Hviezdy z Twin Peaks: Kyle Mac Lachlan

6.2.2006|Stano Hudák|
Hviezdy z Twin Peaks: Kyle Mac Lachlan

Kultový americký mysteriózny seriál Mestečko Twin Peaks ( 1990 – 91 ) mnohým divákom a hlavne skalným fanúšikom na celom svete určite netreba predstavovať. Musíme iba súhlasiť, že ide o dodnes neprekonaný seriál, ktorý zásluhou režiséra Davida Lyncha dal nový rozmer slovu „televízny“. Mnohý odborníci ho označujú za predchodcu ďalších mysterióznych seriálov typu „Aktov X“, ktoré mali mimochodom svoju premiéru iba o necelé dva roky neskôr r. 1993. Ide však o niečo, čo sa iným tvorcom len tak ľahko nepodarí: stvoriť svet bizarného, na prvý pohľad pokojného a obyčajného mestečka, kde vystupujú samé bizarné postavy – čo postava, to klenot ( pani s polenom, agent – tranvestita.. a pod. ). Strelené dialógy, populárne a záhadne hlášky ( napr. „Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť.“ ), a zároveň zmes strachu, napätia, mysterióznosti a symboliky – svet, ktorý nemohol stvoriť nik iný iba David Lynch.

Hlavnou postavou - a určite jednou z najzaujímavejších v seriáli je zvláštny agent FBI Dale Cooper. Túto svojim spôsobom trochu čudácku postavu si diváci nesporne obľúbili a zaujala ich. David Lynch mal šťastnú ruku a nepochybne dobre vedel, čo robí, keď sa hlavnú úlohu rozhodol zveriť Kyle Mac Lachlanovi - vtedy neznámemu 188 centimetrov vysokému mladíkovi, ktorý svojim zjavom vzbudzoval dojem záhadného a smutného krásavca. Jeho priateľ režisér Bruce Beresford o ňom povedal: „Kyle žije so svojim pekným vzhľadom celkom ľahko. On sa len tak nemení. Ale v žiadnom prípade to nie je nudný človek. On je obyčajný, ale zaujímavý typ, aký je ťažké nájsť.“

Diváci si iste spomenú, že prvý záber na agenta Coopera ho ukazuje v aute na ceste do Twin Peaks, a má pri sebe aj svoj všadeprítomný diktafón, do ktorého skoro celý seriál diktuje odkazy svojej sekretárke Diane. Jeho prvý odkaz začína slovami ( podľa dabingu ČT ):

„Diano, je 11:30 24. února. Vjíždím do města Twin Peaks, osm kilometrů od kanadské hranice, dvanáct od hranice státu. V životě jsem neviděl tolik stromů a zeleně. Mnohem raději bych žil tady než ve Philadelphii. Třináct a půl stupně - rosničkář předpovídá déšť. Kdyby člověka platili za to, že se v šedesáti procentech mýlí, to by byl džob. Na tachometru mám 126 250 kilometrů, jedu na rezervu, jakmile narazím na pumpu, musím tankovat. Později ti řeknu za kolik. Oběd mě stál 6 dolarů v hostinci "U lampáře", to je na dálnici 2 poblíž Lewis Fork. Dal jsem si sendvič s tuňákem, třešňový koláč a šálek kávy. Fantastické! Jestli tudy někdy pojedete, ten koláč si musíte dát. V Twin Peaks se mám sejít s nějakým…šerifem Harrym Trumanem, to se dobře pamatuje. Asi bude v Calhounově nemocnici. Zajdeme na jednotku intenzivní péče a podíváme se na to děvče, co slezlo z hor. Až tam skončím, ubytuju se v motelu. Šerif mi jistě doporučí čistý podnik za rozumnou cenu. To potřebuju. Čistý pokoj za rozumnou cenu. Jó, Diano, málem jsem zapomněl. Musím zjistit, co je to za stromy, jsou vážně úžasné.“

Žiaľ zatiaľ platí, že žiadna z ďalších úloh Kyle Mac Lachlana sa potom už herecky nikdy tejto postave nevyrovnala. To platí aj o rade ďalších známejších i neznámych hercov z tejto série, za ktorých ešte spomenieme hlavne Laru Flynn Boyle, Sherylin Fenn, Mädchen Amick a Sheryl Lee.

Kyle Mac Lachlan sa narodil 22. februára 1959 v americkom mestečku Yakima ( v štáte Washington ) ako najstarší z troch synov burzového makléra. Podľa jeho vyhlásenia, vraj k jeho predkom zo strany matky patrí aj slávny hudobný skladateľ Johann Sebastian Bach. Divadlu sa začal venovať už na strednej škole a tento  svoj záujem rozvíjal i na University of Washington v Seattli, ktorú ukončil s titulom bakalár krásnych umení.


