Ocenené filmy v programe MFF Bratislava

20.10.2015|tlačová správa|
Ocenené filmy v programe MFF Bratislava

Blížiaci sa 17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava opäť ponúka príležitosť na bilancovanie uplynulej filmovej sezóny. Predurčuje ho k tomu jesenný termín, vďaka ktorému môžu diváci počas MFF Bratislava spoznať filmové tituly z významných svetových festivalov prvej polovice roka a zároveň čerpať z benátskych či torontských noviniek, prípadne premiér z Locarna, Sarajeva a ďalších festivalov zo sklonku leta a začiatku jesene.

Okrem už všeobecne známych mien filmových tvorcov bratislavský festival predstaví diela začínajúcich filmárov zo sveta hraného, dokumentárneho ale aj animovaného filmu. Naliehavosť, invencia, pálčivé témy, netradičný pohľad – na to všetko sa môžete tešiť od 12. do 17. novembra 2015 v bratislavských mestských a klubových kinách.

Popri režiséroch a režisérkach na začiatku tvorivej kariéry sa v programe MFF Bratislava so svojimi novinkami predstavia aj klasici, etablovaní autori a víťazi najprestížnejších festivalov, ktorých domáce publikum dôverne pozná a každý ich ďalší počin netrpezlivo očakáva.

Po svojom prvom celovečernom debute Volcano nám islandský režisér Rúnar Rúnarsson predstavuje život dospievajúceho Ariho. 16-ročný chlapec musí opustiť svoj usporiadaný a šťastný veľkomestský život v Reykjaviku, odsťahovať sa od matky a vrátiť sa do svojho rodiska - odľahlého vidieckeho sídla k otcovi, ktorý oň nejaví záujem a sám sa správa ako teenager. Vrabce (Sparrows), lyrický príbeh o dospievaní, nechcených životných zmenách, ale aj o nude, stereotype a frustrácii zvíťazil na 63. ročníku festivalu v San Sebastiane. Bratislavskí diváci budú mať možnosť spoznať aj režiséra filmu, ktorý potvrdil svoju účasť na festivale.

Film Sparrows (Vrabce)

Meno Charlie Kaufmann sa väčšine filmových nadšencov spája so snímkami ako napr. V koži Johna Malchovicha či Večný svit nepoškvrnenej mysle. Renomovaný americký scenárista a držiteľ Oscara si na konto pripísal ďalšie pozoruhodné dielo, stop-motion tragikomédiu Annomalisa. Vyše trojročné prípravy boli odmenené prestížnym ocenením - Veľkou cenou poroty, ktorú si Charlie Kaufman spolu s Dukom Johnsonom odniesli z festivalu v Benátkach. Annomalisa rozpráva príbeh motivačného spíkra Michaela Stonea, ktorý aj napriek úspechu, obdivu a uznaniu nie je spokojný. Nedokáže sa vyrovnať s pocitom, že všetko a všetci sú monotónni, rovnakí, všední. Zlom nastáva počas služobnej cesty do Cincinati, kde stretáva Lisu. A prichádza vytúžená anomália. Vytrhnutie zo stereotypu. Napriek tomu, že ide o animovaný film, diváci sa dokážu plne stotožniť s figúrkami, smiať sa na vyobrazení najrôznejších bežných nepríjemností spojených so služobnými cestami, hotelmi, ale aj tŕpnuť a prežívať silné momenty uvedomovania si vlastnej identity, sexuality a osamelosti.

Film Anomalisa

Medzi ďašími ocenenými filmami v programe MFF Bratislava si diváci môžu pozrieť aj víťaza Veľkej ceny poroty pre dokumentárny film na festivale Sundance Vlčia svorka (The Wolfpack) debutujúcej režisérky Crystal Moselle. Ide o portrét šestice bratov, ktorí vyrastali uprostred New Yorku a predsa v sociálnej izolácii; či minuloročného víťaza jihlavského festivalu a jeden z najúspešnejších dokumentárnych filmov roka Ja som ľud (Je suis le peuple, I Am the People) debutujúcej režisérky Anny Roussillon. Autorka sa venuje egyptskej revolúcii z roku 2011, no nesleduje ju na námestiach, ale v odľahlej dedine prostredníctvom rodiny a ich televízora. Zaujíma sa o to, ako je revolúcia vnímaná „na diaľku“ a aký ma dopad na miesta, ktoré ňou priamo nežijú.

Film I Am The People (Ja som ľud)

A nechýba ani debut kolumbijského tvorcu Césara Augusta Aceveda Zem a tieň (La tierra y la sombra, Land and Shade), za ktorý v Cannes získal Zlatú kameru. Predstavuje nám v ňom príbeh staršieho farmára Alfonsa (Haimer Leal). Po rokoch sa vracia na svoj statok, k živoriacej rodine, ktorá už ani nedúfala, že ho ešte niekedy uvidí. Nič už však nie je ako predtým. Vážny zdravotný stav jeho syna, ťažké mužské práce, ktoré ostali v rukách žien. Vďaka podmanivej práci kameramana divák aj napriek náročnej téme naplno vníma krásu obrazov, ktoré neraz hovoria viac, než samotné postavy.

Počas 17. ročníka MFF Bratislava sa bude premietať v troch kinosálach Kina Lumière, v Kine Mladosť a Kine Nostalgia. Oficiálnou festivalovou kaviarňou bude tento rok Gorila.sk Urban Space. Návštevníci si tu okrem príjemnej atmosféry budú môcť pozrieť mimoriadne projekcie a sprievodný program festivalu.

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke www.iffbratislava.sk.

Zdroj:  MFF BA Foto © MFF

Súvisiace články