Herecký chameleón Kevin Spacey

8.8.2006|Stano Hudák|
Herecký chameleón Kevin Spacey

Kevin Spacey ako herec – chameleón, ktorý je rovnako doma na javisku alebo vo filme, či už v úlohách filmových hrdinov alebo darebákov, sa stal známym najprv niekoľkými sľubnými divadelnými výkonmi. Na veľkom filmovom plátne sa začal Kevin Spacey pomaly presadzovať až v 90. rokoch ako predstaviteľ na prvý pohľad nevýrazných a obyčajných mužov, ale v skutočnosti vnútorne komplikovaných a nejednoznačných charakterov. Dnes už 47- ročný Kevin Spacey, ktorý nakrútil 50 filmov svoju kariéru hodnotí slovami: „Nikdy som nevyzeral ako typická hollywoodska hviezda, takže som sa musel osvedčiť ako herec. Teraz môžem byť hviezda a zároveň odvádzať dobrú prácu v dobrých filmoch.“

Narodil sa 26. júla 1959 v South Orange ( štát New Jersey, USA ) vlastným menom ako Kevin Spacey Fowler. Pomenovanie Spacey je rodným menom jeho matky a podľa niektorých údajne ako kombinácia mien Spencer Tracy, čo bol výborný charakterový herec zo 40. – 60. rokov. Malý Kevin vyrastal ako najmladší z troch detí armádneho technika a sekretárky v južnej Kalifornii, kam sa rodina presťahovala v r. 1963 keď mu boli 4 roky. Tak decentný a slušný ako je v súčasnosti, bol Kevin zlomyseľný a diabolský počas detstva. Sám seba z tohto obdobia charakterizuje ako malé zlo, čo sa dá vysvetliť jednou z jeho detských radovánok, keď podpálil vlastnej sestre domček na strome. Rodičom činil značné problémy, preto krátko po tomto incidente bol svojim otcom poslaný do Northridgskej vojenskej akadémie, kde sa mu vďaka silnej povahe podarilo vydobyť si vyššie postavenie, kde však pre svoje vzpurne správanie dlho neostal.

K hraniu sa dostal na strednej škole v San Fernando Valley, pritom bol ešte ako malý chlapec strašne hanblivý – keď sa ocitol medzi ľuďmi, len stál v kúte a s nikým nehovoril. Kamaráti mu hovorili Brbloš, mysleli si že má stále zlú náladu. Vždy ho fascinovali komici ako Robin Williams alebo Jay Leno, ktorí vystupovali v miestnych kluboch. Po skončení strednej školy sa presunul do Los Angeles. Tu sa popri univerzitnom štúdiu spolu s Valom Kilmerom zapísali do dramatického programu "Juilliard". Pre Spaceyho to bolo veľmi dôležité obdobie, počas ktorého nabral sebadôveru a nenahraditeľné herecké skúsenosti.

Po spomenutom štúdiu na Los Angeles Valley College sa pokúšal hrať v divadle a v rôznych kluboch. Potom študoval herectvo na newyorskej Juilliard School of Drama v r. 1979-81 a účinkoval na provinčných divadelných scénach ( Kennedy Center, Williamstown Theatre Festival, Seattle Repertory Theatre, New York Shakespeare Festival ).

Po následovnej účasti na už spomenutom New York Shakespeare Festival - v roku 1981 - sa mu podarilo zrealizovať jeho sen - debutoval na javisku v hre "Henry IV: Part One". Nasledovali roličky a role v hrách od Shakespeara, Čechova, O’Neilla alebo v Ibsenových "Duchoch" kde sa predstavil r. 1982 po boku Liv Ullmann.

