Hotel Rwanda (Hotel Rwanda)

20.7.2005|Paľo Červeň|
Hotel Rwanda (Hotel Rwanda) Pred vyše desiatimi rokmi sa odohrala v Rwande brutálna genocída medzi domácim obyvateľstvom. Behom troch mesiacov bolo zavraždených viac ako milión ľudí. Ďalšie obrovské množstvo bolo zmrzačených. Ide o jednu z najväčších občianskych vojen v posledných rokoch a preto je zarážajúce, že ostala bez povšimnutia vyspelých krajín. Bojovali v nej proti sebe dva kmene a to Tutsi proti Hutu. Hutu obvinili znepriatelený kmeň z útlaku a snažili sa v tejto občianskej vojne vyhladiť kmeň Tutsi. To znamenalo hromadné zabíjanie civilného obyvateľstva bez rozdielu veku.

Režisér filmu Terry George je zároveň aj spoluautorom scenára. Podľa dostupných informácii sa uvažovalo, že hlavnú postavu bude hrať niektorá z hviezda ako Denzel Washington alebo Will Smith. Nakoniec výber ostal na Donovi Cheadlem, ktorý síce nie je hviezda ale o to viac dal hlavnej postave ľudský rozmer. Ide o šťastnú voľbu a jeho hereckému umeniu nie je čo vyčítať. Vo vedľajších úlohách sa objaví niekoľko hereckých hviezd. Nick Nolte hrá plukovníka UN, ktorý je alkoholikom ale na druhej strane naozaj čestným človekom. Počas filmu sa táto postava prejaví niekoľkými naozaj vydarenými posolstvami. Pri obhajobe prečo vojaci UN nepomáhali obyvateľstvu „My sme tu ako udržovatelia mieru a nie ako mierotvorcovia“ alebo pri vysvetľovaní prečo svet nepomáha „Si čierny. Nie si dokonca neger. Si Afričan.“. V epizódnej úlohe sa objaví dokonca Jean Reno, ktorý si zahral postavu riaditeľa Sabena Airlines. Ostatné postavy sú viac menej neznámi herci. To ale v žiadnom prípade neznamená, že by to filmu uškodilo. Práve naopak. Veľmi sa mi páčila postava novinára Jacka, ktorá sa pri konci filmu povedala: „Myslím si, že keď ľudia uvidia tento film, tak povedia Oh môj Bože, to je hrozné. A potom dojedia ich večere.

Ak niekto očakáva vo filme krvavé jatky, tak sa ich nedočká. Režisér sa im vyhol pravdepodobne vyhol zámerne. Nesnaží sa za každú cenu šokovať. Skôr pokojným spôsobom vyrozprávať ako sa z normálneho človeka môže stať hrdina, ktorý zachráni množstvo nevinných životov. Film citlivo a občas až ospalým tempom rozpráva príbeh, ktorý by asi nechcel zažiť nikto z nás. Hudba výborne zvyšuje emócie a k filmu sa dokonale hodí. Ide väčšinou o africké motívy. Kamera je pravdepodobne, čo najobyčajnejšia aby zbytočnými efektmi nerušila dojem z filmu.

Hotel Rwanda bol nominovaný na Oscara v troch kategóriách. Dovolím si tvrdiť, že si to zaslúži. Ten kto si ho pozrie, nebude v žiadnom prípade ľutovať. Ak aj áno, tak zbytočne premrhané životy.
VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  fotky www.mgm.com

Odporúčané články

Najlepšie filmy roku 2019

Najlepšie filmy roku 2019

Rok 2019 sa nezadržateľne blíži k svojmu koncu. A so všetkými rebríčkami a bilancovaním roka tu aj my máme...