Rozchod (The Break-Up)

3.11.2006|Radovan Torda|
Rozchod (The Break-Up)

Keď, u nás, pomerne neznámy režisér Peyton Reed oznámil, že hlavnú úlohu v jeho novom, údajne romantickom filme “Rozchod” si zahrá Bradom čerstvo odkopnutá, sladká  Jenn, bolo prvé čo ma napadlo, že tento krát sa bude rozchádzať ona a film bude rovnako priehľadný ako jej do Stillera zaľúbená Polly. Ale potom sa vynorilo meno jej filmového partnera a nudné lámanie sŕdc nabralo prinajmenšom zaujímavý nádych.  

Vince Vaughn je herec mnohých tvárí a stavím sa s vami, že ste už aspoň raz pozerali film, kde sa tento chameleón mihol a vy ste mu vtedy nevedeli prísť na meno, i napriek tomu, že to nebolo vaše prvé stretnutie. Nuž, dnes už ho poznáme všetci a tak niet divu, že jeho meno na plagátoch k Rozchodu priťahovalo viac a Jenn pôsobila skôr ako pozlátko na novom BMW.

Ale film nie je plagát a nehanbím sa tvrdiť, že slečna Jennifer Anistonová sekundovala pánovi Vaughnovi viac než slušne. Veru tak, ústredný protagonasti sa do toho vložili, akoby verili, že skvelý takmer „allenovský“ začiatok sa tiahne celým filmom. Netiahne a scenár stavia - padá na klišé, ktoré zdanlivo rozohnal v prológu.

V úvode uvidíme prvé stretnutie Brooke a Garyho na rugbyovom zápase, kde ona randí s iným a on sa šikovne pripojí, aby ju vytrhol z nudy v podobe jej doprovodu so zakasaným tričkom. Po úvodných  titulkoch sa dozvieme, že obchodníčka s umením a turistický sprievodca už spoločne nažívajú v pridrahom a na biliardový stôl primalom, chicagskom byte a sú spolu šťastní: ona po ňom s radosťou odprace topánky, pripraví večeru pre rodičov a tak trochu vyšinutých súrodencov, pokiaľ on po ceste kúpi 12 citrónov. Nuž možno Gary nie je až taký dobrý v počtoch, zato však vyniká v sarkazme a šovinizme pri výmene názorov, ktorá sa strhne kvôli nedostatku ovocia..., nasleduje vyčítanie vecí, ktoré pre seba vzájomne neurobili až k ukončeniu vzťahu – z jej strany (nevravel som to?). Ale vzápätí sa z rozhovoru s kamarátkou dozvedáme, že to vlastne spravila, iba kvôli tomu, aby ho primäla ospravedlniť sa. Práve tu sa takmer divadelná atmosféra vytráca, začína sa hrať podľa pravidiel romantickej komédie a film stráca na kvalite, ktorú nám neférovo naservíroval.
Brooke mu postupne znepríjemňuje život, vytlačí ho zo spoločného, kolkového tímu, poskytne svoju izbu na skúšanie vokálnej skupine svojho brata, ktorí majú chuť prespevovať si práve v ráno, keď Gary oddychuje po náročnej noci, ukazuje svojmu bývalému nových nápadníkov  atď. On jej neostáva nič dlžný a na miesto jedálenského stola postaví do jedálne biliard, usporiada divoký večierok a hlavne nekoná, tak ako si to Brooke naplánovala...

Príbeh je tiež ochudobnený o hutné vedľajšie postavy zo strany Brooke – teplý kolega z práce, takmer teplý = swingujúci brat, starostlivá priateľka, žijúca v šťastnom manželstve s dvoma deťmi. S klišovitých postáv sa vymyká snáď iba sympaticky panovačná majiteľka galérie (Judy Davis – Absolútna Moc), kde Brooke pracuje, ktorá má vo filme svoje momenty. Za to Garyho partia v podobe paranoidného, najlepšieho priateľa (Jon Favreau - Daredevil), perverzného brata (Cole Hauser - Paparazzi) a tak trochu zašliapnutého druhého brata (Vincent D’Onofrio) je zásah do čierneho a človeku príde ľúto, že tam z nich nevidno viac.

Predovšetkým je to však film o ústrednej dvojici a jej predstavitelia to rozohrali naplno – Jenn sa prebehla pred kamerami a svojim súčasným partnerom, tak ako ju boh stvoril a okrem šiat, akoby zo seba zhodila i Rachelin kostým a ukázala, že i ona rastie a vyvíja sa. Vaughn je štandardne svoj a dokazuje, že úlohy ukecaných pohoďákov mu sedia...

Rozchod je teda niečo pre tých, ktorý majú radi Vaughna, Anistonovú, vtipné dialógy, nevadí im predvídateľnosť a otĺkanie o mantinely romantickej komédie, ktorého sa film opakovane dopúšťa (najmä vo svojej druhej tretine) a tiež pre tie dvojice, ktoré nemajú jasno v tom, kto je na rade s umývaním riadu.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Rozhovor s Alfrédom Aczelom

Od koľkých rokov dabujete filmy? Zhruba od desiatich rokov. Ako ste sa k dabingu dostali? Ako detský herec, keď som robil veľa...