Šialený Joker – životná úloha Heatha Ledgera

6.12.2015|-jr-|
Šialený Joker – životná úloha Heatha Ledgera

(4. 4. 1979, Perth, Austrália – 22. 1. 2008, Manhattan, New York City, New York, USA)

Preslávil sa stvárnením homosexuálneho kovboja v snímke Anga Leeho Skrotená hora (Brokeback Mountain, 2005), za ktorú ho nominovali na Oscara. K filmovej kariére sa prepracoval po množstve televíznych úloh v deväťdesiatych rokoch 20. storočia. Účinkoval vo finančne úspešných snímkach, ktoré dobre hodnotili i kritici, ako Patriot (The Patriot, 2000), Ples príšer (Monster´s Ball, 2001) alebo Skrotená hora. Keďže odmietal definovať svoju hereckú kariéru len príťažlivým zovňajškom, rád prijímal nové výzvy v podobe rôznorodých, často náročných postáv. Krátko pred smrťou dokončil nakrúcanie batmanovky Temný rytier (The Dark Knight, 2008), v ktorej stvárnil Jokera - svoju životnú úlohu, ktorou si vyslúžil chvály kritikov na celom svete. Okrem herectva sa venoval produkcii a réžii hudobných videoklipov a pripravoval svoj prvý film ako režisér. Ledger sa narodil v západoaustrálskom Perthe učiteľke Sally Ledger Bell (rodenej Ramshaw) a automobilovému pretekárovi a baníckemu inžinierovi Kimovi Ledgerovi. Heath (Heathcliff) a jeho sestra Kate (Katherine) dostali mená podľa hlavných postáv románu Búrlivé výšiny Emily Brontëovej.

Od detstva Heath obľuboval športy - futbal, hokej, surfovanie či skateboarding a rád hrával šach. Už ako 10-ročný vyhral západoaustrálsky juniorský šachový turnaj. Venoval sa mu aj v dospelosti a rád chodil hrávať s nadšencami do newyorského Washington Square Parku. Adaptácia knižného trileru The Queen's Gambit (1983) Waltera Tevisa zo šachového prostredia mala byť jeho celovečerným režisérskym debutom. Prvé herecké skúsenosti začal Heath Ledger zbierať už na základnej škole. Mal si vybrať z dvoch voliteľných predmetov - varenie alebo divadlo. Keďže ho varenie príliš nelákalo, vybral si herectvo a ako 10-ročný účinkoval v školskom predstavení Peter Pan. Jedným z jeho vzorov bol Gene Kelly a tak sa okrem hrania venoval aj spevu a tancu. Na strednej škole sa dokonca postaral o choreografiu 60-členného chlapčenského súboru, ktorý zvíťazil v národnej tanečnej súťaži. V šestnástich ale odišiel zo školy, aby sa mohol naplno venovať hereckej kariére. Spolu s najlepším priateľom Trevorom DiCarlom sa vybral naprieč kontinentom do Sydney. Veril, že práve tam si dokáže splniť sen.

V roku 1997 debutoval v austrálskej dráme Blackrock (1997). Po tejto malej úlohe absolvoval kasting do seriálu Pot a drina (TV, Sweat, 1996) o skupine mladých olympijských nádejí. Mal si vybrať z dvoch postáv - plavca alebo homosexuálneho cyklistu. Vybral si tú druhú, pretože veril, že ak chce uspieť ako skutočný herec, mal by si vyberať výnimočné úlohy. Dostal sa tak do povedomia divákov, no seriál onedlho zrušili a on sa musel obzerať po inej práci. Objavil sa aj v niekoľkých častiach seriálu Domov v zálive (Home and Away, 1988). Nasledovala malá úloha v dobrodružnom filme Labka (Paws, 1997). O dva roky neskôr si zahral v austrálskom filme Ruky preč (Two Hands, 1999) v réžii Gregora Jordana a absolvoval svoj hollywoodsky debut v podobe tínedžerskej komédie 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím (10 Things I Hate About You, 1999).

Výsledkom bolo, že začal dostávať ponuky na účinkovanie v ďalších tínedžerských snímkach. Heath mal však iné ambície - chcel, aby ho brali vážne, a keďže si uvedomoval, že ďalšie úlohy v podobných filmoch by mu mohli zničiť šance na zisk vážnej postavy - najmä v nezávislých snímkach, požiadal svojho agenta, aby všetky scenáre z prostredia stredných škôl vyhadzoval. Jeho nekompromisný postoj sa mu napokon vyplatil, keď získal úlohu v historickom filme Patriot, kde stvárnil syna Mela Gibsona. Nasledovalo množstvo rôznorodých postáv a filmov. Heath prijímal takmer každú charakterovú rolu len aby sa vyhol "zaškatuľkovaniu". Niektorými si vyslúžil chvály, iné boli neúspešné. Objavil sa v úspešnom Plese príšer, zábavnom Príbehu o rytierovi (A Knight´s Tale, 2001), dobrodružnej vojnovej dráme V mene cti (The Four Feathers, 2002), mysterióznom trileri Pojedač hriechov (Order, 2003) alebo dráme Kellyho gang (Ned Kelly, 2003). Režisér posledného menovaného filmu Gregor Jordan sa v tom čase na Heathovu adresu vyjadril, že v skupine hercov pod 25 rokov je "Leonardo DiCaprio, ktorého plat je stratosférický, a potom už zostávajú len Heath Ledger a Josh Hartnett". V roku 2001 získal ShoWest Award v kategórii Mužská hviezda budúcnosti a v roku 2003 ho austrálska verzia časopisu GQ označila za Muža roka.

