít predošlej časti, má čo ponúknuť: zohranú hereckú dvojicu, vtipné hlášky, poriadnu dávku dobrodružnej zábavy a akciu. To je všetko, čo divák potrebuje k dobrému oddychovému filmu, pri ktorom netreba veľa rozmýšľať. Legenda o Zorrovi je typickým pokračovaním, ktoré nepredčilo “jedničku”. A aj keď si to hlavný hrdina vo filme neželal, ja verím, že Legenda o Zorrovi už tentoraz naozaj zapadne prachom, a že sa ďalšieho pokračovania nedočkáme..

 

The Legend of Zorro:
USA, 2005
Réžia: Martin Campbell
Scenár: Roberto Orci, Alex Kurtzman
Kamera: Phil Meheux
Hudba: James Horner
Hrajú: Antonio Banderas, Catherine Zeta-Jones, Giovanna Zacarías, Raúl Méndez, Adrian Alonso, Pedro Armendáriz Jr.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania

Odporúčané články