Autá (Cars)

4.9.2006|Tomáš Kolompár|
Autá (Cars)

Konečne. Najočakavenejší kreslený film tohto leta dorazil do našich kín. Chlapci z Pixaru sa opäť podujali na filmíku, ktorý Vás prekvapí svojou krásnou (takmer už živou) grafikou a samotným príbehom. Škoda len toho až príliš „okatého“ poučného záveru, ale poďme pekne od začiatku.

Presne tak, tvorcovia Pixaru a Walta Disneyho( Hľadá sa Nemo, Rodinka Úžasných) sa opäť ukázali vo výbornom svetla a svoje trojročné úsilie vyústili do veľmi dobrého a hlavne zábavného filmu nie len pre deti. Presne tak, posledné filmy z dielne asi najlepšej spoločnosti na „animáky“ sa neupierajú na deti, ale aj na dospelých, ktorí sa prekvapujúco chytili už od Rodinky Úžasných. Prejdime však k podstate filmu. Samotný dej príbehu sa točí okolo jazdeckej súťaži o Piston Cup. Náš hlavný hrdina Blesk sa snaží tento populárny pohár získať pre seba. V ceste mu však okrem záporáka stojí aj jeho bezhraničná tvrdohlavosť a pýcha, ktoré mu nehovoria nič iné, ako len vyhrávať a vyhrávať. Situácia sa však zmení, keď sa Blesk na ceste na posledné preteky nešťastnou náhodou dostane do miest, ktoré ani nepozná. Jedná sa o odľahlú púšť neďaleko Sierra Nevady na hraniciach s Californoiu. Dostane sa do mesta s názvom Chladičové kúpele( aký originálny názov, že?), ktoré už dlhšiu dobu nemáva žiadnych návštevníkov a jeho obyvatelia sú len obyčajné autá, ktoré podľa neho neznamenajú vôbec nič. Počas svojho pobytu však musí opraviť škody , ktoré napáchal a časom zisťuje, že na svete sú aj dôležitejšie veci, ako len víťazstvo v Piston Cupe. Práve tu je spomínaná jedna chybička na celom filme, ktorú im ale prepáčime. Ide o klasický príbeh animákov, kde hlavný hrdina, zväčša zahľadený do seba, nájde skupinu ľudí, ktorá mu ukáže správny cieľ. Vo filme Autá je tento „klišé“ efekt vidieť najmä na konci, kde sa poukáže na totálnu premenu Bleska na auto, ktorému je prednejšie priateľstvo ako sláva.

Režisér a obrovská skupina „zažraných“ grafikov sa do práce na filme pustili pred troma rokmi. Pred samotnou prípravou však poukázali, že prídu s niečím novým. Ono sa to ľahko hovorí, prísť v súčasnej dobe svetovej digitálnej technológie a poukázať ne nejakú novú grafickú vymoženosť, ktorá by zaujala. Ale predsa „Autá“ pôsobia skutočne ako „živé“, za poznamenanie stoja aj exteriéry krajiny , ktorá verne kopíruje realitu. John Lasseter podľa vlastných slov nechcel vytvoriť len ďalší film do zbierky už tak významnej spoločnosti. Chcel poukázať naj na veci, ktoré by kľudne mohli robiť autá a vyšlo mu to na výbornú. Na plátnach kín sme už mohli vidieť hračky, ktoré ožívali (Toy Story), dynamické ryby v Atlantickom oceáne( Hľadá sa Nemo), či príbeh rodinky z nadľudskými schopnosťami( Rodinka Úžasných). Ale autá tu ešte neboli. Je veľmi zaujímavé s čím prídu producenti a režiséri ďalej, bude veľmi zaujímavé sledovať , aký príbeh možno neživých stvorení vymyslia. Ďalším výborným aspektov filmu je okrem perfektnej animácie aj hudba, zložená s niektorých starých „vypalovačiek“ ako Road to 66 až po hudbu, ktorú komponoval Randy Newman. Jeho hudba pôsobí veľmi príjemne a dotvára film do úplnej dokonalosti.

Na záver len dodám, že Autá sú jeden veľmi kvalitný film pre deti aj dospelých a zabavia každého. Osobne si myslím, že sa jedná o jeden z najlepších animovaných filmov všetkých čias a preto dúfam, že príde ešte veľa podobných filmov, pretože aj toto dielo istým spôsobom zanechá v divákovi niečo na čo nezabudne. A tak preto dupnite na pedál a hor sa do kinosál, Autá Vám za to totiž stoja...

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Od koľkých rokov dabujete filmy? Zhruba od desiatich rokov. Ako ste sa k dabingu dostali? Ako detský herec, keď som robil veľa...