Dôkaz (Proof)

28.4.2006|S. P. Porubsky|
Dôkaz (Proof)

Príbeh o mladej žene, ktorá sa musela vysporiadať so smrťou otca, s trápením, ktoré s ním prežívala. Musela dokázať žiť sama, dokázať to, čo bolo prakticky nemožné. Po otcovi zdedila jeho genialitu, no taktiež aj chorobu, ktorej sa obávala najviac. Čo ak sa aj ona zblázni? Čo ak sa jej nepodarí nič v živote dokázať?

Príbeh hlavnej hrdinky Catherine je prepletený udalosťami z minulosti a prítomnosti. Žije sama v Chicagu, kde aj študovala. Jej otec, ktorý vymyslel niekoľko prevratných matematických teórií sa ku koncu života zbláznil a Catherine sa oňho musela starať.
Po otcovej smrti sa Catherine uzatvára do seba, nestýka sa absolútne s nikým, až kým do jej domu nepríde Hal Dobs. Hal je bývalý Robertov študent, ktorý sa snaží dokázať, že Robert nebol až taký bláznivý. Podľa neho objavil riešenie matematického rébusu prvočísiel, ktorý by mal byť napísaný v jeho viac ako sto zápisníkoch.
Deň pred otcovým pohrebom sa Catherine sníva s otcom o tom ako slávia narodeniny. Je jediný, kto si spomenul, že má narodeniny. Je mu za to vďačná, ale zároveň mu vyčíta aký bol. Zvláštny až bláznivý. Hal sa jej snaží pomôcť, ale je na neho doslova odporná. Vôbec mu neverí a obviňuje ho, že kradne otcove zápisníky.
V deň pohrebu sa v Catherininom dome objavuje jej sestra Claire, ktorá sa snaží Cathrine usporiadať život. Žije v New Yorku a ide sa vydávať. Zároveň od Cathrine chce, aby išla bývať s ňou do New Yorku, predala dom a tam aj študovala. Jej narážky na to ako žije, čo robí a s kým sa stýka musí od Claire počúvať celý deň.
V kostole, po reči akéhosi „priateľa“ ich otca to už Catherine nevydrží a povie niekoľko zaujímavých slov. Všetkým otcovým „priateľom“ vyčíta, kde boli posledných pár rokov, keď otec zomieral. Kde boli po tom ako už nevedel vymyslieť nič nové a všetci sa na neho vykašľali…
Po pohrebe je v dome kar. Hrá na ňom Halova rocková skupina a prednesú jednu špeciálnu pesničku venovanú práve Robertovi. Catherine sa baví, rozpráva sa s niekoľkými priateľmi až nakoniec ostáva sama s Halom. Ich komplikovaný vzťah, plný hádok a výčitiek, prerastá k akoby láske.
Problém vzniká až ráno, keď sa Catherine rozhodne ukázať Halovi čo napísala. Neriešiteľný rébus. Samozrejme nikto jej nechce veriť, dokonca ani Hal, ktorý ku nej cíti viac ako len náklonnosť. Cathrine so svojou chabou povahou nevydrží nátlak zo strany Hala a Claire a chce to radšej nechať tak. Hal po čase zistí, že teóriu mohla napísať aj Catherine. Chce to teda overiť u niekoľkých matematikov, ktorí poznali Robertovu prácu. Podarí sa mu to? Podarí sa mu zastaviť Catherine, aby neodišla so svojou sestrou do New Yorku? Udrží si svoju lásku?

Pútavý príbeh filmu Dôkaz je prepletený veľmi zvláštnymi udalosťami. Niektoré sa Catherine vybavovali z minulosti, niektoré udalosti prežívala v prítomnosti, v ktorej sa objavuje otcov študent Hal. S jej povahou je pre ňu Hal zo začiatku takmer nikto, až nakoniec sa z toho zrodí láska. Aspoň tak to vyzerá poslednú noc. No ráno sa to úplne zmení. To je ďalšia vec, ktorú Catherine musela dokázať. Preniesť sa cez to, že jej nikto neverí. Je to ale zvláštne, pretože Catherine akoby vôbec nebojovala za seba. Objavila prevratnú teóriu, ale necháva to plynúť tak ako to je.
Dej je silný aj vďaka hlavným postavám, ktoré zdieľajú spoločné problémy. Neistota a domnienky ich zdržiavajú pri hľadaní správnych záverov. Aj ďalšia vlastnosť spája Catherine, Hala a Claire. Sú zúfalí z hľadania dôkazov toho, čomu chcú veriť a nie sú schopní dôverovať tomu, čo sa vyhýba logike, aj keď cítia, že je to správne – hlasu srdca.