Ako začiatočník v New Yorku v rokoch 1982-84 podľa vlastných slov nemohol Spacey skoro každú noc spať. Ležal v posteli a kul plány ako preraziť, písal si depresívny denník a porovnával sa s ľuďmi na ktorých nemal. Keď sa už Spacey na chvíľu uchytil v nejakom okresnom divadle, po vypršaní zmluvy po návrate do mesta nemal ani byt a musel prespávať po kamarátoch na gauči. Až neskôr si uvedomil, že aj človek ako Jack Nicholson mal už 34 rokov, keď nakrútil Bezstarostnú jazdu (1969), alebo Dustin Hoffman mal už 32 rokov, keď nakrútil Absolventa (1967), dokonca i Henrymu Fondovi a Spencerovi Tracymu bolo nad tridsať, keď dostali prvé veľké úlohy. Až potom si dokázal Spacey trochu vydýchnuť.

Takto začal Kevin Spacey svoju pomerne slušnú divadelnú kariéru počas ktorej sa uplatnil tiež na Broadway, najväčší úspech korunovaný cenou Tony 1991 zožal hlavnou úlohou dobrosrdečného gangstra Louia Kurnitza v divadelnej hre Neila Simona Stratení v Yonkerse, ktorú inscenoval na javisku Manhattan Theater Club režisér Athol Fugard. V roku 1996 na ňu nadviazal kľúčovou úlohou Jamieho Tyronea v broadwayskom a londýnskom predstavení Simonovej drámy Cesta dlhého dňa do noci, jeho partnerom bol Jack Lemmon. V roku 1999 sa stal laureátom britskej divadelnej ceny Laurenca Oliviera za úlohu Theodora Hickmana v O´Neillovej dráme Smetiar prichádza, uvedenej v Londýne i na Broadway.

Vďaka filmovému debutu - náhodnej malej úlohe zlodejíčka, ktorý v mestskom podchode prepadne Meryl Streep vo filme Heartburn ( Horkosť, 1986 ) sa Kevinovi Spaceymu začala rysovať aj pôvodne neplánovaná cesta do Hollywodu. Tu mu boli spočiatku ponúkané iba malé roličky, vo veľkých filmoch alebo väčšie role v malých filmoch, a prvých desať rokov to s jeho hollywoodskou kariérou nevyzeralo príliš ružovo. Počas tohto obdobia účinkoval aj v TV - hral jednu sezónu v kriminálnom seriáli Wiseguy ( Mafián, 1988 ) a ako hosť sa objavil v seriáloch Crime Story ( Kriminálny príbeh, 1987 ), The Equalizer ( 1987 ), L.A. Law ( Právo v Los Angeles, 1992 ) a Tribeca. V malých a vedľajších úlohách sa v tomto období Spacey objavil napríklad vo filmoch: Rocket Gibraltar  (1988), Podnikavé dievča (1988), Otecko (1989) – ako zať starnúceho otca Jacka Lemmona, Nevidím zlo, nepočujem zlo (1989) – ako zabijak prenasledujúci dvojicu hrdinov ( Gene Wilder a Richard Pryor ), Henry a June (1990).

Na veľkom filmovom plátne sa začal Kevin Spacey pomaly presadzovať až v 90. rokoch ako predstaviteľ na prvý pohľad nevýrazných a obyčajných mužov, ale v skutočnosti vnútorne komplikovaných a nejednoznačných charakterov ako napríklad: záludny šéf pobočky chicagskej realitnej kancelárie John Williamson, ktorého podriadení sú donútení ku neľútostnej súťaži v psychologickej dráme podľa hry Davida Mameta Glengarry Glen Ross v našich kinách uvedenom ako Konkurenti ( 1992 ).

Ďalej si zahral ako intrigánsky Eddy Otis, ktorý využije naivného suseda ( Kevin Kline ) pri vražde svojej manželky v thrilleri Consenting Adults ( Ochotní dospelí, 1992 ) -  r. Alan J. Pakula, sofistikovaný psychopatistický vrah John Doe ( Kevin Spacey ), systematicky si vyberajúci svoje obete podľa siedmich smrteľných hriechov v kriminálnom thrilleri  Seven ( Sedem, 1995 ) – tento komerčný snímok bol odvážny okrem iného aj v tom, že Brad Pitt a Morgan Freeman, ktorí inak v každej roli končia happyendom, v tomto príbehu dopadnú zle. Ďalšou Spaceyho úlohou bol nadutý štátny nadvládny Buckley, ktorý prehrá proces proti mladému obhajcovi ( Matthew Mc Conaughey ) černošského klienta ( Samuel L. Jackson ) v súdnej dráme podľa románu Johna Grishama A Time to Kill ( Čas zabíjať, 1996 ).

