Teenagersky idol Alicia Silverstone

3.5.2006|Stano Hudák|
Teenagersky idol Alicia Silverstone

4. októbra 1976 ( San Francisco, USA )

Hoci sa nájde dosť kritikov Alicie Silverstone, ktorým sa nepozdáva jej herectvo a vyčítajú jej že vraj svojou nepresvedčivou účasťou kazí úroveň filmov v ktorých hrá, treba však povedať, že byť hercom v dnešnom Hollywoode nie je nič ľahké a Alicia začínala ešte ako detská herečka. Objektívne treba povedať, že nejaký herecký talent predsa len má, no na druhej strane je pravdou, že doteraz jej producenti neponúkli príliš mnoho umelecky náročných úloh. Čo jej však treba nesporne priznať, patrí v dnešnom Hollywoode medzi známe celebrity a svojho času bola teenagerskym sexidolom 90. rokov. Dúfajme, že dnes iba 29- ročná herečka, modelka a najnovšie aj producentka Alicia Silverstone, ktorá sa doteraz objavovala väčšinou v romantických komédiách, nám v budúcnosti ešte bude mať veľa čo ponúknuť.

Pochádza z anglickej rodiny ako najmladšia z troch detí Montyho Silverstona - obchodníka s nehnuteľnosťami a Didi Radfordovej – bývalej letušky spoločnosti Pan Am. Vyrastala so svojim starším bratom Davidom v Hillsboroughu, južne od San Francisca, ale často navštevovala Veľkú Britániu, kde sa nadchla pre divadlo. Začala pracovať už ako 6- ročná detská modelka, potom čo jej otec poslal niekoľko jej fotiek do niekoľkých agentúr. Modelingová práca ju nasmerovala do televíznych reklám ( prvá bola pre Domino Pizza ), ktoré ju oveľa neskoršie časom nasmerovali do niekoľkých TV seriálov.

Od detstva študovala balet a v 13. rokoch absolvovala prvé herecké kurzy v Los Angeles u Jodi O´Neilovej. Popritom ešte stihla navštevovať strednú školu v kalifornskom San Mateo, kde okrem štúdia spolu s ďalšími dievčatami pôsobila ako roztlieskávačka ( cheerlander ) v školskom basketbalovom družstve.


Teenagersky idol Alicia Silverstone

Ako profesionálna herečka sa najprv uplatnila v TV, napr. v seriáli The Wonder Years ( Báječné roky ), kde si Alicia zahrala vysnené dievča Freda Savagesa.

Vo filme debutovala ako 15- ročná úlohou neplnoletej nymfomanky Darian Forresterovej, ktorá si nevyberavým spôsobom vnucuje pozornosť staršieho muža ( Cary Elwes ), v thrilleri The Crush ( Osudný omyl, 1993 ) - r. A. Shapiro. Film natočený ako solídny thriller rozpráva o tom ako mladý novinár Nick ( Cary Elwes ) si nájde na inzerát podnájom u dobre situovaných Forresterovcov, ktorí žijú so štrnásťročnou dcérou Darian ( Alicia Silverstone ), nesmierne pôvabnou, inteligentnou mladou dámou, ďaleko prevyšujúcou svoje vrstovníčky. Darian je osamelá, pretože spolužiaci sa jej vyhýbajú, alebo sa jej boja. Nick sa snaží nahradiť jej spoločnosť, ale onedlho pochopí svoj osudný omyl. Darian si ho totiž vyberie za svoj milostný objekt a celú svoju inteligenciu nasmeruje k naplneniu tohto cieľa. Nick ktorý má priateľku sa ocitá v pasci. Príbeh začínajúci ako nenaplnená love story, dostáva nečakaný spád. Darian totiž naozaj nie je obyčajné dievča...

