Ružový panter (The Pink Panther)

24.3.2006|S. P. Porubsky|
Ružový panter (The Pink Panther)

Už je to tu! Nový Ružový Panter je v kinách! Po 43 rokoch od uvedenia prvého z filmov o neschopnom inšpektorovi prichádza na strieborné plátna už deviate pokračovanie tohto kultového filmu. Podarí sa Stevovi Martinovi prekonať Petera Sellersa v hlavnej úlohe? Nechajme sa prekvapiť.

Príbeh začína rozprávaním šéfinšpektora Dreyfusa o Clouseauovi. Clouseau je jednoducho neschopný. Nikdy by si nikto nepomyslel, že by niekedy boli potrebné jeho služby. Až do jedného dňa…
Zápas medzi Francúzskom a Čínou. Tréner francúzskeho mužstva Yves Gluant je nositeľom Ružového Pantera. Je to prsteň s obrovským ružovým diamantom, ktorý pre Francúzsko predstavuje hrdosť a víťazstvo. V riadnom hracom čase nastáva remíza, no v nadstavenom čase sa stane zázrak. Francúzsko vyhráva! Všetci oslavujú na trávniku, až kým sa nestane niečo strašné. Tréner Gluant padá mŕtvy na zem. Okrem toho nemá na ruke ani Ružového Pantera. Niekto ho zabil a ukradol prsteň s nevyčísliteľnou hodnotou. Okamžite sa z toho stáva novinárska senzácia. Vyriešením prípadu je poverený šéfinšpektor Dreyfus, ktorý okrem iného chce získať Medailu cti. Aby ho novinári nechali v pokoji pracovať dá si zavolať Clouseaua, povýši ho a pridelí mu prípad. Clouseau ho prijíma s hrdosťou a poctou. Veď to robí pre vlasť. Clouseauovi Dreyfus pridelí policajta Gilberta Pontona, aby vedel o každom jeho kroku.
Dvojica „vyšetrovateľov“ sa vydáva hľadať vraha. Gilbert Ponton to nemá ale vôbec ľahké. Clouseauove vyšetrovacie schopnosti sú na úbohej úrovni tak ako jeho reflexy. S Pontonom má dohodu, že môže naňho kedykoľvek zaútočiť a on sa musí brániť. Dostávajú sa k prvému podozrivému. Teda k podozrivej. Je ňou svetoznáma speváčka Xania. Xania bola Gluantova priateľka niekoľko mesiacov. Predtým chodila s Bizum, jedným z francúzskych hráčov. Clouseau je presvedčený, že Xania je nevinná. Ďalším podozrivým je nový tréner Vainqueur. No akosi od neho upustia, pretože Clouseau počuje prichádzať ženu. Mýli sa. Je to druhý tréner Yuri.
Na výsluch je predvolaný Bizu. Clouseau ho vypočúva najskôr ako zlý a potom dobrý policajt. Bizu sa dušuje, že by rád zabil Gluanta, ale niekto ho predbehol. Podľa Clouseaua je Bizu nevinný. To sú už ale dvaja z niekoľkých podozrivých nevinný.