V roku 1995 však nastal zlom – Kevinovi Spaceymu sa poprve dostalo najvyššieho ocenenia v podobe Oscara 1995 a nominácie na Zlatý Glóbus 1995 za vedľajšiu úlohu krívajúceho podvodníčka Verbala, z ktorého sa nakoniec vykľuje tajomný zločinec Keyzer Soze, z ktorého výpovede odhaľuje polícia činnosť gangu v kriminálnom thrilleri The Usual Suspects ( Obvyklí podozriví, 1995 ). Išlo tu o film so zložitou kriminálnou zápletkou, keď sa vyšetrovanie začína odvíjať od výsluchu naoko bezvýznamného podvodníčka Verbala ( Kevin Spacey ), ktorý ako jeden z dvoch prežije výbuch argentínskej pašeráckej lode ktorý si vyžiadal 27 mŕtvych, no vyšetrovanie sa stále hlbšie zamotáva a stáva sa čoraz temnejším. Išlo o film v ktorom bola práve Spaceyho postava tou najvýraznejšou a najkľúčovejšou a vďaka ktorej mohol dokázať čo v ňom skutočne je. A tak sa dostal do podvedomia celého sveta.

Nasledovali výborné úlohy v úspešných filmoch L.A. Confidential ( L.A. Utajene skutočností, 1997 ) – strastiplné pátranie po tajomstvách hollywoodskeho podsvetia 50. rokoch, keď musia proti svojej vôli spojiť svoje sily konkurenčné skupiny vyšetrovateľov z oddelenia protidrogového a z oddelenia vrážd, pretože zistia, že nimi samými niekto manipuluje. Vo filme sa okrem Kevina Spaceyho zaskveli aj Russel Crowe Kim Basinger a Guy Pearce. Pomerne úspešným sa stal aj film The Negotiator ( Vyjednávač, 1998 ) kde sa policajné vyjednávačské eso Danny Roman ( Samuel L. Jackson ) nechtiac dostane do podozrenia z vraždy svojho parťáka, pretože všetky dôkazy zdanlivo svedčia proti nemu, v napínavej vojne nervov je jeho priamym konkurentom a zároveň možno jediným spojencom vyjednávačska dvojka Chris Sabian ( Kevin Spacey ).

Podruhe sa stal držiteľom Oscara 1999, nominácie na Zlatý Glóbus 1999 a ešte aj ceny BAFTA 1999 za hlavnú úlohu apatického Lestera Burnhama, ktorý sa vo svojich 42 rokoch vzoprie manželke ( Annette Bening ) i nadriadeným a realizuje svoje sny z mladosti, v brilantnej čiernej komédii American Beauty ( Americká krása, 1999 )  - réžia Sam Mendes. Film opisuje krízu stredného veku v ktorej sa ocitá hlavný hrdina Lester Burnham ( Kevin Spacey ) a ktorý prejde zo situácie domáceho úbožiaka, ktorý je pod papučou svojej dominantnej manželky ( Annette Bening ), odmietaný dospievajúcou dcérou ( Thora Birch ) a bezmocný vo svojom nenávidenom zamestnaní až do situácie keď sa dokáže povzniesť ako telesne ( posiluje činkami v garáži ), tak i duševne ( konečne sa presadí ako hlava domácnosti ), pričom stimulom nie je nejaký zázrak, lež erotické fantázie o príťažlivej spolužiačke svojej dcéry ( Mena Suvari ), ktorú uvidel ako cheerlanders na zápase školského basketbalového družstva.