Hoci bol tento film podľa filmových kritikov obyčajný brak, medzi teenagermi sa stal veľkým hitom a Alicia sa mohla osamostatniť od rodičov, keď dlhé hodiny pracovala na filme. Stojí za zaujímavosť, že hoci Alicia v tom čase nebola plnoletá ( plnoletosť začína podľa zákonov USA až v 21. roku ), podarilo sa jej vyjednať pre film The Crush pracovnú zmluvu ako pre dospelú herečku, čím sa stala legálne nezávislou od rodičov. Išlo o takýto prvý právny prípad, ktorý potom mohli vo svojej práci využívať aj agenti ďalších detských hercov. Tento snímok  vyniesol Alicii Silverstone verejné uznanie a  dve ceny hudobného TV kanála MTV 1994 ( najlepší rebel a najlepší debut ) a účinkovanie v troch videoklipoch skupiny Aerosmith ( Cryin, Amazing, Crazy ), ktoré boli opäť populárne medzi teenagermi. V týchto videoklipoch sa Alicia objavila spolu so začínajúcou Liv Tyler – dcérou hlavného predstaviteľa skupiny Aerosmith. Prvý z týchto klipov – Cryin, bol dokonca svojho času zvolený za najlepší hudobný klip, aký sa dovtedy objavil na MTV.

Zaujala tiež úlohou citovo odcudzenej Delphine -nedbalo oblečenej dcéry hollywoodskej hviezdy, ktorá prepadla alkoholu ( Raquel Welch ) v TV dráme Judith Krantz´s Torch Song ( Pieseň o smutnej láske, 1993 ) pre TV ABC.

Jej príťažlivý vzhľad využil aj eroticky dusnou atmosférou nabitý voyeursky thriller The Babysitter ( Opatrovateľka, 1995 ). Manželský pár, ktorý sa odchádza baviť na večierok, zverí deti mladej opatrovateľke Jennifer ( Alicia Silverstone ). Dom Tuckerovcov navštívi priateľ dievčaťa Jack s kamarátom, i napriek tomu, že ho Jennifer dôrazne požiadala, aby nechodil a nespôsobil zbytočné nepríjemnosti. Podnapitý Tucker sa rozhodne večierok predčasne opustiť a aspoň chvíľu stráviť v prítomnosti príťažlivej opatrovateľky. Tuckerova manželka jeho zámer vytuší a vzápätí sa nechá zviesť susedom, po ktorom už istý čas túžila... Nielen otec detí, ale i obaja chlapci sú mladou ženou priamo posadnutí. Pre jedného z nich však táto návšteva končí tragicky...

Ďalšie dve ceny MTV 1995 ( najlepší ženský výkon a najpríťažlivejšia herečka ) získala za úlohu rozmaznanej, dotieravej, ale nakoniec obľúbenej študentky Cher Horowitzovej ( Alicia Silverstone ), ktorá dokáže nájsť vlastnú hodnotu, v úspešnej satirickej komédii o mládeži v Beverly Hills, nazvanej Clueless ( Bezmocná / Strelené dievča, 1995 ), išlo o veľmi voľnú a modernú adaptáciu románu Jane Austen: Emma, ktorý sa stal teenagerskym aj kasovým hitom, a dá sa považovať za jej skutočný prielom vo svete filmu. Alicia Silverstone bola kritikmi označená za „femme fatale“ a za hovorkyňu objavujúcej sa mladej generácie 90. rokov. Hneď po tomto filme uzatvorila Alicia trojročnú zmluvu na 10 miliónov dolárov s filmovou spoločnosťou Columbia Tristar. Tento kontrakt jej okrem iného pomohol k založeniu vlastnej produkčnej spoločnosti First Kiss Productions, v ktorej rámci vznikla akčná komédia Excess Baggage ( Vydierači, 1997 ), kde si pre seba ponechala hlavnú úlohu zanedbanej, alkoholu a cigaretám holdujúcej mafiánskej dcéry Emily T. Hopeovej, ktorá s pomocou kumpánov zorganizuje vlastný fingovaný únos, aby získala pozornosť svojho otca. Tiež vyhrala bitku o vysnenú úlohu Batgirl vo filme Batman & Robin ( 1997 ), ktorým mohla preraziť ako dospievajúca sexbomba.

