Temperamentná Cigánka Ángela Molina

12.10.2006|Jozef Rigo|
Temperamentná Cigánka Ángela Molina

/5.10.1955, Madrid, Španielsko/

Pochádza z rodiny andalúzskych Cigánov s umeleckou tradíciou. Ako Angela Molina Tejedor spolu so svojimi šiestimi súrodencami od malička doprevádzala na cestách svojho otca, presláveného speváka a herca Antonia Molinu, ktorý viedol kočovnú hereckú spoločnosť.
Naučila se pritom hrať na gitare, spievať a tancovať flamenco, uplatnila sa v improvizovaných produkciach otcovho súboru. Študovala balet a klasický tanec, kým nastúpila na Madridskú akadémiu dramatických umení; absolvovala tam odbornú hereckú prípravu, v ktorej pokračovala na profesionálnej báze od polovice 70.rokov pred filmovou kamerou a v televízii.
Jej živočíšne temperamentná krása zaujala režiséra Luisa Buñuela, ktorý ju obsadil spolu s francúzskou herečkou Carole Bouquetovou do hlavnej úlohy rozmarnej a nevyspytateľnej dievčiny menom Conchita, ktorej zmyselnému kúzlu prepadne starší zámožný muž /Fernando Rey/, v ironickej milostnej dráme podľa románu Pierra Luÿsa Tajomný predmet túžby /That Obscure Object of Desire, 1977/.
Svoje tanečné schopnosti naplno uplatnila v úlohe legendárnej španielskej tanečnice z 30.rokov Karolíny Oterovej v televíznom životopisnom seriáli Krásna Oterová /La Bella Otero, 1983/.

Ángela Molina už ako medzinárodná hviezda sa presadila v 80.rokoch vďaka psychologicky zložitým postavám vášnivých i nešťastných dievčat vo filmoch významných španielskych, talianskych a nemeckych tvorcov. Spolupracovala s  režisérmi ako sú Pédro Almodóvar, Jaime de Armiňán, José Luis Borau, Jaime Chávarri,  Manuel Gutiérrez Aragón, Franco Zeffirelli, Ricardo Franco.
Výraznú kreáciu, ocenenú na MFF v Montreale v roku 1982, predviedla v rodinnej dráme zo španielskej dediny 40. a 50.rokov Démoni v záhrade /Demonios en el jardín, 1982/ režiséra M. Gutiérreza Aragóna, kde stelesnila Angelu, matku precitliveného a chorého chlapca /Alvaro Sánchez-Prieto/, o ktorú súperí s jeho mladou tetou /Ana Belénová/.
Na MFF v San Sebastiane v roku 1986 bola ocenená ako najlepšia herečka za rolu krásnej vidiečanky Rosy, ktorá sa vďaka svojej obratnosti a pod láskyplnou záštitou predvídavej babičky /Margherita Lozanová/ vypracuje v Madride na majiteľku prepychovej reštaurácie, v spoločenskej kronike Polovica neba /La Mitad del cielo, 1986/ režiséra M.Gutiérreza Aragóna. Tiež bola ocenená španielskou filmovou akadémiou  a získala cenu Goya.


Ángela Molina a C.Bouquet si spolu zahrali vo filme That Obscure Object of Desire, 1977 od režiséra L.Bunuela, Foto: www.sohoblues.com