Režisér Sam Mendes týmto filmom natočil úchvatnú satiru na Americký sen. Film, ktorý je hĺbkovou analýzou „dokonalej“ americkej spoločnosti. Chvíľami úplne presná satira, miestami nekompromisne realistická dráma a občas geniálna komédia. Kľudný život navonok, vo vnútri zloba. Ľudské predsudky a diskriminácia. Ukážka úpadku rodinného života. Otec milujúci svojho syna, ale schopný naňho zabudnúť kvôli jeho  údajnej "homosexualite". Otec, ktorý radšej než manželku má myšlienku na mladú kamarátku svojej dcéry. Manželka, ktorá sa snaží urovnať všetko medzi manželom a dcérou a ešte viac to zhoršuje. Voyeur s kamerou, ktorý je uchvátený pohľadom na lístie vo vetre, na umierajúcich ľudí a marihuanou. Dievča, ktoré sa snaží byť stredom pozornosti za každú cenu i cenu klamstva. Snaží sa byť Tá čo všetko skúsila a môže o tom hovoriť kamarátkam. To všetko sa dá vidieť i v normálnom živote. Preto je tento film tak realistický a pôsobivý.

Štyri dni po premiére Americkej krásy (1999) dostal Kevin Spacey svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy a odborníci sa zhodujú, že rola Lestera Burnhama bola zatiaľ Spaceyho najväčším hereckým vrcholom. Na toto obdobie Spacey spomína: „Keď som dočítal scenár k Americkej kráse, bol som tak nadšený, že som skoro spadol z postele. Povedal som si, že sa s týmto režisérom musím čo najrýchlejšie stretnúť, než si to stihne prečítať niekto iný. Oscar za úlohu Lestera Burnhama je určite jeden z najlepších okamihov mojej kariéry. Na odovzdávanie som vtedy ako sprievodcu vzal svoju matku – a razom zo mňa bol syn roku. Dostával som obdivné listy od matiek z celého sveta.“

Po tomto svojom hereckom vrchole účinkoval Kevin Spacey na ďalších viac, či menej úspešných projektoch, ide napríklad o romantickú drámu Pay It Forward ( Pošli to ďalej, 2000 ) kde nepríťažlivý učiteľ sociálnych vied s popáleninami ( Kevin Spacey ) sa zapletie s osamelou matkou ( Helen Hunt ), ktorej syn ( Haley Joel Osment ) si vzal k srdcu zadanie školskej úlohy ako učiniť tento svet lepším. Chlapec vymyslí unikátny projekt kde nápad vyžaduje, aby každý človek pomohol trom ľuďom a tí nech urobia to isté pre niekoho ďalšieho, zdá sa že to funguje aspoň do doby, kým sa nezmení jeho vlastný svet. Ďalším projektom bola tentoraz pre zmenu sci-fi dráma K-Pax ( Svet podľa Prota, 2001 ) – jedného dňa polícia privedie do psychiatrickej liečebne neznámeho cudzinca s mimoriadne citlivým zrakom, a bohatými znalosťami z fyziky a astronómie ( Kevin Spacey ), ktorý tvrdí, že sa volá Prot a pochádza z planéty K-Pax a na Zemi je len na návšteve. Samozrejme psychiater ( Jeff Bridges ) tomu odmieta uveriť... Stojí za to spomenúť aj filmy The Shipping News ( Ostrovné správy, 2001 ) – bezvýznamný newyorčan Quyole ( Kevin Spacey ) po smrti svojej bláznivej ženy ( Cate Blanchett ) odchádza do rodiska svojich predkov – rybárskej osady, kde sa stáva významnou osobnosťou a spoznáva sympatickú učiteľku ( Julianne Moore ). The Life of David Gale ( Život Davida Galea, 2003 ) – krimidráma zaoberajúca sa príbehom obľúbeného profesora filozofie Galea ( Kevin Spacey ), ktorý sa roky angažuje v hnutí proti trestu smrti, nakoniec je podivnou zhodou náhod odsúdený na smrť za vraždu a čaká v cele na popravu. Tri dni pred termínom sa rozhodne zverejniť svoj príbeh ambicióznej reportérke ( Kate Winslet ) a tak začína boj s časom o jeho záchranu...

