Neodolateľný macho Antonio Banderas

20.9.2006|Jozef Rigo|
Neodolateľný macho Antonio Banderas

/10.8.1960, Malága, Španielsko/

Antonio Banderas sa po nesmelých začiatkoch stáva hollywoodskou hviezdou, ktorá sa v súčasnosti venuje nielen herectvu, ale dokonca aj režírovaniu. Antonio so svojou hnedou  pokožkou ohromil množstvo žien a v roku 1995 bol magazínom Empire označený za 24. najsexy hviezdu vo filmovej histórii a magazínom People za človeka, ktorý patrí medzi 50 najkrásnejších ľudí na celej Zemi. Zatiaľčo idolom, čo sa svetovej kariéry týka, je Antonio Banderas ešte len o niekoľko sezón, doma v Španielsku je už hviezdou od polovice 80.rokov. Spoluzaslúžil sa o to najmä režisér Pédro Almodóvar, ktorý ho niekoľkokrát obsadil a ktorý by "ohnivého" Antonia /keby nezačal pôsobiť v Hollywoode/ obsadzoval zrejme ďalej. U "škandálneho" Almodóvara Banderas skutočne zažiaril nielen ako typ, ale ako tvárny herec. Bol to práve on, kto jeho filmám dodával jemnú presvedčivosť a prirodzenú eleganciu, nech už to bol vo filmoch ako zakomplexovaný študent, či konvenciami obťažkaný gay, mladý intelektuál alebo brutálny, či nežný únosca…

Rodným menom José Antonio Domínguez Banderas sa narodil ako staršie dieťa z dvoch /mladší brat Francisco/ štátnemu úradníkovi a učiteľke v španielskej Malage. Ako chlapec sa chcel stať požiarnikom, potom matadorom a napokon veterinárom, ale keď zhliadol divadelnú verziu slávneho muzikálu Hair /Vlasy/, bolo rozhodnuté.
"Bolo jasné, že sa musím stať hercom," spomína Banderas, "úplne som tej predstave podľahol a robil pre to všetko možné, aby som ho naplnil. Po ničom inom som už vtedy toľko netúžil, ale hlavne som mal šťastie, aj keď si hovorím, že keď niečo človek veľmi chce a keď pre to urobí maximum, inak by bol v tom čert, keby sa to nepodarilo.“ Rozhodol sa pre zápis na školu dramatického umenia v rodnej Maláge. Po absolvovaní začala jeho herecká kariéra v malej divadelnej spoločnosti. V deväťnástich rokoch /1981/ sa Antonio presťahoval do „Almodóvarovského“ Madridu a stal sa členom Španielského národného divadla Teatro Maria Guerrero, kde pôsobil až do roku 1986.

Jeho umelecká dráha je úzko spojená s umeleckým vzostupom režiséra enfant terrible Pedra Almodóvara. Antonio nakrúcal v rokoch 1981 - 1986 mnoho španielsky hovorených filmov a stal sa cez noc favoritom režiséra Pedra Almodóvara, ktorý ho prvýkrát obsadil do roly Sadeca vo filme Labyrint vášní /Laberinto de pasiones, 1982/. Ďalej si zahral vo filmoch Los Zanchos /1984/ význačného španielskeho režiséra Carlosa Sauru v postave Alberta, Matador /1986/ v úlohe Angela, 27 hodín /27 horas, 1986/ postavu Rafa, Zákon túžby /La Ley del deseo, 1987/, najviac na seba upozornil vo filmoch Ženy na pokraji nervového zrútenia /Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios, 1988/ postavou Carlosa a Spútaj ma ! /Atame!, 1990/, tu si zahral pacienta Ricka s duševnou poruchou, ktorý uniesol pornohviezdu v podaní almodóvarovej kmeňovej herečky Victorie Abrilovej. V roku 1989 mal u neho hrať vo Vysokých opätkách, ale nakoniec mu rolu predsa len vrátil. Bolo to kvôli Hollywoode a tieto dva významné filmy Ženy na pokraji nervového zrútenia a Spútaj ma! na seba  upútali pozornosť a veľmi mu pomohli k získaniu prvej úlohy v americky hovoriacom filme Kráľi Mamba /The Mambo Kings, 1992/, kde si zahral kubánskeho muzikanta. Pretože Antonio nevedel ani slovo anglicky, musel sa naučiť všetky dialógy foneticky. "Preto som sa podrobil intenzívnemu kurzu, ktorý trval tri mesiace. Denne som makal 8-10 hodín a znovu sa pritom utvrdil v tom, že keď je to nutné, dokáže človek úplne všetko. Možno preto som si zahral v ďaľších anglicky hovoriacich filmoch“. Zaujímavá bola aj jeho odpoveď, keď sa ho raz novinári opýtali, či sa niekedy bál vytvoriť postavu gaya a či to neohrozí jeho pozíciu prvého milovníka. Banderas sa pousmial: "Máte s tým zrejme na mysli rolu v Zákone túžby alebo vo Philadelphii, ale zrejme zabúdate na to, že som predovšetkým herec, ktorý by vedel zahrať všetko“.
Pritom provokovanie tak trochu Antonia Banderasa baví. Pochytil to od Almodóvara, keď v jeho filmoch pomiatol divákom neuveriteľnou kombináciou svojho "macho" exteriéru s až ženskou zraniteľnosťou. "Myslím, že som tolerantný," uviedol Antonio Banderas v inom rozhovore. "Snáď preto nemám problémy ani s tým, aby som pochopil gay sexualitu. Už pri spolupráci s Almodóvarom som zistil, že milovať sa s mužom nie je nič neprirodzeného. Veď láska je len jedna!“. Okrem Antonia Banderasa Amodóvar pred rokmi objavil aj mladučkú Penélope Cruzovú. Pedro z Banderasa urobil hviezdu piatich svojich filmov. Špekulácie o tom, že za ponukou filmovej roly bola láska na prvý pohľad, ktorej dočasne podľahol aj Antonio, nie sú podstatné. A predsa si v USA vďaka zmyselnému latinskému vzhľadu získal mnoho žien, dokonca je považovaný za jedného z najatraktívnejších mužov Hollywoodu.