Určitý čas pôsobila Angela Molina v Hollywoode a nakrútila film Zlaté ulice /The Gold Streets, 1986/. Spolu s Anou Bélenovou a Victoriou Abrilovou patrí medzi najlepšie platené španielske herečky. Angela Molina bola vyznamenaná mnohými svetovými cenami: Veľká cena interpretácie na festivale v Naí Dillí v Indii, Cena interpretácie na festivale v sicílskom Agrigente roku 1984; Cena od kritikov ako najlepšia herečka Spojených štátovna festivale v New Yorku roku 1985 a ďalšie.
Obdobný typ veľmi schopnej a rozhodnej ženy, idúcej pevne za svojim cieľom, vytvorila v úlohe majiteľky penziónu a bývalej prostitútky Annunziaty, organizujúcej boj matiek proti neapolskej mafii, vo feministicky ladenej kriminálnej snímke Camorra /Un complicato intrigo di donne, vicoli e delitti, 1986/ režisérky L.Wertmüllerovej, kde si svojím výkonom získala Donatellovho Davida v roku 1986.
Veľmi často prepožičiavala svoje pôvaby hrdinkám z historických veľkofilmov ako sú Bitka troch kráľov /La Batalla de los Tres Reyes, 1990/ po boku veľkých filmových hviezd C.Cardinaleovej, U.Tognazziho, S.Bondarčuka, H.Keitela, F.Murray Abrahama, 1492: Dobytie rája /1492: Conquest of  Paradise, 1992/ a televíznych miniseriálov Quo vadis? /1985/, Generál /Garibaldi il Generale, 1987/, Princezná Fantaghiró I. / Tajomstvo Zlatej jaskyne /Fantaghiró, 1991/, Nero /Nero, 2004/.


Ángela Molina vo filme Víťazstvo (El Truinfo, 2006) Foto: www.es.movies.yahoo.com

Popri herectve príležitostne rozvíja svoje spevácke aktivity; v roku 1986 nahrala spolu s francúzskym šansoniérom Georgesom Moustakim gramofónové album Con las defensas rotas /Strhnuté opevnenie/.
Výrazný prejav Ángely Molinaovej najviac úputal pozornosť slovenských divákov v erotickom thrilleri režiséra Pedra Almodóvara Na dno vášne /Carne Trémula, 1997/, kde hrala postavu osudovej ženy Clary, ktorú sleduje chorobne žiarlivý manžel - policajt Sancho /José Sancho/. Victor /Liberto Rabal/, posadnutý myšlienkou na pomstu  začne udržiavať s Clarou /A.Molina/ vzťah a zároveň vyhľadáva i Elenu /Francesca Neri/, o ktorej vo väzení sníval. Obe sa stávajú jeho milenkami a obe si tiež vylejú  dušičky svojim manželom. Vo víre tigrích kožuchov, čierneho prádla, červených podpätkov a nezvládnuteľných frustrácií nemôže nakoniec nič skončiť dobre...
Angela sa excelentne uplatnila vo filme Kamene /Piedras, 2002/ o osudoch piatich žien - Anita, Isabel /A.Molina/, Adela, Leire a Maricarmen, päť hlavných protagonistiek filmu španielskeho režiséra Ramóna Salazara, majú vo svojich životoch pekný neporiadok. Opakovane sa snažia o naplnenie osobného šťastia, nie každá má ale šancu uspieť. Toľko vytúžená druhá šanca totiž nie je pre každého. Hovorí sa, že ľudský život stojí na niekoľkých nosných pilieroch. Tento film bol nominovaný na Zlatého medveďa na MFF v Berlíne roku 2002.


Sestry Oliva a Ángela Molina na divadelnom javisku, Foto: www.duendemad.com

Jej mladší brat Miguel Molina a sestry Paola a Mónica Molinové sa tiež venujú herectvu. Vo svojom živote sa vydávala 2 krát a oba vzťahy skončili rozvodom, prvým maželom bol francúzsky fotograf Hervé Timarché, s ktorým má tri deti Olivia /1980/, Mateo /1982/ a Samuel /1987/ a s druhým mužom Leo Blackstadom /od roku 1995/ má dve deti.
Jej ďalšie filmy:  Diaľnica Rím – Neapol neprejazdná! /L´Ingorgo - Una storia impossibile, 1979/, Čierna rieka /Río Negro, 1990/, Luline roky /Las Edades de Lulú, 1990/, Los Ángeles /1990/, thriller Gimlet /1995/ po boku Vigga Mortensena, televízny film Rodina Rigordiovcov /La Famiglia Ricordi, 1995/ po boku Kim Rossi Stuarta, Čo vietor dal a vzal /El viento se llevó lo qué, 1998/ po boku J.Rocheforta, More /El Mar, 2000/, Carnages /2002/ po boku Chiary Mastroianniovej, Víťazstvo /El Triunfo, 2006/, Škatuľa /La Caja, 2006/, Rodina Sacriovcov /TV- La Sacra famiglia, 2006/.

Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články