Kevin Spacey sa pomaly presadil ako osobnosť aj mimo hereckej tvorby. Ako režisér debutoval v r. 1996 kriminálnym psychothrillerom Albino Aligator, v ktorom rozpráva príbeh troch obkľúčených zločincov a piatich rukojemníkov.

V roku 1997 zasa založil vlastnú filmovú spoločnosť Trigger Street, ktorej cieľom je podporovať nápady mladých, tvorivých a ctižiadostivých hercov a režisérov, ktorí nemajú vlastných agentov a cieľom Trigger Street je umožniť aby sa ich nápady dostali až k hollywoodskym filmovým výrobcom.

Ďalším veľkým zlomom v kariére Kevina Spaceyho je rok 2003 keď oznámil svoj odchod z filmového plátna – v tom zmysle, že prioritu bude mať divadlo, a filmovaniu sa bude venovať iba ak mu ponúknu naozaj zaujímavé úlohy, pričom jednou z podmienok je okrem iného kvalitný scenár. Že to myslí vážne, dokázal tým, že ešte ten istý rok sa presťahoval do Londýna kde sa stal umeleckým riaditeľom londýnskeho divadla Old Vic. Svoje rozhodnutie neskôr vysvetlil: „Časom som začal cítiť, že už nemám chuť točiť tri filmy ročne a žiť kvôli tomu ďalších desať rokov po hoteloch. Túžil som po rituále divadla. Práca umeleckého šéfa londýnskeho divadla Old Vic je pre mňa zásadná. Cítim, že všetko v mojom živote smerovalo práve sem. Je to moje poslanie.“  Od tej doby Kevin Spacey posledné tri roky nakrútil priemerne jeden film ročne, najnovšie sa objavil v úlohe holohlavého zloducha Lexa Luthora vo filme Superman Returns ( Superman sa vracia, 2006 ).

Dnes patrí Kevin Spacey vďaka neuveriteľnému hereckému talentu, decentnému a inteligentnému vystupovaniu a tiež vďaka obrovskému mužskému šarmu k najobľúbenejším hercom vôbec.

Zaujímavosti:

  • Vlastní auto Mini Cooper
  • Hovoril že spolupráca s Jackom Lemmonom na divadelnej hre „Cesta dlhého dňa do noci“ (1996) zmenila jeho život, predtým nedisciplinovaný a málo ctižiadostivý Spacey bol ohromený ako je Lemmon veľkorysý k jeho chybám  a ako ho naučil, že je možné byť zároveň dobrý človek aj dobrý herec. Od tejto chvíle Spacey stále považuje Jacka Lemmona za svoj idol
  • Svojho Oscara, ktorého vyhral za Americkú krásu (1999) vo svojom slávnostnom príhovore venoval svojmu idolu a hereckému učiteľovi Jackovi Lemmonovi
  • Filmová spoločnosť Trigger Street, ktorú založil Kevin Spacey je pomenovaná podľa skutočnej ulice v kalifornskom San Fernando Valley, kde Spacey vyrastal a sníval o divadle a nakrúcaní filmov
  • Americký časopis Empire ho v r. 1999 vyhlásil za najlepšieho herca 90. rokov a v r. 2001 v rebríčku 10 najväčších filmových zloduchov všetkých čias skončili na 5. mieste jeho postava podvodníčka Verbala z filmu Obvyklí podozriví (1995) a na 10. mieste postava masového vraha z filmu Sedem (1995)
  • Zdieľa narodeniny s Sandrou Bullockovou, Kate Beckinsale, Stanley Kubrickom a Mickom Jaggerom.
  • Jeho hereckými idolmi sú Spencer Tracy, Henry Fonda, James Stewart, Jack Lemmon, Al Pacino, a Jason Robards
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články

Kevin Spacey končí s herectvom

Kevin Spacey končí s herectvom

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) - Dvojnásobný držiteľ Oscara Kevin Spacey oznámil, že končí s hereckou kariérou. Prednosť v jeho živote...