Gravitácia (Gravity)

8.10.2013|Renáta Mišovičová|
Gravitácia (Gravity)

Muž. Žena. Vesmír. Komorná dráma v nekonečne.

Rutinná vesmírna misia. Vedkyňa NASA a zároveň vesmírna novicka doktorka Ryan Stone (Sandra Bullock) opravuje Hubbleov teleskop. Veliteľ misie Matthew Kowalski (George Clooney) zatiaľ relaxuje „prechádzaním sa“ vo vesmíre a na diaľku zabáva centrum v Houstone opočúvanými historkami zo svojho života. Posádka si vychutnáva úžasný výhľad na Zem, vesmírne ticho a najväčším problémom sa zdá byť fakt, že Ryan, nezvyknutá na beztiažový stav, má problémy udržať v žalúdku obed, resp. Mattova obava, že už nestihne prekonať kolegov rekord v dĺžke vesmírnej „prechádzky“, keďže teraz toľko času nemá a hneď po skončení tejto výpravy odchádza do dôchodku.

Beztiažovú „idylku“ naruší náhly príkaz na okamžité ukončenie misie, keď úlomky zničeného ruského satelitu mieria priamo na americkú posádku a je nutné čo najrýchlejšie opustiť pozíciu. Upozornenie prichádza neskoro a vesmírna havária udiera naplno. Úlomky zasahujú raketoplán, jeden člen posádky je okamžite mŕtvy, osud ďalších je zatiaľ neistý. Ryan podlieha panike po tom, čo prichádza o bezpečnostné istenie a otvorený vesmír ju unáša čoraz ďalej od vraku. Mattova duchaprítomnosť a skúsenosti jej pomáhajú situáciu zvládnuť, len aby sa jej hrôza vystupňovala po zistení, že sú jedinými členmi misie, ktorí prežili, ich raketoplán je pre návrat na Zem nepoužiteľný a spojenie s Houstonom je prerušené...

Režisér Alfonso Cuarón sa po svojom poslednom filme Children of Men (Potomkovia ľudí) nemohol vrátiť vo veľkolepejšom štýle. Jedinečnosť Gravitácie je výsledkom viacerých aspektov. Odohráva sa v atraktívnom prostredí, s ktorým 99% ľudstva nikdy nemalo a nebude mať osobnú skúsenosť a preto vo filmoch vždy zaberá. Cuarón však s týmto priestorom narába inak ako filmoví tvorcovia pred ním. Človeka tu neohrozuje žiadna mimozemská civilizácia, ale samotné nekonečno, prípadne jeho vlastný strach a vnútorní démoni, ktorí ochromujú schopnosti a inštinkt veliaci prežiť.

Gravitácia (Gravity, 2013)

Film ohromuje kvalitou vizuálnych a zvukových efektov, mieru autentickosti už ocenilo viacero odborníkov, medzi inými aj druhý muž na Mesiaci, Buzz Aldrin, ktorého jedinou malou námietkou bolo „nedostatočné množstvo oblakov a možno až príliš jasný výhľad na Zem“. Výnimočná je tiež práca kamery, ktorá plynulo tancuje od detailov k celkom a naopak – napríklad úvodná scéna filmu je dlhá zhruba 13 minút a je natočená v jedinom majstrovskom zábere bez akýchkoľvek strihov.

Prvotnú pozornosť na seba automaticky strháva vizuálna a technická stránka filmu, rozhodne tu ale nejde len o formu bez obsahu. Médiá síce do pozornosti rovnocenne stavajú oboch hercov, no film je predovšetkým príbehom doktorky Stone, ženy, ktorá sa vo vesmíre necíti pohodlne ani v bezproblémových okamihoch (aj keď miluje ticho, ktoré tam vládne), a v situácii, kedy ide o život jej a jej kolegovi (a ticho, ktoré dovtedy bolo balzamom na ubolenú dušu, ju odrazu tisícnásobne viac desí), musí zmobilizovať všetky vnútorné rezervy – aj tie, o ktoré ju zdanlivo pripravila trauma z minulosti, či tie, o ktorých sama netušila, že nimi disponuje. Jej postava prechádza v priebehu filmu značným vývojom a rôznymi psychickými stavmi, od roztrasenej nervozity cez smrteľnú hrôzu, rezignáciu a znovuobjavený pud sebazáchovy. Clooneyho misijný veliteľ jej sekunduje so šarmom a dôstojnosťou a zbytočne sa netlačí do popredia. Napriek tomu, že úloha Kowalskiho mu nebola ponúknutá ako prvému (pôvodne ju mal hrať Robert Downey Jr.), pôsobí, akoby mu bola písaná priamo na telo: Kowalski sa predstavuje ako charizmatický vtipkár s extrémnou schopnosťou sebaovládania. Je si vedomý vlastných kvalít a faktu, že sila jeho osobnosti ovláda okolie bez toho, že by sa musel nejako zvlášť snažiť. Bullock bola, napriek nevyrovnaným hereckým výkonom v minulosti, tiež dobrým výberom. Rozpamätala sa na to, že vie hrať a do roly vložila silu, krehkosť a takú mieru civilnosti, v ktorú by mohla Angelina Jolie (prvotný výber) iba slepo dúfať.

Gravitácia (Gravity, 2013)

Sledovanie Gravitácie sa v Cuarónovom poňatí stáva výnimočným a intenzívnym fyzickým zážitkom, keď vás od prvých sekúnd vtiahne do deja (nielen zásluhou technológie 3D, ktorá bola do filmu zakomponovaná dodatočne a ktorá v tomto prípade nie je len samoúčelným marketingovým ťahom ako u väčšiny filmov, ale predstavuje skutočnú pridanú hodnotu) a nepustí až do konca. A ak Matt vo filme hovorí, že „ten výhľad nič neprekoná“, dá sa s ním len súhlasiť.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  moviemania.sk Foto © archív

Odporúčané články

Sviňa

Sviňa

Záujem o dianie v politike a vlastne aj o politikov samotných za posledné tri roky výrazne stúpol, keďže sa vďaka...
Vtedy na Západe (1968)

Vtedy na Západe (1968)

Jill McBain (Claudia Cardinale) je bývalá prostitútka, ktorá chce začať nový život s ovdoveným farmárom. Keď príde na farmu  uvidí len...