Fantázia (1940)

3.8.2014|-jr-|
Fantázia (1940)

V čase nakrúcania Fantázie bolo Disneyovo štúdio zaplavené peniazmi a dobrou náladou po úspechu Snehulienky a sedem trpaslíkov (Snow White, 1937) a Pinocchia (Pinocchio, 1939). Fantázia vyšla na 2 280 000 dolárov a z toho 400 000 dolárov stála hudba a nové nahrávacie techniky. Nebol to však typický Disneyov film. Ako kritika, tak aj diváci nevedeli, čo si o ňom majú myslieť a film preto nezískal okamžitý úspech. A predsa získal zvláštnu cenu akadémie za novú zvukovú techniku a mnoho chvály.

ZO ZÁKULISIA:

Film Fantázia roztrúbil povesť o tom, že film mal údajne oživiť slávu myšiaka Mickeyho. V skutočnosti to tak nie je, tvrdia ľudia od Disneyho. Je pravda, že nesmierna popularita Mickeyho utrpela začiatkom 30. rokov prudkým vzostupom káčera Donalda a psa Goofyho. Najbáječnejší myšiak na svete sa o žiadny comeback nemusel pokúšať. Disneyho verzia zase tvrdí, že o Mickeyho išlo až v druhom rade. Hviezdou Fantázie je čarodejníkov učeň, ktorého mal zahrať jeden z trpaslíkov zo Snehulienky, ale Waltovi sa z nejakého dôvodu nechcelo znovu vzkriesiť túto postavičku a navrhol ako ideálnu alternatívu práve myšiaka Mickeyho. Bez ohľadu na pôvodnú predstavu by film bol pravdepodobne krátky, keby Walt Disney nestretol Leopolda Stokowského – významná osobnosť vážnej hudby a dirigent prestížneho Filadelfského symfonického orchestra. Stokowski navrhol Disneymu projekt celovečerného koncertu s kresleným sprievodom a pod jeho vplyvom začal rásť a rozvíjať sa projekt koncertného filmu. Tak ako u ostatných kreslených filmov bol najvyššou autoritou Walt Disney. Každý gag, každý pohyb, postavička a pozadie je na svojom mieste preto, že ich Walt buď schválil alebo priamo vymyslel. Autori filmu najprv vybrali všetky hudobné diela a potom pridali nápady na animáciu. Walt Disney chcel mať vo filme hudbu, ktorá by dokazovala úsvit novej doby a Stokowski mu odporučil Igora Stravinského Svätenie jari. Igor Stravinský bol jediným žijúcim skladateľom,  využili jeho dielo a jeho reakcia na výsledok sa líši podľa toho, čo počujete. Súčasne iné zdroje vravia, že sa veľký skladateľ zhodol s mnohými kritikmi, ktorí mali námietky voči vizuálnym predstavám spojených s hudbou. Mnohí puristi sa tiež sťažovali, že hudba bola prispôsobená potrebám filmu.

Fantázia (1940)

Posledná verzia má novú hudobnú nahrávku, ktorá sa blíži predstavám skladateľov. Irvin Kostal – dirigent novej verzie, sa musel presne vyrovnať so Stokowskými pôvodnými improvizačnými zmenami tempa pomocou zvláštneho systému upozorňujúceho na nástup hudby. Súzvuk hudby s filmom v súčasnosti je oveľa vyvinutejší než v 40. rokoch. Tak ako u všetkých veľkých filmov Disneyho éry celá výroba Fantázie prebiehala v atmosfére poctivej starostlivosti a neuveriteľného pracovného zápalu. Disney plánoval pokračovanie Fantázie, ale nedošlo k tomu z dôvodu klesajúcej  finančnej úspešnosti. Tímové nadšenie bolo jedným z dôvodov prečo ľudia ako Stokowski mali tak veľký záujem spolupracovať s Disneym. „Je to ako, keď žijete v dielni Santa Clausa“, vyhlásil Deems Taylor. Jeho pocity čiastočne vyvierajú z toho, že Disney vždy používal novátorské techniky, ktoré posunuli vývoj dopredu. Vo Fantázii prvýkrát využil v plnej miere multiplánovú kameru. Bola to mohutná konštrukcia, ktorá umožňovala, aby sa animácia odohrávala na niekoľkých sklenených vrstvách za sebou. Divák získal dojem mimoriadnej hĺbky obrazu, pritom kamera mohla súčasne zaostrovať na jednotlivé kulisy. Aj zvukový systém bol úplne nový, Disney ho nazval Fantasound. Hudbu nahral vo Filadelfskej hudobnej akadémii, pretože táto koncertná sieň sa preslávila skvelou akustikou. Podobne ako v prípade Snehulienky a sedem trpaslíkov použili filmári živé modely, aby vybrúsili animáciu prirodzeného pohybu rôznych postáv. Za modely hrochov krúžiacich piruety a ich partnerov v časti Fantázie tanec hodín predviedli členovia baletného súboru Ballet Russe. Posledná scéna filmu je vraj najpôsobivejšia – procesie mníchov na hudbu Ave Maria. Zdalo sa, že táto sekvencia prináša smolu, lebo ju museli niekoľkokrát znovu nakrúcať. Nakoniec ju dali dokopy dva dni pred premiérou a do všetkých kín, kam film odniesli, museli dolepiť túto sekvenciu na konci filmovej pásky.

ZÁŽITKY:

  • Fantázia Vás ohromí.“ Súdobý reklamný leták.
  • Fantázia vznikla v čase, kedy sme mali pocit, že máme dvere otvorené dokorán. Domnievali sme sa, že nesieme za svoj žáner veľkú zodpovednosť s tým, že dokážeme stvoriť vzrušujúcu, zábavnú a krásnu prehliadku z hudby, obrazov a farieb.“ Walt Disney.

TVORCOVIA:

  • Walt Disney (38) a jeho štáb.

 

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Walt Disney Pictures

Súvisiace články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...