Antonio Banderas, Pedro Almodóvar a Victoria Abril pri uvádzaní filmu Spútaj ma! (Atame!, 1990)
Foto: www.berlinale.de

Antonio Banderas sa dostal do blízkosti rockovej speváčky 80.-90.rokov Madonny, s ktorou sa stretol v Madride a z ich krátkodobého romániku /bol ešte vtedy ženatý s Anou Leza/, vznikol celovečerný štylizovaný dokument S Madonnou v posteli /Madonna: Trutha or Dare, 1991/ zachytávajúci Madonnu, speváčku, ktorá vie aké hudobné trendy si žiada publikum, v dobe jej celosvetového koncertného turné Blond Ambition v roku 1990.
"Vtedy som sa ocitol na jej koncerte ako divák, ale nakoniec som nechýbal ani na party po koncerte. Bol som tam so svojím „otcom“ Almodóvarom a s mojou vtedajšou ženou Anou. Nevedeli sme dobre anglicky a mylne sme sa domnievali, že všetky kamery okolo sú z televízie. Potom mi Madonna niečo počas večera rozprávala, na čom som len tak kýval a odpovedal yes, yes, ani by som jej slovám rozumel. Neskôr, čo mi niekto oznámil, že som v jej filme, zavolala mi, že čo sa mi nebude páčiť, to vystrihne. Keď som si so ženou premietli, čo mne hovorila, veľmi sme sa nasmiali. Nabrbľala toho veľa, ale v jednom si skutečne vymýšľala - môj penis nikdy nevidela!", spomína Antonio.

Spočiatku nasledovali menšie úlohy, kde svoj počiatočný jazykový handicap Banderas rýchlo prekonal, čo mu pomohlo získať ďalšie úlohy vo filmoch Philadelphia /1993/, kde hral homosexuálneho priateľa Miguela Alvareza, partnera Andrewa Becketta /Toma Hanksa/ chorého na AIDS. Hral vo významných filmoch ako sú Dom duchov /House of Spirits, 1993/, Interview s upírom /Interview With the Vampire, 1994/ po boku chlapecky nežného Brata Pitta a upíra Lestatea v podaní Toma Cruisea a v komédii Rapsódia v Miami /Miami Rhapsody, 1995/.
Po týchto úspechoch získal svoju prvú hlavnú úlohu v americkej akčnej komédii Desperado /1995/. Vo filme si zahral El Mariachiho kedysi najlepšieho gitaristu a speváka na americko-mexickej hranici. Jedného dňa ale omylom skrížil záujmy miestnej narkomafie a bol donútený bojovať o svoj život. V akčnom stretnutí zabili priekupníci jeho krásnu dievčinu /Salma Hayeková/ a zmrzačili mu ruku. V puzdre na gitaru začal preto nosiť úctyhodnú zbierku strelných zbraní a jediným zmyslom jeho života sa stala pomsta.
Ďalšie významné úlohy nasledovali najprv v akčnom thrilleri Zabijaci /Assassins, 1995/, kde bol jeho hereckým partnerom Sylvester Stallone, následne v thrilleri Schôdzka s cudzincom /Never Talk to Strangers, 1996/ po boku Rebeccy de Mornayovej a tiež po boku Madonny vo filmovom muzikáli Evita /1996/, v postave Che Guevarru, kde za svoj skvelý spevácky prejav získal nomináciu na Zlatý glóbus. V roku 1998 sa objavil vo filmovom hite Zorro: Tajomná tvár /The Mask of Zorro, 1998/, ktorý bol opäť nominovaný na Zlatý glóbus, film slávil úspech nielen medzi divákmi, ale aj u kritikov. Vo filme si zahral po boku veľkých hviezd Anthonyho Hopkinsa a Catheriny Zeta-Jonesovej.