Vyšetrovanie pokračuje. Clouseau odchádza domov, kde sa mu nešťastnou náhodou pricvikne prst do dverí. O chvíľu prichádza Ponton so zlou správou. Bizu bol zastrelený v šatni klubu. Okamžite tam odchádzajú, aby prezreli miesto činu. Jediným svedkom je Bizuova sekretárka. Od nej sa dozvedajú, že posledné slová Bizua boli: „Á, to si ty!“. Potom ho našla mŕtveho. Preto dá Clouseau nájsť všetkých ľudí s menom „YOU“ (TY). Ďalším podozrivým je šéf známeho kasína, Larocque, ktorému Gluant dlhoval značný obnos peňazí. Clouseau pri stole v kasíne stretáva tajného agenta 006. Pri kladení otázok v Larocqueovej kancelárii je Clouseau opäť šikovný. Rozbije bezcennú vázu a stolík s nevyčísliteľnou hodnotou. Ponáhľa totiž sa pomôcť agentovi 006, ktorý mu volal. Kasíno prepadol obávaný gang plynových zlodejov a on potrebuje jeho pomoc. Vlastne len jeho plášť, aby nikto nevedel, že tam bol. Všetkých zlodejov zneškodní a plášť vráti Clouseauovi. Clouseau sa stáva slávnym.
Prvou predvolanou s menom „You“ je Číňanka. Ponton jej nerozumie nič, zato Clouseau vie po čínsky skvele. Šéfinšpektor Dreyfus očakáva, že mu Clouseau podá nové správy. Clouseau s chladnou hlavou oznamuje, že už majú len 27683 podozrivých. Dreyfusa to poteší, pretože on už má skoro prípad vyriešený, ale je vrcholne sklamaný, keď komisia oznámi ešte tretieho nominovaného na Medailu cti. Nominovaným je Jacques Clouseau za záchranu kasína.
Clouseau verí, že Xania vie viac ako im povedala. Preto s Pontonom odlietajú do New Yorku, aby ju sledovali. Keď prídu až do obchodu s diamantmi je im jasné, že Xania chce asi dať rozrezať Ružového Pantera. Mýlia sa, pretože si tam prišla dať opraviť kabelku. Večer je Clouseau pozvaný na večeru ku Xanii. Tu sa mu opäť darí. Xania je očarujúca a po niekoľkých pohároch vína v uvoľnenej nálade si potrebuje Clouseau odbehnúť. Smolu má v tom, že jeho posledná modrá tabletka spadne do umývadla. Snaží sa zachrániť večer, ale vôbec sa mu nedarí.
Na druhý deň odlietajú späť do Paríža. Na letisku mu neznáma vymení tašku za tašku plnú zbraní. Clouseaua americký policajti považujú za pašeráka drog. Okamžite sa stáva sústom pre novinárom. Zneuctil Francúzsko! Je odvolaný z prípadu a Dreyfus mu vysvetlí, že bol iba idiotom pre novinárov. Za to sa Clouseau veľmi urazí a odchádza domov. Zatiaľ šéfinšpektor Dreyfus má už prípad vyriešený a chystá sa s ním vyjsť na svetlo na Prezidentskom plese. Dr. Lee Hao Pangom je podľa Dreyfusa tým, kto zabil Gluanta.
Clouseau sa náhodou pri prezeraní fotiek zo zásahu proti nemu preklikne k fotke, kde vidí niečo prevratné. Rýchlo volá Nicol a Pontonovi. Idú na Prezidentský ples. Prezlečený sa dostávajú do paláca, kde chytajú vraha. Clouseau prišiel na to, že Xania je v nebezpečí. Vraha chytia až po dlhej naháňačke v hlavnej sále paláca. Všetko je vyriešené. Clouseau usvedčí vraha a dostane Medailu cti. Kde je však Ružový Panter?

