Bojovník

25.7.2015|Renáta Mišovičová|
Bojovník

Enfant terrible spomedzi hollywoodskych producentov Harvey Weinstein už mesiace robí všetko pre to, aby pritiahol pozornosť na výnimočný výkon Jakea Gyllenhaala v najnovšom filme zo svojej dielne a sám mu prorokuje Oscarovú nomináciu. Hneď si povedzme, že táto možnosť je postavená na viac než reálnych očakávaniach. Ako je však na tom zvyšok filmu?

Billy Hope (ach, to priezvisko) je bývalý chovanec detského domova, ktorý mal to šťastie, že v dvanástich rokoch stretol svoju spriaznenú dušu Maureen, ktorá s ním od prvej chvíle prežívala dobré i zlé, stála po jeho boku po v časoch úspešne sa rozvíjajúcej boxerskej kariéry, zosobášila sa s ním a porodila mu dcéru. Dnes je z Billyho absolútna hviezda, šampión poloťažkej váhy, ktorý prežíva svoj zaslúžený americký sen. Sláva mu nestúpla do hlavy, naopak, je zjavné, že jeho život sa točí okolo dcéry a manželky. Maureen, ktorej analytický mozog dokonale vyvažuje Billyho horkokrvnosť, a ktorá je pre neho múzou i strážnym anjelom, predstavuje pre svojho muža stabilitu, o ktorú však má na vrchole svojej kariéry prísť. Po tragédii, ktorá ho zrazí na dno osobne i profesionálne, prichádza Billy o všetko, čo má, vrátane svojho dieťaťa, a začína odznova...

Recenzia filmu Bojovník

Režisér Antoine Fuqua je známy predovšetkým vďaka fenomenálnemu kúsku z roku 2001 Training Day. Odvtedy jeho filmy kvalitou kolíšu, neprekračujúc priemer. Bojovník, žiaľ, skóre nevylepšil. Tento film potvrdzuje základné pravidlo filmárčiny –zlý scenár neprekryje kvalitne odvedená realizácia. Po remeselnej stránke ťažko filmu niečo vytknúť – dynamická kamera, skvelo načasovaný strih, ktorý udržiava diváka v napätí najmä pri zápasových sekvenciách, skvelý soundtrack obsahujúci dva nové songy od Eminema, a predovšetkým kvalitné herecké výkony, ktoré sú významným faktorom pri tlmení funkčných nedostatkov príbehu. Hlavná pozornosť je prirodzene upretá na Gyllenhaala, ktorý sa predstavuje v úplne novej hereckej polohe a podmaňuje si v nej filmové plátno. Svojím stvárnením vytvára z plocho napísanej postavy plastickú ľudskú bytosť, odhliadnuc od impozantnej fyzickej premeny, ktorou vrámci prípravy na rolu boxera prešiel. Forest Whitaker v úlohe Billyho trénera Ticka je štandardne skvelý, aj keď ničím prekvapivý. Fuqua „nesklamal“, ani pokiaľ ide o jeho už štandardne povrchné a jednostranné vnímanie ženských postáv; vypomstilo sa mu to najmä pri Rachel McAdams, ktorej stvárnenie Maureen je jednou z najlepších vecí na tomto filme, napriek tomu, že nemá veľmi čo hrať. McAdams s Gyllenhaalom je vydarené spojenie plné chémie, a ak by dostali viac spoločného priestoru, mohol byť z Bojovníka iný (lepší) film. Úplnou zle uchopená je postava sociálnej pracovníčky, ktorú hrá Naomie Harris. Prvoplánovité a nekomplexné scény sú nehodné herečkinho talentu a jej prítomnosť vo finále veľmi nedáva zmysel. Za zmienku stojí filmová dcéra Billyho (Oona Laurence), ktorej šarmantný a vyzretý výkon je skutočným potešením pre oko. Krokom vedľa bolo naopak obsadenie Curtisa „50 Cent“ Jacksona, ktorého neohrabanosť a nedostatok výrazu síce vyslovene neruší, ale rozhodne nijako filmu nepomáha.

Recenzia filmu Bojovník

Čo teda vo filme nefunguje? To základné, príbeh. Bojovník má byť príbehom vykúpenia. Stará známa story o vzostupe, páde a opätovnom vzostupe tu bola vyrozprávaná – aj v zasadení do športového prostredia, resp. konkrétne do boxerského ringu - veľakrát, no oveľa kvalitnejšie. Bojovník si požičiava od tých najlepších, no robí to okato a bez kúska invencie; len Rockyho evokuje v mnohých ohľadoch niekoľkokrát – chýba už len beh hlavného hrdinu po schodoch Múzea Umenia vo Philadelphii.

Divák sa dve hodiny díva na jedno klišé vŕšiace sa na druhé, bez jediného prekvapenia či vybočenia k akejkoľvek originalite. Amatérsky dojem, spôsobený absolútnou predvídateľnosťou smerovania príbehu do istej miery tlmí „šmrncovná“ realizácia, ktorá našu pozornosť konštantne udržiava a prináša aj určitú katarziu spôsobenú najmä akurátne vystupňovaným boxerským finále, určite sa však nedá ignorovať a berúc do úvahy profesionálny status a históriu tvorcov, ani ospravedlniť.

 

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Film Forum Slovakia

Odporúčané články