Ona

19.3.2014|Pavel Chodúr|

Ona

Ona

Myslím si, že nebudem veľmi zavádzať ak napíšem, že už od počiatku kinematografie a vôbec od začiatku rozprávania príbehov, bola láska vo väčšine prípadov ústredným motívom. A postupne ako sa človek vyvíjal, menili sa aj príbehy o láske. Teraz máme 21 storočie a v každom z nás asi viazne pocit, že všetko čo malo byť o tejto téme vypovedané, už vypovedané bolo. Akurát, že nikto nepočítal s menom Spike Jonze a s jeho ( už teraz) oscarom oceneným scenárom. Spike Jonze je ten chlapík maskujúci sa za starú babičku s ovisnutými prsiami čo skáče na skateboarde a straší černochov v bláznivom zoskupení Jackass. Zároveň je to klipový režisér a tvorca takých filmov ako V koži Johna MalkovichaAdaptácia – k obidvom filmom napísal scenáre Charlie Kaufmann.

Človek by povedal, že Spikea priťahuje divnosť a všetko nevšedné. A dlho sa čakalo na jeho ďalší film, ktorý by nebol rozprávkou o hlúpom decku a hlúpych veľkých bytostiach – hoci sú v Amerike strašne populárne. Joaquin Pheonix sa vrátil na filmové plátna a po jeho uhrančivom výkone vo filme Majster sa vracia v tejto sci-fi romantike. Jeho výkon je nespochybniteľne ťahúňom celého filmu a jeho geek bez sebavedomia, s krásnym srdcom a neuveriteľnou mierou pochopenia sa stáva tým, čo diváka pomaly vťahuje do jeho života. Podobne silno ako to robí Samantha s ním. Ale teraz k príbehu. Človek žijúci sám dostane program, ktorý mu má pomôcť organizovať jeho život. Medzi ním a programom sa vytvorí puto. A toto puto začne byť každým dňom silnejšie. Ak zoberieme základnú Asimovu teóriu o duchov v stroji.

O tom, že umelá inteligencia je stále inteligenciou snažiacou sa najviac priblížiť človeku, dostaneme aspoň hrubú predstavu prečo Theodor verí, že jeho láska k Samanthe je čistá a skutočná. Samanthu nikdy nevidíme. Počujeme len jej hlas (aj bez tela očarujúca Scarlett Johansson). Jediné čo vidíme, je Theodor zmietaný rôznymi pocitmi. Tie sú úprimne ľudské – či už sa jedná o zlosť, smiech, alebo smútok. Nie je v nich konštrukt a odrážajú rozdiely medzi dokonalosťou akou je Samantha (program) a nedokonalosťou (človek). Ale prečo je ten film taký silný? Nemá žiadny dramatický aspekt. Žiadne dejové zvraty, alebo prekvapivé rozuzlenie. Príjemne sa na neho pozerá, ale aj to môže občas viesť k nude a k jednotvárnosti.

Recenzia filmu Ona

Dôvod prečo je pre mňa Ona jedným z najkrajších filmov aké nedostali oscara, je fakt, že hovorí o niečom inom ako väčšina filmov o láske. Tie hovoria o potrebe nebyť sám. Byť s niekým, najlepšie s osobou aká nám najviac vyhovuje. Ona ide iným smerom. Nehovorí o tom, že byť s človekom je zlé. Hovorí, že dôležitejšie ako zdieľať s niekým dotyk, je zdieľať s niekým pohľad na svet. Je to o uvedomení si toho, že všetci sme pozorovatelia určitých životných skutočností.

A je len na nás ako sa staviame k problémom. Či k nim pristupujeme racionálne, alebo emotívne. Predstava toho, že niekto, alebo niečo vidí presne to, čo vy a ešte k tomu vám pomáha vidieť za tú prvotnú fascináciu a objavovať vrstvy, aké ste si dovtedy nevšimli, je tu zobrazené ako skutočné posolstvo ľúbenia. Len vďaka niekomu dokážeme vidieť veci také aké sú. A vtedy zmizne všetko zlé.

Recenzia filmu Ona

Z filmu sa stáva filozofická úvaha o radosti a smútku. Samantha je nadšená pre všetko, Theodor sa naopak od nej nadšeniu učí. On zmení ju a ona zmení jeho. Obidvaja sa posunú na inú úroveň bytia a vnímania. A iste začalo sa to tým, že sa jeden človek cítil osamelo a nechal minulosť, nech mu diktuje prítomnosť, ale na konci filmu je tá samota už o niečom inom. Film rozhodne stojí za to vidieť. Možno z neho nebudete nadšený tak ako ja, ale podobne ladený film by ste hľadali naozaj len ťažko. Prekypuje originalitou, pozitívnosťou a pritom nezabúda byť skutočný.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © archív

Odporúčané články

Filmové novinky na október 2018

Filmové novinky na október 2018

Jeseň na seba nenecháva dlho čakať, a napriek pekným, slnečným dňom je cítiť na každom rohu. Vo filmovom svete to znamená...
Vo štvorici po opici (The Hangover)

Vo štvorici po opici (The Hangover)

Doug (Justin Bartha) sa čoskoro bude ženiť. Preto mu jeho priatelia – zubár Stu (Ed Helms), učiteľ Phil (Bradley Cooper) a Dougov budúci...