Syriana (Syriana)

26.3.2006|Radovan Torda|
Syriana (Syriana)

Dnes, kedy média na nás zo všetkých strán chŕlia správy o samovražedných útokoch, vládnych sprisahaniach, korupcii policajtov, sudcov a politikov, človek má tendenciu prijímať takéto informácie, akoby šlo o dopravný servis. Obrníte sa. Chvíľu vážne točíme hlavou nad skazeným svetom a sústrastne prikyvujeme nad nevinnými obeťami bombového atentátu, no na druhý deň si už ani nespomenieme, pretože takmer určite sa stane niečo smutnejšie alebo šokujúcejšie.
Syriana je film o rope. A to nie hociakej, ale tej poslednej. Ropy ubúda a s ňou sa obmedzujú aj príležitosti pre nabalenie sa veľkej (ako inak?) americkej spoločnosti. O posledný vrt má totiž záujem viacero strán. A keďže ide o miliardy. Bude to špinavý a nerovný boj, ktorý ovplyvní každého zúčastneného.

Starnúci agent agent CIA Bob Barnes (George Clooney) si na blízkom východe privyrába predajom zbraní, aby jeho syn mohol doma pokojne študovať a nenávidieť svojho otca za to, že sa mu nevenuje a pracuje pre vládu. Barnes sa vyzná. Ovláda arabštinu rovnako dobre ako miestne pomery, čo ho predurčuje (i napriek jeho nekonformnosti) stať sa prvou voľbou pre svojich nadriadených, keď sa do veci zapojí CIA. Medzičasom si ER doktor odniesol za túto úlohu Oscara. Právom? Bohužiaľ som ešte nemal možnosť vidieť ostatných nominovaných, ale George je desivo reálnym agentom, ktorý je len omylný človek a to je na Oscara.

Bennett Holiday (Jeffrey Wright) je nezávislý právnik, ktorý má preveriť rentabilitu investícii, ku ktorým dôjde po fúzii dvoch ropných spoločností. Jeho charakter sa stráca a zaniká pod prísľubom tučného úplatku.
Mladý finančný poradca Bryan Woodman (Matt Damon) je spolu s rodinou, firmou vyslaný na víkendový kongres, kde má presvedčiť kuvajtského Emira, aby si ho najal. K stretnutiu však nedôjde a Bryan príde o syna.
Emir má dvoch synov (ako v rozprávke). Mladší si rád užíva a osud jeho krajiny ho trápi, iba do tej miery, komu pripadne “trón”. Starší princ Násir je idealista a chce oslobodiť svoju krajinu od západného kapitálu, vojny a korupcie. Všimne si Bryanovej straty a ponúkne mu miesto svojej pravej ruky a miliónový kontrakt pre jeho šéfov. Úspech? Nemyslím. Bryanova rodina sa rozpadá a jemu ostáva iba práca, ktorá je plná intríg a blížiaceho sa nebezpečenstva.
V hre sú aj osudy pákistánskych robotníkov, ktorí machináciami vo vyšších kruhoch prídu o prácu na vrte a hrozí im vysťahovanie z krajiny. Dvaja z nich si nechajú pomôcť od islamského duchovného, ktorí má s nimi vlastný a v mene Alaha vražedný plán...

Nedá mi nespomenúť ďalšie veľké mená, ktoré si tu strihli malé postavy ako Wiliam Hurt a Christopher Plummer. A práve na veľkých hercoch Syriana stojí. Nie sú tu veľké akčné scény, takže ak čakáte našlapaný politický thriller, je mi ľúto. Je tu však pôsobivá kamera, ktorá z exotických lokácii vyťažila maximum, tichá a nenápadná hudba sa k slovu dostane zriedka, avšak skvelo dokresluje vážnosť situácii.
Ak sa teda rozhodnete ísť na túto konšpiračnú drámu je dobré uvedomiť si, že Syriana je vážny a ťažký film. Venujte mu maximálne sústredenie, inak prídete o jednotlivé akcie a reakcie medzi postavami, tak vzdialenými, až by sa mohlo zdať, že sú vzájomne neovplyvniteľné...

Ich osudy určite zapôsobia aj na vás. Koniec koncov scenár napísal a réžie sa ujal Stephen Gaghan – autor oskarového hitu Traffic. Drogy vystriedala ropa, ale podstata ostáva rovnaká. Honba po peniazoch a moci sa i tu viac či menej vypomstí suspendáciou, stratou samého seba, či smrťou... Gaghan však neláme palicou nad viac či menej vinnými charaktermi definitívne, ale necháva na divákov rozhodnúť, kde je pravda a ako to všetko skončí, otvoreným záverom. Ten pôsobí rovnako prirodzene ako natankovanie na benzínke a zároveň tragicky ako zistenie skutočnosti, že za každým litrom sa pravdepodobne ukrýva podobný (podotýkam zmyslený) príbeh.

Na záver sa naskytá otázka, či film s témami tak aktuálnymi až nás otravujú prichádza v správnom čase. Nuž ,je len na vás, aby ste si to rozhodli.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Vtedy na Západe (1968)

Vtedy na Západe (1968)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitútka, ktorá chce začať nový život s ovdoveným farmárom. Keď príde na farmu  uvidí len...