Berlinale ponúkol nezostrihanú verziu Nymfomanky I.

10.2.2014|Iveta Kollárová|
Berlinale ponúkol nezostrihanú verziu Nymfomanky I.

Snímka režiséra Larsa von Triera Nymfomanka I. sa na filmovom festivale Berlinale dočkala špeciálneho premietania. Napriek tomu, že u nás sa premieta už jej druhá časť, Berlinale v nedeľu ponúkol dlhšiu, viac ako dve a pol hodinovú verziu nezostrihanej Nymfomanky I. Jej premietania sa zúčastnil režisér filmu Lars von Trier a herci Uma ThurmanStellan Skarsgard, Stacy MartinChristian Slater a Shia LaBeouf.

A ako je sám film kontroverzný, jeho premiéra, či press konferencia za kontroverziou určite nezaostávali. Najskôr Lars von Trier na oficiálnom photo termíne zaujal tričkom s logom filmového festivalu Cannes s nápisom „Persona non Grata, official selection“. Na press konferenciu ani nešiel a nechal hercov odpovedať na všetky otázky.

Zaujímavý bol aj odchod Shia LaBeoufa uprostred konferencie. Ten po otázke ohľadne explicitných sexuálnych scén, odpovedal cantonovským spôsobom: „Keď čajky sledujú rybársku loď, je to preto, lebo si myslia, že sardinky budú vhodené do mora“. Poďakoval a odišiel. No a aby toho nebolo málo, na červený koberec večerného premietania filmu prišiel síce v obleku, ale na hlave mal hnedý papierový sáčok s nápisom „I am not famous anymore“.

Čo ale ponúka dlhšia verzia filmu? Nič zásadné, čo by sme nemohli oželieť v jej kratšej predchodkyni. Príbeh to nijak neposúva. Okrem pár scén či dialógov navyše príbeh negraduje, skôr naopak, pôsobí ešte pomalšie. A áno, navyše tam je viac sexuálnych scén a detailných záberov na pohlavné orgány. No myslím, že pri tomto filme je naozaj jedno, či uvidíme o jednu či dve vagíny naviac.

To, čím Trierova Nymfomanka zaujala najviac, je určite aj jej spôsob propagovania. Už samotná téma filmu vyvoláva mnoho diskusií a režisér Lars von Trier svojimi vyjadreniami vždy pútal pozornosť médií. A teraz, svoj nový film rozdelil na dve časti, z ktorých každá má dlhšiu aj kratšiu verziu. Takto si Larsa a jeho Nymfomanku užijeme ešte niekoľko krát na rôznych festivalových premiérach.  

  Foto © Internationale Filmfestspiele

Súvisiace články

Filmové novinky na august 2020

Filmové novinky na august 2020

Akoby mávnutím čarovného prútika sme sa prehupli do druhej polovice leta, do mesiaca august. Mesiac, ktorý do kín prinesie o pár snímok...