Po úspechoch ale prišlo obdobie problémov – v podobe nekonečnej horlivosti filmových kritikov za jej prvú prácu filmovej producentky vo filme Excess Baggage ( 1997 ). Film ktorý pre ňu mal slúžiť ako vynikajúci prostriedok, bol však založený na omyle, komédia nezískala ani priazeň kritikov. Akoby to nestačilo, Alicia priliala olej do ohňa významnejším, dlhoočakávaným projektom Batman & Robin (1997), čo bol jeden z najdrahších filmov posledných rokov, ale po diváckej stránke skončil ako prepadák, a zaznamenal absolútne obchodné fiasko.

Po tomto neúspechu sa po skoro dvojročnej absencii na TV obrazovke Alicia znovu objavila v r. 1999 vo filme Blast from the Past ( Dožeň čo sa dá, 1999 ). Išlo o opatrný krok – príjemnú romantickú komédiu, kde si zahrala cynickú Eve Rustikoff a film získal skromný úspech. Je príbehom o Adamovi ( Brendan Fraser ), ktorého strelení rodičia- vedci v obave pred 3. svetovou vojnou počas Kubánskej raketovej krízy v r. 1962 postavia na svojej záhrade protiatómový kryt, kde sa aj narodí Adam, ktorý v ňom prežije v spoločnosti rodičov celých 35 rokov a je vychovávaný podľa starých gramofónových platní a seriálov 50. rokov. Nakoniec rodičia zoberú odvahu a vyjdú na povrch, no Adam pred sebou vidí úplne iný svet 90. rokov, ktorému sa nedokáže prispôsobiť, preto aj jeho vzťah s novou láskou ( Alicia Silverstone ) nie je práve ideálny.

Alicia Silverstone bola oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch 2000, kde spolu s Natashou Mc Elhone a Timothy Spallom uviedla muzikálovú variáciu Shakespearovej komédie Love´s Labour´s Lost ( Márna lásky snaha, 2000 ) – film režíroval jeden z najuznávanejších popredných odborníkov a znalcov Shakespearovho diela – režisér a herec Kenneth Branagh. Kráľ Navarrský ( Alessandro Nivola ) a jeho traja priatelia ( Kenneth Branagh, Matthew Lillard, Adrian Lester ) sa za účelom pilného štúdia rozhodli zriecť sa svetských radovánok a ženskej spoločnosti, a toho, kto zlyhá prvý, čaká tvrdý trest. Ako naschvál, ale vtedy prichádza na návštevu francúzska princezná ( Alicia Silverstone ) s troma peknými dvornými dámami ( Natacha Mc Elhone, Stefania Rocca, Geraldine Mc Ewan ). Po stretnutí s nimi začnú mladíci hľadať diery vo svojom unáhlenom sľube a za chrbtom kamarátov píšu milostné lístočky dámam svojho srdca. Vrtkavý osud a jeden popletený sluha ale zariadia, že lístočky sa dostanú do nesprávnych rúk, a začína komédia plná omylov, citov a pesničiek, ktoré potešia všetkých, ktorí ešte veria na silu lásky, poézie a priateľstva.


Alicia Silverstone a Queen Latifah vo filme Salón krásy (Beauty Shop, 2005)

Treba oceniť odvahu K. Branagha, že sa pokúsil nakrútiť tento film ako zmodernizovanú verziu Shakespeara – ako romantický swingovy muzikál s tanečnými číslami v štýle Moulin Rouge, dej hry sa preniesol do 30. rokov 20. storočia v predvečer II. svetovej vojny. Spievaný Shakespeare? Prečo nie, veď je to komédia a Shakespeare písal svoje hry vo veršoch. Ukázalo sa že to nie je až taký úplne nemožný nápad a film si získal okruh svojich priaznivcov, no ale aj kritikov.

Po úlohách samých naivných krások v priemerných romantických komédiách a TV seriáloch je to pre Aliciu Silverstone jedna z umelecky náročnejších úloh v posledných rokoch.

Spoločenské uznanie sa podarilo Alicii Silverstone obnoviť potom, čo jej produkčná spoločnosť uviedla populárny animovaný seriál Braceface ( 2001-2003 ), kde Alicia aj zapožičala svoj hlas hlavnej postave. Ďalším malým, ale vytrvalým krokom bola jej úloha v rockovej satire Global Heresy ( Globálne kacírstvo, 2002 ), ktorá mala síce len skromný ohlas, no v tom istom roku získala Alicia priaznivé kritické ohlasy na Broadway za svoju úlohu Elaine Robinsonovej v klasickej divadelnej hre Absolvent, po boku Jasona Biggsa a Kathleen Turner.