Režisér John Madden sa po oskarovom Zamilovanom Shakespeareovi opäť rozhodol natočiť niečo výnimočné. Nechal sa tentokrát inšpirovať príbehom oceneným Pulitzerom od Davida Auburna. David Auburn je autorom niekoľkých dramatických diel, ktoré sa hrávajú na „doskách, ktoré znamenajú svet“ v Anglicku. Originálnu hru prerobil do podoby ideálnej pre film a myslím, že mu to vyšlo výborne.
Spolu s Hercami Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkinson dokázali vykresliť krehký vzťah medzi otcom a dcérou. Neviem si predstaviť nikoho, kto by lepšie zahral bláznivého matematika lepšie ako spomínaný Anthony Hopkins. Gwyneth Paltrow sa po filme Zamilovaný Shakespeare opäť ocitla pod vedením skúseného režiséra, ktorému nedalo veľa práce, aby rolu Catherine zahrala tak ako mala. Gwyneth Palthrow totižto postavu Catherine hrávala v divadle. Jake Gyllenhaal ako Hal, ktorý sa zaľúbi do Catherine je tiež veľmi rozporuplná postava. V úvode sa snaží Catherine pomôcť ako najlepšie vie, no po tom ako mu ukáže dôkaz sa od nej odvracia a nechce jej veriť. Až neskôr si uvedomí, že by mal viac rozmýšľať srdcom a opäť za ňu bojuje. Nakoniec dokáže Catherininu pravdu. Kontrast medzi sestrami je dokonalý aj vďaka otravnej a nepríjemnej Claire, ktorú výborne zahrala Hope Davis.
Film je popretkávaný zaujímavými pohľadmi na Chicago, ktoré sa podarilo zachytiť Alwinovi Kuchlerovi, menej známemu, no zato veľmi kvalitnému kameramanovi. Strih nie je veľmi zosekaný a neprehľadný. Jedine trochu mätúce môžu byť veľmi rýchle prestrihy medzi minulosťou a prítomnosťou, v ktorých sa človek občas stráca.
Hudobnej zložky sa výborne ujal Stephen Warbeck, ktorý pracoval aj na spomínanom oscarovom Shakespearovi. Hudba je v tomto prípade vynikajúca aj keď vo filme bolo niekoľko hluchých miest, ktorým by sa hodil hudobný doprovod.

Príbeh Davida Auburna o bláznivej matematičke nie je samozrejme pre každého. Niekomu môže vadiť zvláštny prístup k prítomnosti a minulosti, niekomu Gwyneth Paltrow alebo len to, že film je o matematike (pozn. autora: takéto názory som počul od priateľov, ktorí film videli). Chcem však povedať, že film Dôkaz je hlavne o tom, o čom hovorí jeho názov. Dôkazmi je priam presiaknutý. Dokazuje silu a slabosti hlavných postáv, dokazuje, že láska a triezvy rozum môžu zvíťaziť nad logikou…
Mne osobne sa film veľmi páčil. Kto má rád napríklad film A beautiful mind (Čistá myseľ) si pri pozeraní filmu Dôkaz príde určite na svoje.

Film Proof získal niekoľko ocenení. Získal nomináciu na Zlatý Glóbus za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe alebo nomináciu na Zlatého Leva na festivale v Benátkach.

Úryvky z filmu:
„Nevedela som, že otec mal toľko priateľov. Kde ste boli posledných päť rokov?! Určite ste ho už dávno odpísali! Čím je človek, keď príde o svoju veľkosť? Starcom!“
„Celú tu dobu čítal. Zbieral knižky, až v dome vznikla malá knižnica. Jedného dňa som zistila, že on tie knižky vôbec nečíta. Veril, že mu mimozemšťania s pomocou knižiek posielajú zašifrované správy, ktoré sa snažil rozlúštiť.“
„Chodil po byte v slipoch. Hovoril sám so sebou. Smrdel. Musela som sa uisťovať, či sa okúpal – nebolo to pre mňa nič príjemného. Potom písal aj 20 hodín denne.“

Dôkaz (The Proof)
(USA, 2005, 99 min)
Réžia: John Madden
Scenár: David Auburn, Rebecca Miller
Kamera: Alwin H. Kuchler
Hudba: Stephen Warbeck
Hrajú: Gwyneth Paltrow (Catherine), Anthony Hopkins (Robert), Jake Gyllenhaal (Hal), Hope Davis (Claire)

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...