Kyle MacLachlan a Isabella Rossellini vo filme Modrý zamat (Blue Velvet, 1986)

Svoju profesionálnu hereckú kariéru začal Kyle úlohou Romea v inscenácii Romeo a Júlia na Oregon Shakespeare Festival v Ashlande.

Po návrate do Seattlu v r. 1982 sa pripojil ku avantgardnému divadlu Empty Space Theatre.

Počas svojho pôsobenia v tomto divadle sa už o dva roky neskôr dočkal Kyle Mac Lachlan svojho prvého filmového debutu, keď ho objavil agent, ktorý hľadal vhodných adeptov na hlavnú úlohu do pripravovaného sci-fi filmu podľa románu Franka Herberta: Dune ( Duna, 1984 ) – réžia David Lynch. Hoci mu bola nakoniec úloha vojvodovho syna Paula Arteida zverená, účasť na tomto nákladnom a neúspešnom projekte pre neho znamenala značné sklamanie. Dnes patrí film Duna, ktorý produkovala Raffaella De Laurentiis (dcéra Dino De Laurentiisa a herečky Silvany Mangano) medzi klasiku, no v tých časoch, keď bolo obecenstvo už presýtené pôvodnou trilógiou filmov Star Wars a pre znalcov Herbertovych románov sa tento film nezdal dosť uspokojivý, ho filmová kritika prijala s rozpakmi a dokonca časť kritiky aj divákov hodnotili tento film ako prepadák.

Režisér David Lynch si však mladého neznámeho herca obľúbil natoľko, že s ním v budúcnosti počítal ako s protagonistom niekoľkých svojich ďalších kontroverzných filmov. A tak krivka hereckej popularity Kyle Mac Lachlana začala pomaly, ale iste stúpať – došlo k tomu už po uvedení Mac Lachlanovho  iba druhého filmu pod režijným vedením Davida Lyncha – išlo o erotický  thriller Blue Velvet ( Modrý zamat, 1986 ). Kde mladík Jeffrey Beaumont ( K. Mac Lachlan ) nájde na lúke neďaleko svojho bydliska odrezané ľudské ucho a rozhodne sa ísť nález oznámiť na políciu detektívovi Williamsovi. Zároveň sa spriatelí s jeho dcérou Sandy ( Laura Dern ) a rozhodnú sa pátrať na vlastní päsť. Onedlho zistia, že do celého prípadu je zapletená miestna barová speváčka Dorothy Vallensová ( Isabela Rosselini ), ktorej nebezpečný psychopat Frank Booth ( Dennis Hopper ) uniesol manžela a malého syna aby ju mohol vydierať a zmocniť sa celej jej osobnosti. Jeffrey sa rozhodne záhadnej smutnej žene pomôcť, ale všetko sa ešte viac skomplikuje, keď sa do seba zamilujú...  

Lynchov film predstavuje symbolický zásah do srdca malomestskej Ameriky, zlo je niekde pod povrchom a niekedy i dosť hlboko..... Mimochodom práve kamera je veľkou hybnou silou, niekedy až príliš detailná, inokedy zasa neznesiteľne statická. Biely plot, veselý a kyprý dobrovoľný hasič, rodinná pohoda a krásny život. Infarkt otca hlavného protagonistu má veľké a zrozumiteľné poslanie. Extrémna situácia môže odhaliť veci, ktoré človek dosiaľ nevidel. Napríklad sympaticky jasne symbolizovaných chrobákov v tráve. Potom zapracuje náhoda a všetko sa rozbieha do obrátok, ktoré už nejdú zastaviť. Prostriedky, ktorými je dej popoháňaný dopredu sú voyeurstvo, túžba a zlo. Temnota hustne a nič už nejde zastaviť. Režisér ani tak nestavia na príbehu, ako na jeho zafarbení. Atmosféra je takmer neúnosná, napätie neznesiteľné. Skrátka typicky „Lynchovsky“ natočený film.

Nasledujúci rok sa Kyle Mac Lachlan  objavil ako tajomný FBI agent Lloyd Gallagher v  kultovom klasickom vedecko-fantastickom filme The Hidden ( Skrytý, 1987 ) tento film sa ukázal byť známkou toho, čo ešte len malo prísť.