V roku 2003 si Alicia ešte zahrala v solidnej komédii Scorched ( Bláznivý sejf, 2003 ).Malé mesto a malá banka. A v nej sejf plný peňazí. Traja noví zamestnanci ( Paulo Constanzo, Woody Harrelson, Alicia Silverstone ) sa rozhodnú že ju cez víkend vykradnú... až na to, že jeden nevie o plánoch toho druhého. A k tomu zamestnankyňa miestného obchodu s odevmi ( Rachel Leigh Cook ) plánuje pomstu miestnemu milionárovi ( John Cleese ).

To už bola Alicia pripravená pre svoj comeback na TV obrazovke, keď si ju všimla produkčná spoločnosť populárnych seriálov Melrose Place a Sex v meste. Výsledkom bolo, že Alicia získala hlavnú úlohu v úspešnom komediálne a romanticky ladenom sitcome Miss Match ( Zápas slečny, 2003 ) pre TV NBC ako Kate Foxová – vo dne rozvodová právnička, a v noci profesionálna dohadzovačka. Tento seriál úspešne obnovil záujem divákov o Aliciu Silverstone a zároveň znamenal jej defitívnu hereckú premenu z postáv sladkej, rebelantskej a rozmaznanej teenagerky na postavu roztomilého, ideálneho a kamarátskeho dievčaťa – hoci viac dospelého.

Zatiaľ herečka ostala aktívna aj na veľkom filmovom plátne napríklad v úlohe sexi detektívky- reportérky vo filme Scooby Doo 2 ( 2004 ), alebo v úlohe návštevníčky kaderníckeho salónu Beauty Shop ( Salón krásy, 2005 ).


Alicia Silverstone a jej manžel Christopher Jarecki

O tom , že byť slávnym v Hollywoode nie je žiadny med, by mohla Alicia rozprávať z vlastných skúseností. Podľa vlastných slov sa vyjadrila, že nenávidí slávu. Byť „osobnosť“ je strašný údel, ktorý by nepriala ani najväčšiemu nepriateľovi. „Sláva nie je niečo, čo by som priala niekomu. Začnete hrať, pretože to milujete. Potom sa dostaví úspech a zrazu ste súčasťou veľkej show.“ – vyjadrila sa k tomu herečka.

Alicii Silverstone bola svojho času  v r. 1994 ponúknutá úloha Valérie Malone v populárnom TV seriáli Beverly Hills 90210 (1990), no Alicia ju odmietla, pretože jej kariéra bola len na začiatku a nechcela si ju pokaziť dlhoročným seriálom, po ktorom by ju producenti len zaškatuľkovali ( úlohu nakoniec získala Tiffany Amber Theissen ). Rovnako odmietla úlohu vo filme Vreskot 3 (2000). Na oplátku ju producenti odmietli ako uchádzačku na úlohu teenagerskej dcéry do amerického remake komédie s Gérardom Depardieu Môj otec hrdina (1994) ( podľa producentov vraj bola na pre svoju úlohu „príliš tučná“), alebo odmietli aj jej uchádzanie o postavu Júlie vo filme Romeo a Júlia (1996) s Leonardom di Capriom.

Alicia Silverstone má ešte dvoch starších nevlastných súrodencov, ktorí pochádzajú z prvého manželstva jej otca – brata Davida a sestru Kezi Silverstone, ktorá pôsobí ako rocková speváčka v Londýne. Alicia je od roku 2005 vydatá za svojho dlhoročného priateľa Christophera Jarecki – vedúceho speváka skupiny S.T.U.N., s ktorým sa zoznámila ešte v r. 1996. Alicia je bojovníčkou za práva zvierat, vlastní mnoho psov pochádzajúcich z útulku – svojho prvého psa Samsona našla na jednej skládke v Los Angeles.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články