Prvý ročník festivalovej prehliadky súťažných filmov 2014 z Berlinale, Benátok a Cannes - Be2Can

2.6.2014|-ts-|
Prvý ročník festivalovej prehliadky súťažných filmov 2014 z Berlinale, Benátok a Cannes - Be2Can

Bratislava / Praha, 2. 6. 2014 – Na jeseň 2014 sa v Českej a Slovenskej republike predstaví divákom nový festival súťažných filmov z najlepších filmových festivalov: Berlinale, Benátok a Cannes. Be2Can sa predstaví divákom v Prahe a v Brne v termíne od 24. do 29. septembra a v Bratislave od 30.9. do 5.10.2014.

Be2Can - Berlín, Benátky, Cannes. Prestížne medzinárodné filmové festivaly, na ktorých súťaží o najvyššie ocenenie rad pútavých a zaujímavých snímok a ďalšie kvalitné snímky sa premietajú v oficiálnom programe mimo súťaže. Vybrané filmy si budú môcť diváci vychutnať aj v Českej a Slovenskej republike. Kino Lucerna (Praha), kino Art (Brno) a Kino Film Europe (Bratislava) zaradí festival Be2Can do svojej programovej skladby v termíne od 24. septembra do 5. októbra 2014 .

Zlatý medveď, Zlatá palma či Zlatý lev sú len špičkou ľadovca, ktoré festival divákom ponúkne. Súťažných sekcií je na festivaloch veľa a cien, ktoré sa na festivaloch udeľuje, tiež. Spoločnosť Film Europe Media Company, ktorá koncept festivalu pripravila, zaradí do festivalového programu niektoré zo svojich snímok. Rovnako tak sa divákom v rámci Be2Can predstavia aj snímky ďalších distribučných spoločností či filmy, ktoré doteraz nemajú v Českej a Slovenskej republike svojho distribútora.

„Český a slovenský divák by mal vidieť súťažné filmy z najlepších festivalov v ucelenej prehliadke. Cieľom je sprostredkovať nielen film, ale aj makrodramaturgický pocit, aký majú iba priami návštevníci „A“ svetových festivalov. Súťaž v Cannes, Berlíne a Benátkach je vždy o tom najlepšom, čo sa vo svete za uplynulý rok natočilo. Be2Can preto oživuje koncept, ktorý iné slovenské a české festivaly z programových a finančných dôvodov opustili. Okrem našich filmov budeme pri zostavovaní programovej skladby spolupracovať s distribútormi, ktorí majú práva na súťažné filmy, ale budeme sa snažiť priniesť aj tie súťažné filmy, ktoré ešte distribútora nemajú. Filmy sa na Be2Can v pražskej Lucerne, v brnianskom Arte a v bratislavskom Kine Film Europe zahrajú iba raz. Do ďalšej festivalovej alebo riadnej distribúcie potom pôjdu v priebehu nasledujúcich mesiacov. Be2Can bude tiež aj o systematickej reflexii vkusu a výberu dvoch najvýznamnejších a najvplyvnejších festivalových riaditeľov súčasnosti. Thierryho Fremauxa, riaditeľa Cannes Film Festivalu a Dietra Kosslicka, riaditeľa Berlinale,“ uvádza ku konceptu festivalu Be2Can prezident spoločnosti Film Europe Media Company Ivan Hronec.

Filmy, ktoré do projektu Be2Can zapojí Film Europe, sú:

Zimný spánok (Winter Sleep, r. Nuri Bilge Ceylan) - víťaz Zlatej palmy, Cannes 2014
Kmeň (The Tribe, r. Myroslav Slaboshpytskiy) - cena Grand Prix Týždňa kritikov, Cannes 2014
Leviathan (r. Andrey Zvyangintsev) - cena pre Najlepší scenár, Cannes 2014
Jimmyho sála (Jimmy ' Hall , r. Ken Loach) - official selection, nominácie na Zlatú palmu, Cannes 2014
Zbohom, jazyk (Adieu au langage, r. Jean - Luc Godard) - official selection, nominácie na Zlatú palmu, Cannes 2014
Clouds of Sils Maria (r. Olivier Assayas) - official selection, nominácie na Zlatú palmu, Cannes 2014
Vyššia moc (Force majeure, r. Ruben Östlund) - Jury Prize v sekcii Un Certain Regard, Cannes 2014
Keď zvieratá snívajú (When Animals Dream, r. Jonas Alexander ARNB SK) - Un Certain Regard, nominácie na Queer Palm, Cannes 2014
In Order of Disappearance (r. Hans Petter Moland) - official selection, nominácie na Zlatého medveďa, Berlinale 2014
Diplomacy (r. Volker Schlöndorff) - špeciálne uvedenie, Berlinale 2014

Ďalej potom víťazné snímky z minulých festivalov:

Sacro GRA (r. Gianfranco Rosi) - víťaz Zlatého leva, Benátky 2013
Život Adèle (r. Abdellatif Kechiche) - víťaz Zlatej palmy, Cannes 2013
Pozícia dieťaťa (r. Calin Peter Netzer) - víťaz Zlatého medveďa, Berlín 2013
Veľká nádhera (r. Paolo Sorrentino) - víťaz Oscara pre Najlepší zahraničný film roka 2013
Tu to musí byť (r. Paolo Sorrentino) - víťaz Ceny Ekumenickej poroty, Cannes 2012
Faust (r. Alexander Sokurov) - víťaz Zlatého leva, Benátky 2011
Strom života (r. Terrence Malick) - víťaz Zlatej palmy, Cannes 2011

O uvedenie ďalších záberov z tohtoročnej súťaže v Berlíne, Cannes a Benátkach z ponuky ostatných distribučných a licenčných spoločností sa v týchto chvíľach rokuje. Podrobnú tlačovú správu o programe, partneroch, hosťoch a delegáciách Be2Can v Prahe, Brne a Bratislave spoločnosť Film Europe prinesie pred festivalom.

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © archív

Súvisiace články

Filmové novinky na august 2020

Filmové novinky na august 2020

Akoby mávnutím čarovného prútika sme sa prehupli do druhej polovice leta, do mesiaca august. Mesiac, ktorý do kín prinesie o pár snímok...