Antonio Banderas a Catherine Zeta-Jones vo filme Legenda o Zorrovi (The Legend of Zorro, 2005)

Ako režisér debutoval čiernou komédiou Leto v Alabame /Crazy in Alabama, 1999/, v ktorom hlavnú úlohu zveril svojej americkej manželke - herečke Melanie Griffithovej, s ktorou je ženatý od roku 1996. Obaja sa spoznali pri nakrúcaní filmu Jeden naviac /Two Much, 1996/, kde hral majiteľa galérie milujúceho dve sestry.Tento problém rieši stvorením druhého brata - dvojča. Celkom zábavný Banderas v "dvojúlohe".

Mimo réžie sa venuje tiež produkcii a to v produkčnej firme Green Moon, ktorú vlastní spolu so svojou manželkou. V rovnakom roku sa tiež objavil v dobrodružnej fantastike Vikingovia /The 13th Warrior, 1999/ po boku legendárneho Omara Sharifa.
Antonio Banderas si v roku 2002 zahral vo filme Briana de Palmu Femme Fatale /2002/ postavou Nicolasa Barda. Krátko potom sa objavil tiež v autobiografickom filme Frida /2002/ znovu po boku Salmy Hayekovej. Medzi jeho filmy patrí tiež Prekliata Argentína /Imagining Argentina, 2003/ s talentovanou Emmou Thompsonovou a televízny film V hlavnej úlohe Pancho Villa osobne /TV- And Starring Pancho Villa as Himself, 2003/, za ktorú bol nominovaný na ďaľší Zlatý glóbus a Cenu Emmy.
V roku 2001 sa objavil v akčnej komédii Roberta Rodrigueza Spy Kids: Špióni v akci /Spy Kids, 2001/ a v erotickom thrilleri Siedmy hriech /Original Sin, 2001/. Film sa odohráva na Kube v 19.storočí. Bohatý obchodník Luis Vargas /Antonio Banderas/ sa chystá upevniť svoje spoločenské postavenie svadbou so zvodnou Američankou Júliou /Angelina Jolieová/. S Robertom Rodriguezom, spolupracoval tiež na filmoch Spy Kids 2: Dvaja pátrači /Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams, 2002/ , Spy Kids 3-D: Game Over /2003/, Štyri izby /Four Rooms, 1995/a Vtedy v Mexiku /Once Upon a Time in Mexico, 2003/.

V roku 2005 si zahral hlavnú úlohu vo filme režiséra Martina Campbella Legenda o Zorrovi /The Legend of Zorro, 2005/, ktorého príbeh začína desať rokov od okamžiku, kedy sme hrdinov opustili na konci predchádzajúceho dobrodružstva. Alejandro /A.Banderas/ a Elena /Catherine Zeta-Jones/ sa stali manželmi a majú spolu 10 ročného syna Joaquina /Adrian Alonso/. Alejandro si stále oblieka masku Zorra, aby ochraňoval chudobných a utlačovaných obyvateľov kalifornského teritória pred hašterivosťou tamojších vládcov, musí sa často rozhodovať medzi svojim pocitom pre spravodlivosť a túžbou po normálnom živote.

Za svoj muzikálový debut na Broadwayi s názvom Nine bol nominovaný na cenu Tony Award v kategórii najlepší herec v muzikáli a získal ceny Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award, Drama League Award a Theater World Award. Svoj hlas prepožičial postave kocúra v čižmách v animovanom hite Shrek 2 /2004/ a Shrek 3 /2007/, neskôr sa znovu chopil réžie vo filme El Camino De Los Ingleses /2006/, ktorý natočil podľa rovnomennej knihy Antonia Solera.

Ešte v rodnom Španielsku sa oženil s  Ana Leza, manželstvo vydržalo viac ako 8 rokov /objavila sa vo filme Philadelphia/. Ich manželstvo stroskotalo príchodom Melanie Griffithovej, s ktorou sa oženil v roku 1996. Počas spoločného súžitia sa im narodila dcéra Stella del Carmen Banderas Griffith /narodená 24.9.1996/.

Napriek svojej zamestnanosti a svojím vedľajším aktivitám /na trhu sa už pred časom objavil aj „jeho“ parfém Diavolo/ berie svoju kariéru v Amerike s určitým nadhľadom, keď povie: "Hollywood je samozrejme perfektná skúsenosť, ale európsky film má stále niečo do seba. To je to, čo ma stále berie za srdce. Pritom nevylučujem ani účasť v niektorom novom filme svojho objaviteľa Almodóvara. Záleží len na tom, či pre mňa bude mať nejakú rolu...", verí k návratu Antonio Banderas.

Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články

Antonio Banderas namaľuje Guernicu

Antonio Banderas namaľuje Guernicu

Ak by sme nepočítali shrekovského Kocúra v čižmách, tak nemožno povedať, že by mal Antonio Banderas v posledných rokoch na konte nejaké...