Nominácie na Britské nezávislé filmové ceny

Po Európskych filmových cenách tu máme nominácie na Britské nezávislé filmové ceny. Najviac nominácií, celkovo 7 získal film gréckeho režiséra Yorgosa Lanthimosa, Homár (The Lobster). Šancu uspieť má v kategóriách najlepší režisér, britský film, scenár a producent roka. Za herecké výkony boli nominovaní Colin Farrell v hlavnej a Olivia Colman a Ben Whishaw vo vedľajších úlohách.
Film Homár predstavuje sci-fi dramédiu, v ktorej sú všetci slobodní ľudia, podľa mestského nariadenia, vzatí do zariadenia menom Hotel, v ktorom majú 45 dní na to, aby si našli partnera. Ak sa im to nepodarí, sú premenení na zviera podľa vlastného výberu a vyhnaní do Lesa. Tam sa zdržujú tzv. Samotári, na ktorých sú organizované hony, na ktorých sa musia zúčastňovať „hostia“ Hotela.
Šesť nominácií sa ušlo dvom filmom, 45 Years režiséra Andrewa Haigha a Macbeth od Justina Kurzela. Filmy majú zhodne nomináciu v kategóriách najlepší britský film, režisér, herec a herečka v hlavných, či vedľajších úlohách. Za film 45 Years získali nomináciu Charlotte Rampling a Tom Courtenay. Za film Macbeth získala nomináciu trojica hercov, Michael Fassbender, Marion Cotillard a Sean Harris.
Po päť nominácií získal dokumentárny film Amy režiséra Asifa Kapadia o speváčke Amy Winehouse. Uspieť môže v kategóriách najlepší britský film, dokument, producent roka, strih a najlepší režisér. Sci-fi snímka Alexa Garlanda, Ex Machina získala rovnako päť nominácií, vrátane najlepší britský film, režisér, či scenár. Za film Suffragette sú nominované herečky Carey Mulligan, Helena Bonham Carter a Anne-Marie Duff.
Zaujímavosťou je nominácie otca a syna, Brendana a Domhnalla Gleesonovcov, ktorí sú obaja nominovaní v kategórií najlepší herec vo vedľajšej úlohe, Brendan za film Suffragette a Domhnall za film Brooklyn. Minulý rok sa podobný kúsok podaril Timothymu Spallovi a jeho synovi Rafemu Spallovi, ktorí ale boli nominovaní v rozdielnych kategóriách, hlavnej, resp. vedľajšej hereckej. Film Brooklyn má rovnako ako film Amy, či Ex Machina päť nominácií, okrem spomínanej pre Domhnalla, aj za najlepší scenár a herečky v hlavnej, resp. vedľajšej úlohe (Saoirse Ronan a Julie Walters.
Špeciálnu cenu Variety Award, za globálny prínos do sveta kinematografie a reprezentovanie britskej filmovej scény v medzinárodných vodách, získa herečka Kate Winslet.
Slávnostné udeľovanie Britských nezávislých filmových cien sa, pod záštitou značky Moët & Chandon, uskutoční 6. decembra v londýnskom Old Billingsgate.
Tu je prehľad najhlavnejších nominácií Britských nezávislých filmových cien:
Najlepší Britský nezávislý film
45 Years
Amy
Ex Machina
Homár
Macbeth
Najlepší režisér
Andrew Haigh – 45 Years
Asif Kapadia – Amy
Alex Garland – Ex Machina
Yorgos Lanthimos – Homár
Justin Kurzel – Macbeth
Najlepší scenár
Andrew Haigh – 45 Years
Nick Hornby – Brooklyn
Alex Garland – Ex Machina
Amy Jump – High-Rise
Yorgos Lanthimos a Efthymis Filippou – Homár
Najlepšia herečka
Marion Cotillard – Macbeth
Carey Mulligan – Suffragette
Charlotte Rampling – 45 Years
Saoirse Ronan – Brooklyn
Alicia Vikander – The Danish Girl
Najlepší herec
Tom Courtenay – 45 Years
Colin Farrell – Homár
Michael Fassbender – Macbeth
Tom Hardy – Legendy zločinu
Tom Hiddleston – High-Rise
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
Helena Bonham Carter – Suffragette
Olivia Colman – Homár
Anne-Marie Duff – Suffragette
Sienna Miller – High-Rise
Julie Walters – Brooklyn
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Luke Evans – High-Rise
Brendan Gleeson – Suffragette
Domhnall Gleeson – Brooklyn
Sean Harris – Macbeth
Ben Whishaw – Homár
Najlepší zahraničný nezávislý film
Carol
Vyššia moc (Tourist)
Dievčenská banda (Bande de filles)
Izba (Room)
Saulov syn (Saul fia)