Machete zabíja

24.10.2013|Renáta Mišovičová|
Machete zabíja

Machete sa prvý raz zrodil v mysli Roberta Rodrigueza počas nakrúcania filmu Desperado. Inšpiráciou mu bol herec Danny Trejo, ktorého Rodriguez videl ako „mexického Jean-Claude Van Dammea alebo Charlesa Bronsona“. Divákom ju predstavil vrámci fiktívnej filmovej upútavky, ktorá tvorila súčasť jeho spoločného diela s Quentinom Tarantinom z roku 2007, Grindhouse. Trailer bol originálny, vtipný a úspešnejší než samotný film. Rodriguez z neho vyťažil maximum, keď v roku 2010 nakrútil o Machetem celovečerák. A tu sa mal príbeh uzavrieť. Opakovaný fór prestáva byť fórom a Rodriguez je dosť invenčný a talentovaný na to, aby to vedel.

Hneď na začiatku filmu prichádza bývalý mexický federálny agent Machete (Danny Trejo) o svoju krásnu priateľku Sartanu (Jessica Alba) pri pokuse o prekazenie obchodu so zbraňami. Jeho citové rozpoloženie promptne využíva prezident USA Rathcock – schválne si to meno preložte (Carlos Estevez), ktorý mu ponúkne obchod: Machete výmenou za americké občianstvo zneškodní Marcosa Mendeza, mexického psychopatického revolucionára, ktorý sa vyhráža Washingtonu nukleárnym útokom, ak mu USA nepomôžu vyčistiť Mexiko od kartelov. Machete po krátkom váhaní prijíma a filmová zakáľačka sa môže rozbehnúť naplno.

Pre filmy Roberta Rodrigueza je príznačné, že v nich forma drasticky prevláda nad obsahom, a preto je zbytočné rozoberať ďalšie detaily deja. Postavy a ich pohnútky často nedávajú zmysel; keďže však na tento film nikto nepôjde hľadať psychologickú prepracovanosť či nebodaj logiku, nevadí to. Resp. nevadilo by, keby Machete zabíja vo výraznej miere nepostrádal faktory, ktoré v minulosti Rodriguezove diela pozitívne odlíšili od béčkových primitívnych vulgárnych vyvražďovačiek: humor, sebairóniu a nadhľad. Keď hystericky vreštiaca Sofia Vergara ako „požieračka mužov“ a bordelmamá Desdemona vraždí (doslova) svojimi prsiami či rozkrokom, nie je to ani zábavné, ani sexy, je to len trápne. Pomerne vtipným je obsadenie Charlieho Sheena a ak premýšľate, kto je herec menom Carlos Estevez, vedzte, že ide o tú istú osobu. Áno, Charlie Sheen hrá amerického prezidenta a v titulkoch sa rozhodol figurovať pod svojím rodným menom. Jeho vyobrazenie hlavy štátu sa dá vnímať ako sebaparódia alebo ako ďalší výstrelok hercovho zjavne neukojiteľného ega. Jeho scény, v ktorých figurujú všetky dôležité rekvizity z hercovho civilného života, t.j. alkohol, cigarety, prostitútky, sú však jedny z mála, ktoré majú aký-taký náboj a humor.

Machete zabíja

Rodriguez nikdy nemal problém prilákať do svojich projektov hviezdne mená a tak aj Machete zabíja sa hemží kvalitnými hercami a aktuálne populárnymi hviezdičkami. Problém je len ten, že nikto z nich nedostane priestor na kvalitné predvedenie sa, hádam s dvoma výnimkami. Demian Bichir je ako schizofrenik Mendez nanajvýš podmanivý a Mel Gibson ako ďalší psychopat do partie, obchodník so zbraňami a zvrátený vizionár Luther Voz, vie očami vyjadriť viac ako zvyšok hereckého ansámblu celým telom dokopy. Páni sa okrem vyššie zmienených dám budú môcť pokochať pohľadom na Michelle Rodriguez, Amber Heard a Vanessu Hudgeons, v minirolách pobavia Cuba Gooding Jr. a Antonio Banderas. A áno, objaví sa aj Lady Gaga, ale len pánboh vie, aké pocity má – okrem rozpačitosti - jej prítomnosť na plátne v divákovi vyvolať.

Machete zabíja

A rozpačitý je aj celkový dojem z filmu, ktorému dominuje nevyrovnané tempo a neschopnosť tvorcu vtiahnuť diváka do deja. Nechýba tradičná porcia mačiet, červenej farby, odseknutých hláv, rúk, nôh a vyvrhnutých vnútorností. Zaznamenáme pár pokusov o humor, ktoré rýchlo zapadnú v  prevažne neoriginálnej akcii. Absolútne neprimerané sú scény, v ktorých sa snaží dať režisér konaniu postáv hlbší citový náboj – a že ich nie je málo. Celé to dohromady pôsobí ako nevýrazný, nesúrodý zlepenec, ktorý bohužiaľ zrejme nebude posledný. Kto naň pôjde do kina, bude – rovnako ako hlavný hrdina - vo hviezdach.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  moviemania.sk Foto © Magic Box

Odporúčané články

Svätá štvorka (Svatá čtveřice)

Svätá štvorka (Svatá čtveřice)

Keď trinásť rokov dozadu prinášal režisér Jan Hřebejk na plátna kín legendárne Pelíšky, ušil na seba neľahký kabát diváckeho...
Filmové novinky HBO na apríl 2021

Filmové novinky HBO na apríl 2021

Na mesiac apríl máme niekoľko filmových i seriálových tipov od spoločnosti HBO, ktoré môžete zhliadnúť z pohodlia domova. Začneme...
Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Hlboké hrdlo Olivie Wilde

Pornografický film Deep Throat si od svojho uvedenia do kín (!!!) v roku 1972 vydobil status kultu a hlavnej predstaviteľke Linde Lovelace...