Skutočnú hviezdu z neho učinila až postava zvláštneho agenta FBI Dalea Coopera, vyšetrujúceho s komickou puntičkárskou dôkladnosťou v zdanlivo pokojnom mestečku záhadnú vraždu mladej stredoškoláčky Laury Palmerovej ( Sheryl Lee ) a ihneď sa však začne zamotávať do podivných problémov a vzťahov tajomného mestečka, a jeho ešte neskutočnejších obyvateľov, ako o tom pojednáva TV seriál Twin Peaks ( Mestečko Twin Peaks, 1990 – 91 ).

Za túto úlohu bol Kyle Mac Lachlan dvakrát nominovaný na TV cenu Emmy 1990 a 1991.


Kyle MacLachlan v úlohe agenta Dalea Coopera v seriáli Twin Peaks

Po ukončení nakrúcania série Twin Peaks nakrútil režisér David Lynch ešte celovečerný film s názvom: Twin Peaks: Fire Walk With Me ( Twin Peaks: Oheň, kráčaj za mnou, 1992 ) – kde sa ukazujú udalosti, ktoré predchádzali pilotnému filmu seriálu: dej sa točí okolo posledných dní života Laury Palmerovej ( Sheryl Lee ), a postava agenta Coopera je odsunutá na vedľajšiu koľaj. Tento film za seriálom trocha zaostáva, ale celkovo je stále na dobrej úrovni. O popularite Twin Peaks svedčí, že v tomto celovečernom filme chcelo získať malú rolu množstvo celebrít, no nebolo to vždy možné, a tak nakoniec okrem Davida Lyncha vo filme uvidíme už iba Davida Bowieho a Kiefera Sutherlanda.

Do rafinovaného labyrintu absurdit zla je vtiahnutý tiež prokurista Jozef K., ktorého stvárnil v ďalšej filmovej adaptácii románu Franza Kafku The Trial ( Proces, 1993 )  ( r. D. Jones ).

Nato prišiel nečakane prepadák režiséra Paula Verhoveena: erotická dráma Showgirls ( 1995 ), ktorá vlastne okrem množstva odhalených tanečných scén a ukážky zákulisných praktík v erotickom priemysle neponúka nič zaujímavé. Kyle Mac Lachlan si tu zahral postavu „manažéra“ striptízového klubu Zacka, ktorého praktiky sa veľmi nelíšia od praktík mafiánskych pasákov.

Tento film dal kariére Kyle Mac Lachlana osudnú ranu, po ktorej začala jeho kariéra rýchlo upadať do zabudnutia a nasledujúcich 10 rokov účinkoval predovšetkým v TV seriáloch, z filmov je to napríklad priemerný katastrofický film The Trigger Effect ( Spätná reakcia, 1996 ) – dráma o tom ako by na správanie ľudí pôsobil dlhodobý výpadok elektrickej energie. Film má slabý scenár, aj keď chvíľami slušnú atmosféru. Kyle Mac Lachlan a Elisabeth Shue sa tu predstavili v úlohe manželského páru.


Kyle MacLachlan s manželkou Desiree Gruber (Foto: fashion.iwon.com)

V posledných rokoch sú tu náznaky, že Kyle Mac Lachlan sa dostáva opäť do povedomia diváckej verejnosti. Ide o celkom vydarenú komédiu Touch of Pink ( Dotyk ružovej, 2004 ) -o moslimskom mladíkovi Alim (Jimi Mistry) ktorý, aby utajil svoju homosexualitu, žije v Londýne, ďaleko od svojej rodiny a tiež, aby unikol nekonečným snahám svojej matky oženiť ho s tým pravým dievčaťom. Jeho život je takmer dokonalý. Má skvelú kariéru, krásneho priateľa a ako osobného poradcu ducha Caryho Granta (Kyle MacLachlan). Problémy nastanú v okamihu, keď Alima nečakane navštívi jeho konzervatívna matka s úmyslom oženiť ho. Svadba by mala byť pokiaľ možno veľká, s hromadou jedla, hudby a zábavy. Duch Caryho Granta sa náhle stáva nepostrádateľným. Dotyk ružovej je zábavný příběh různých kultúr, hodnôt a sexuality.

Kyle Mac Lachlan, ktorého si väčšina divákov bude navždy pamätať ako agenta Dalea Coopera, mal vzťahy s niekoľkými herečkami, medzi ktorými podľa potvrdených správ bola Laura Dern ( Modrý zamat, Divokosť v srdci ), a podľa tých nepotvrdených aj Lara Flynn Boyle ( Twin Peaks ). Od roku 2002 je ženatý s novinárkou – módnou publicistkou Desiree Gruberovou.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články