Nezvratný osud 3 (Final destination 3)

30.3.2006|S. P. Porubsky|
Nezvratný osud 3 (Final destination 3)

Čo hrozné sa môže stať v zábavnom parku? Predsa je to bezpečné miesto. Ale vo filme ako Final Destination sa toto miesto stáva hororom. Po katastrofe v lietadle a na diaľnici sa ocitneme v zábavnom parku, kde má hlavná hrdinka predtuchu čo sa stane. Ako utekanie pred smrťou pre tých čo prežili dopadne tentokrát?

Zábavný park. Miesto oddychu, relaxu a odreagovania sa. Štyria mladí ľudia sa tu prišli zabaviť. Všetko to na prvý pohľad vyzerá v pohode. Všetci sa zabávajú, nemyslia na školu, povinnosti, starosti až kým sa nerozhodnú ísť na horskú dráhu. Hlavnej hrdinke Wendy sa akosi strachuje, ale Ianovi – jej priateľ - sa ju podarí presvedčiť. Je to naozaj parádna jazda. Všetci sú celý bez seba aké to bude super… Nanešťastie sa tak nestane. Nie zbytočne sú na dráhe nepovolené kamery, foťáky a iné veci, ktoré môžu vyletieť počas jazdy. Jazda na horskej dráhe sa stáva ich poslednou…
Stop! To sa ešte nestalo. Wendy sa prebudí zo strašného sna. Uvedomí si, že sa to ešte nestalo a možno to bol len zlý sen. No všimne si pár maličkostí, ktoré v hroznom sne videla. Všetkými silami sa preto snaží dostať von z vozíka. Je priam šialená. Obsluha ju radšej pustí von, ale Ianovi sa to už nepodarí. Začína tá najšialenejšia jazda akú si vie kto predstaviť…
Wendy po smrti svojich priateľov je absolútne mimo. Nechce o tom s nikým hovoriť a tobôž nie ísť na koncoročnú slávnosť. Okrem nej prežili ešte aj ďalší stredoškoláci. Kevin sa snaží Wendy povedať, o čom počul. Niečo podobné sa už stalo. V Paríži, v lietadle… Wendy to vôbec nechce počúvať. Ako niekto mohol tušiť, že sa stane nešťastie a prežiť? A k tomu ešte tí čo prežili postupne zomreli za veľmi zvláštnych okolností? Veď to je nereálne!
Jej dve priateľky Ashley a Frankie sa pripravujú na koncoročnú slávnosť. K tomu patrí aj návšteva solária. Zatiaľ čo obe dievčatá chytajú bronz, Wendy prezerá fotky z osudného večera. Ďalšie upozornenie - do solária sa nevstupuje s nápojom! Studený nápoj sa orosí, stečie z neho voda a spôsobí skrat. To sa im stáva osudným…
Wendy z fotiek zistila, že Ian na fotke má v pozadí horskú dráhu. Ashley a Frankie boli pri horiacej veci… Je to až priveľká náhoda, na to, že nechcela uveriť, že niekto môže mať vidiny budúcnosti. Je z toho úplne vedľa a oporu hľadá u Kevina. Akoby tušila, že sa stane niečo aj s ním mu to radšej vyrozpráva.
Pri prezeraní ďalších fotiek zisťujú, že tí čo prežili majú niečo v pozadí. Náznak, ako v najbližšej dobe zomrú. Preto sa ich postupne snažia presvedčiť, že ich čaká smrť. Vôbec nikto im nechce uveriť, no každý umiera za veľmi zvláštnych okolností. Niekto v aute, niekto klincovačkou, ďalší v posilovni…
Podobne zomiera všetkých sedem ľudí, ktorých si smrť aj tak našla. Len Wendy stále nevie ako zomrie ona. Nevie si vysvetliť fotku, na ktorej je s rozmazanou tvárou. Až kým sa v metre nepozerá von oknom. Na správnej zastávke nestihla vystúpiť a ostáva vo vlaku. Tu stretne aj Kevina. Opäť za neuveriteľných okolností sa súprava vykoľají. Kevin vypadne von oknom, ostatní ľudia sú tiež mŕtvy. Jediná prežila Wendy. Skoro. Pretože z opačnej strany prichádza vlak a ona sedí na koľajniciach. Alebo žeby to bola len druhá predtucha?

Po dvoch filmoch série Final destination sa James Wong rozhodol nakrútiť ďalší, zatiaľ tretí diel. Ako to v pokračovaniach chodí, sú buď lepšie alebo horšie. V tomto prípade sa nedá povedať, že Final destination 3 je horšia. Film s rovnakým námetom ako predošlé je aj niečím novým. Nešťastie sa odohráva na horskej dráhe, kde má Wendy predtuchu. Plno krvi bolo už v druhom dieli, no tentoraz je jej oveľa viac. Zhorenie v soláriu je dosť brutálne, tak ako aj odseknutie hlavy v aute alebo rozpučenie v posilovni. Chýbajúce mysteriózne prvky z prvého dielu robia film viac reálnejším a hororovejším. Posledná scéna je skutočne niečím novým. Wendy má druhú predtuchu. Ujde smrti aj druhý krát? To sa možno dozvieme už vo štvrtom dieli.
Scenára ja ujali James Wong a Glen Morgan tak ako v prvej časti a vymysleli naozaj zaujímavé pokračovanie. Dvojica Wendy a Kevin bola výborná, dokonca si myslím, že lepšia ako Alex alebo Clear z prvých dvoch dielov. V niektorých prípadoch dialógy postáv boli nasilu, až sa zdali byť zbytočné.
Herecké obsadenie bolo iba priemerné, hoci Mary Winstead a Ryan Merriman sa do rolí vžili a pôsobili ako skúsení herci. Ale zas nemožno od menej skúsených hercov očakávať také dokonalé výkony.
O hudbu sa postaral Shirley Walker. Hudba dej podfarbuje super a zo smrteľných scén robí doslova hororové. Vizuálny experti sa s efektmi vyhrali do dokonalosti. Všetky smrteľné náhody boli prepracované do najmenšieho detailu a aj to pridáva na reálnosti filmu. Najviac sa mi páčila horská dráha ešte v predtuche Wendy a toľko náhod okolo nej.

Nezvratný osud 3 je zatiaľ posledným pokračovaním úspešnej série teenage hororov, ktoré by mala budúci rok doplniť aj štvrtá časť. Podľa niektorých je námet už okukaný a z filmu robí nudný príbeh. Podľa mňa ale trojka má niečo do seba. Na nudný večer ju naozaj odporúčam.

Nezvratný osud 3 (Final destination 3)
(USA, 2006, 93 min)
Réžia: James Wong
Scenár: Glen Morgan a James Wong
Kamera: Robert McLachlan
Hudba: Shirley Walker
Hrajú: Mary Elizabeth Winstead (Wendy), Ryan Merriman (Kevin), Kris Lemche (Ian), Chelan Simmons (Ashley), Sam Easton (Frankie)
 

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Pornografický film Deep Throat si od svojho uvedenia do kín (!!!) v roku 1972 vydobil status kultu a hlavnej predstaviteľke Linde Lovelace...
Priatelia (Friends)

Priatelia (Friends)

Keď sa v roku 1994 stretla trojica Bright, Crane a Kauffmanová vytvorili jeden z najúspešnejších seriálov aké sme mali možnosť vidieť. V...