Doom (Doom)

20.1.2006|S. P. Porubsky|
Doom (Doom)

Spomínate si na prvý diel hry Doom? Myslím, že do našich počítačov sa dostala asi v polovici deväťdesiatych rokov. A pamätáte si ako ste pri nej strávili doslova niekoľko dní, kým ste neboli až na konci strašného krváku? Ja si na to veľmi dobre spomínam. Mal som asi 12 rokov keď som prvýkrát hral túto legendárnu hru. Neskôr prišiel druhý diel a necelý rok máme na pultoch predajní aj zatiaľ posledné vydanie Doom3. Odkedy som prvýkrát hral túto legendárnu hru prešlo pár rokov a na striebornom plátne sa objavilo jej filmové spracovanie. Teda spracovanie najnovšej verzie hry Doom3. Do projektu sa pustil režisér Andrzej Bartkowiak, ktorý má na svojom konte filmy ako Rýchlosť, Rómeo musí zomrieť, alebo Dvojičky.

Príbeh je veľmi jednoduchý, ako sa na správny akčný film patrí. Odohráva sa na planéte Mars vo výskumnom centre Olduvai, odkiaľ prichádzajú stále nepríjemnejšie správy. Niečo v jednom zo sektorov pravdepodobne zabilo všetkých vedcov a tak na „vyčistenie“ je privolaná špeciálna jednotka pod vedením Sarga. Majú za úlohu všetko vyčistiť, získať späť informácie z výskumov a zabezpečiť stredisko tak, aby sa nič nedostalo na Zem, nech je to čokoľvek. Ihneď musia vyraziť. Najskôr do centra ARK odkiaľ sú presunutí špeciálnou „linkou“ na Mars. Po príchode na planétu sú oboznámení s tým čo sa v skutočnosti stalo. Okamžite idú do častí, v ktorých to niečo je. Je to geologická, archeologická a genetická časť komplexu. Majú nájsť 6 vedcov, no jediné čo nachádzajú sú ich plášte. Niečo napadlo vedcov, ale netušia čo... Ako prvého nájdu Dr. Cormicka no ten je uhryznutý na krku a veľa času mu neostáva. Ďalší je Goat, ktorého niečo uhryzne v kanáli a neskôr napadnutiu podľahne. Postupne Sarge prichádza na to, že na začiatku im nepovedali úplne všetko. To niečo, čo napadlo už aj ďalších je ľudský mutant, ktorý má o jeden chromozóm viac. Je to syntetický chromozóm, ktorý robí z ľudí nadľudí. Teda mal by...
Samantha, ktorá má za úlohu zabezpečiť výskumné dáta zistí, že daný chromozóm robí z dobrých ľudí nadčlovekov a zo zlých naopak hrozivé monštrá. Spoločné majú len to, že sú neuveriteľne silný, rýchly a ich telo sa dokáže okamžite zregenerovať. Tímu sa nepodarí udržať monštrum na Marse a dostáva sa na Zem. Celú základňu ARK nakazí svojím jazykom. Teda skoro celú, no Sarge sa rozhodne, že všetkých, nakazených aj nenakazených, treba zlikvidovať. The Kid odmietne poslúchnuť rozkaz, pretože nechce zabíjať deti a nevinné ženy. Sarge ho zastrelí. Zvyšok jednotky opäť uvidí monštrum a prenasledujú ho. Z chodieb sa vyrútia zombíci a Sarga schmatne akási ruka, Duka stiahne cez šachtu ďalšia a John sa postrelí. Vtedy mu jeho sestra Samantha pichne injekciu s chromozómom 24 a z Johna sa stáva nadčlovek. Všetky rany sa mu zahoja a je pripravený likvidovať všetky príšery. Režisér sľúbil pohľad tretej osoby. Každý by asi čakal, že to bude pohľad Sarga, no práve John sa po prebudení stáva nachvíľu postavou z hry Doom3. nakoniec sa stretne so Sargeom, ktorý je už infikovaný a stáva sa s neho monštrum. Začína posledný boj na život a na smrť. Kto vyhrá neprezradím, veď to najlepšie prichádza nakoniec.

„Peklo už nie je hra...“ hovorí podtitulok názvu filmu. Myslím, že práve režisér A. Bartkowiak dokázal zachovať tú brutálnu a tiesnivú atmosféru hernej predlohy, ktorá tak ako aj v hre, aj vo filme by nemala nechať diváka na pochybách, že sa nejedná o lacno zvládnutý brak. Aj keď tento film patrí do série filmov, ktorým chýba kvalitná zápletka, dej, alebo herecké výkony jeho efekty, hudba, akcia, krv, strieľanie... dokáže nachvíľu zabudnúť na všetky chýbajúce prvky. Jedine mi vadil ten tzv. pohľad tretej osoby. Bol tam úplne zbytočný a pôsobil dosť chaoticky. A pre koho je film určený? Najmä pre priaznivcov počítačových hier - tzv. doomoviek, ale aj pre tých, ktorí majú radi filmy typu AvP. Proste je to sci-fi akčný horor na vynikajúcej úrovni. Myslím efektmi, akciou,... No pochybujem, že na tento film pôjdete so svojou polovičkou, alebo nebodaj na prvé rande. Jedine, ak je podobne „chorá“ ako vy :). Inak pre zaujímavosť, film Doom sa rovnako ako aj iné úspešné hollywoodske produkcie natáčal v barrandovských filmových ateliéroch.
Doom nie je filmom, ktorý by chcel vybojovať Oscara. To určite nie. Je skôr filmom, ktorým by ste mohli zabiť nudný večer, alebo sa odreagovať od hlučného a stresujúceho prostredia. Takže si myslíte, že vás čaká nudný večer a chceli by ste poriadnu dávku vzrušenia, akcie, hororu a krvi bežte do kina. Spolu s kvalitným akčným hereckým obsadením (The Rock, DeObia Oparei...) a vynikajúco zvládnutou hudbou Clinta Mansela robí z hry Doom jeden vynikajúci akčný sci-fi film, s ktorým sa nudiť určite nebudete.

DOOM (USA/ Česko)
Dĺžka: 105 min
Réžia: Andrzej Bartkowiak
Scenár: Dave Callaham, Wesley Strick
Kamera: Tony Pierce-Roberts
Hudba: Clint Mansel
Hrajú: Dwayne Johnson (Sarge), Karl Urban (John Grimm), Rosamund Pike (Samantha Grimm), DeObia Oparei (Destroyer), Ben Daniels (Goat), Razaaq Adoti (Duke), Al Weaver (The Kid), Richard Brake (Portman), Robert Russell (Dr. Carmack)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Pornografický film Deep Throat si od svojho uvedenia do kín (!!!) v roku 1972 vydobil status kultu a hlavnej predstaviteľke Linde Lovelace...
Priatelia (Friends)

Priatelia (Friends)

Keď sa v roku 1994 stretla trojica Bright, Crane a Kauffmanová vytvorili jeden z najúspešnejších seriálov aké sme mali možnosť vidieť. V...