Po šiestich filmoch o Ružovom Panterovi s Peterom Sellersom režisér Blake Edwards natočil ešte ďalšie dve snímky. Kliatba Ružového Pantera a Syn Ružového Pantera už nemali taký úspech ako predchádzajúce časti. Peter Sellers bol jednoducho nenapodobiteľný. Tak isto pôsobí aj najnovšie dielo Shawna Levyho so Stevom Martinom v úlohe inšpektora Clouseaua. Na klasické „panterovky“ sa možno zväčša podobá, ale je to o inom. Shawn Levy dlho hľadal herca, ktorý by bol schopný stvárniť inšpektora Clouseaua až kým si nespomenul na komika Stevea Martina. On bol podľa neho ten pravý, kto dokáže oživiť túto slávnu postavu. No nie je to celkom pravda. Steve Martin má jednoducho inú charizmu ako Peter Selers a teda aj film vyznieva inak.
Ako v predchádzajúcich filmoch aj v tomto mal inšpektor Clouseau charakteristické črty. Bol absolútnym bláznom v pravom slova zmysle. Všetko čoho sa chytil buď spadlo, rozbilo sa alebo pokazilo. Na druhej strane sa mu vždy zázrakom podarilo prípad vyriešiť. Charakteristické bolo aj jeho oblečenie. Dlhý, výstredný plášť a klobúk. V tomto prípade baretka vystriedala známy klobúk. Podľa autorov baretka sedela Martinovi lepšie ako klobúk a vyzeral v nej oveľa zábavnejšie. Pre podčiarknutie komickosti Clouseau jazdil na Smarte. Autíčko extrémne malé, akoby stlačené sa ku Clouseauovi hodí priam úžasne.
Do filmu boli obsadené aj ďalšie hviezdy strieborného plátna ako Kevin Kline alebo Jean Reno. Oskarom ovenčený Kevin Kline si zahral šéfinšpektora Dreyfusa. Stále ušomraný, intrigánsky a povýšenecký šéfinšpektor dobre dopĺňa bláznivého Clouseaua. Jean Reno vo filme akoby nahradil starého sluhu Kata. Kato ako ázijský sluha by bol v 21. storočí asi neprípustný. No medzi Clouseauom a Pontonon bol veľmi podobný vzťah – komický a zároveň priateľsky. Ponton ako človek s chladnou hlavou, ktorý vždy zvláda situáciu sa nakoniec ukázal ako skutočný priateľ, keď sa Clouseau ocitol v beznádejnej situácii. Speváčka Beyonce Knowless ako Xania, speváčka, ktorá nakoniec získala Ružového Pantera hrala už v niekoľkých filmoch a natáčanie Ružového Pantera sa jej veľmi zapáčilo. Jej milého trénera Yves Gluanta si zahral akčný herec Jason Statham u nás známy napr. z filmov Kuriér 1 a 2.
Pod scenár sa podpísali Steve Martin a Len Blum. Steve svoje návrhy preberal s režisérom a to, čo sa nakoniec zdalo obom vtipné zapracovali do scenára. Obaja si uvedomovali, že pôvodné „panterovky“ sú absolútna klasika a snaha na ne nadviazať sa môže rovnať samovražde. Levy hovorí: „Obidvaja k Ružovému Panterovi cítime veľký rešpekt, ale snažíme sa ho podať vlastným spôsobom. Chceli sme skĺbiť tradičný príbeh so súčasným spôsobom rozprávania a to sa nám snáď podarilo.“ Len Blum mal v podstate doplniť tie dialógy, v ktorých sa nič vtipné nedialo.
Film sa natáčal v amerických štúdiách, kde za niekoľko mesiacov vnikli hlavné interiérové scény. Futbalový zápas vznikal v Čechách, kde okolo 12000 komparzistov tlieskalo celé tri dni nakrúcania.
Vo filme bolo veľké množstvo vtipných scén. Niektoré ako vystrihnuté s pôvodných filmov, niektoré úplne nové. Páčili sa mi napríklad scény keď sa Clouseau učil hovoriť slovo „hamburger“ v americkej výslovnosti alebo ako sa vždy snažil uštedriť Pontonovi ranu, no nikdy mu to nevyšlo. Jediné čo sa mi na filme nepáčilo boli scény ako keď Clouseau parkoval medzi dve autá alebo scéna keď vybuchol pouličný stánok keď doň vletel cyklista.
Známa pieseň od Henryho Manciniho je použitá niekoľko krát a pripomína staré slávne časy Ružového Pantera. Voči novým prvkom nemám žiadne výhrady. Pekne dopĺňali scény a dokresľovali dej.

Steve Martin je známy z iných filmov, kde hrá napr. čudného otca, strýka … Vo filme pôsobí naozaj komicky a väčšina scén je vydarených, no je to iné. Peter Sellers bol klasik a už sa asi nikomu nepodarí prekonať jeho umenie v úlohe inšpektora Clouseaua. Je to niečo iné, niečo nové. Niekomu sa vo filme môže páčiť to, inému tamto. Koniec koncov film Ružový Panter je jeden z lepších komédii tohto (minulého) roka. Ako komédiu na večerné pobavenie naozaj odporúčam.

Ružový Panter (The Pink Panther)
(USA/ Francúzsko, 2006, 93 min)
Réžia: Shawn Levy
Scenár: Len Blum, Steve Martin
Kamera: Jonathan Brown
Hudba: Christophe Beck, Henry Mancini
Hrajú: Steve Martin (inšpektor Jacques Clouseau), Jean Reno (žandár Gilbert Ponton), Kevin Kline (šéfinšpektor Dreyfus), Beyoncé Knowles (Xania), Emily Mortimer (Nikol), Henry Czerny (Yuri), Jason Statham (tréner Yves Gluant)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...