Heath Ledger vo filme Skrotená hora (2005)

V roku 2005 nasledovalo účinkovanie v oscarovej Skrotenej hore, dobrodružnej Kliatbe bratov Grimmovcov (The Brothers Grimm, 2005) a romantickej komédii Casanova (2005). Za účinkovanie v Skrotenej hore si, okrem iného, vyslúžil označenie Herec roka 2005 od newyorských a sanfranciských filmových kritikov. Film mu vyniesol aj nominácie na Zlatý glóbus a Oscara. Začiatkom 60. rokov je totiž homosexualita odporný hriech v celej USA. Obaja si založia rodiny, každý v inom kúte Štátov. Keď sa po štyroch rokoch stretnú, zistia, že sa darmo bránili citom. Sú silnejšie, ako tlak verejnej mienky. Aj tak však musia lásku tajiť. Svetu ponúkajú masku kamarátov, čo sa z času na čas vyberú na rybačku do divočiny pod Skrotenou horou… Ang Lee rozpráva obrazmi. Slovami šetrí ako mlčanlivý Ennis. Všetko dôležité sa totiž odohráva vnútri hlavných hrdinov. Stačí pohľad, uhol záberu, náčrt situácie. O mukách zakázanej lásky, žiarlivosti aj nepriateľstve okolia hovoria výrečnejšie ako siahodlhé debaty. Zo sváru vnútornej túžby a masky pre okolie ukoval Heath Ledger charakter zakríknutého zodratého chlapa, ktorý sa zo všetkých síl snaží žiť v súlade so spoločenskými predsudkami – hoci márne. Jack Twist v podaní Jakea Gyllenhaala nepotláča svoju sexuálnu orientáciu tak vehementne, vášnivejšie rieši aj nezhody vo vzťahu. Majestátna a mlčanlivá príroda je miestom, do ktorého unikajú hrdinovia so svojou zakázanou láskou. Aj podobenstvom tajomstva, ktoré ukrývajú.

V nasledujúcom roku 2006 sa stal členom Akadémie filmových umení a vied a účinkoval v austrálskej romantickej dráme Candy - adaptácii novely Candy: A Novel of Love and Addiction z roku 1998. V roku 2007 bol jedným zo šiestich hercov stvárňujúcich rôzne osobnosti Boba Dylana vo filme Partička B. D. (I'm Not There, 2007). Mesiac po jeho smrti získali tvorcovia a celé herecké obsadenie snímky cenu Independent Spirit Roberta Altmana. Posledným filmom, ktorý pred smrťou dokončil, bola batmanovka Temný rytier, v ktorej stvárnil šialeného Jokera. V rozhovore pre New York Times svoju postavu opísal ako „psychopatického, masového vraha a schizofrenického klauna s nulovou empatiou". O príprave na rolu povedal Empire: "Asi mesiac som posedával v hotelovej izbe v Londýne, zamkol som sa pred svetom, založil som si diár a experimentoval s hlasmi - bolo dôležité nájsť akýsi ikonický hlas a smiech."

Heath Ledger v úlohe Jokera vo filme Temný rytier (2008)

Režisér Christopher Nolan mu podľa jeho slov dal v poňatí postavy úplnú slobodu. Za stvárnenie Jokera posmrtne získal množstvo cien kritikov a na množstvo ďalších bol nominovaný. Okrem iného za herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal Zlatý glóbus, britskú filmovú cenu BAFTA a napokon i Oscara. V čase jeho úmrtia bolo asi v polovici nakrúcania fantasy Imaginarium Dr. Parnassa (The Imaginarium of Doctor Parnassus, 2009) v réžii Terryho Gilliama. Jeho výrobu obnovili na začiatku marca 2008 po tom, ako s účasťou na projekte súhlasili tri hollywoodske hviezdy. Ledgerovu nedokončenú úlohu prevzali traja herci - Johnny Depp, Colin Farrell a Jude Law. „Keďže príbeh dovoľuje zachovanie celého jeho výkonu, Heathovu prácu nebudeme nijako modifikovať alebo upravovať pomocou digitálnej technológie," reagovali vtedy v stanovisku producenti filmu. Ako dodali, „postavy, ktoré stvárnia Johnny, Colin a Jude, budú reprezentovať rôzne aspekty postavy, ktorú hral Heath". Svoje honoráre podľa médií trojica hviezd venovala Ledgerovej dcére Matilde. Svetovú premiéru absolvovala snímka 22. mája 2009 na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes.

Pri nakrúcaní filmu Kellyho gang (2003) spoznal herečku Naomi Wattsovú, s ktorou chodil od augusta 2002 do apríla 2004. Predtým sa stretával napríklad s Lisou Zaneovou alebo Heather Grahamovou. Počas nakrúcania Skrotenej hory sa stretol s Michelle Williamsovou, ktorá hrala vo filme jeho manželku. Ich dcérka Matilda Rose sa narodila 28. októbra 2005. Snúbenci sa rozišli po takmer troch rokoch v septembri 2007. Krstnými rodičmi malej Matildy sú Jake Gyllenhaal, ktorý si s nimi zahral v Skrotenej hore, a Michellina kolegyňa zo seriálu Dawsonov svet (1998)Busy Phillipsová. Na prelome rokov 2007 a 2008 ho bulvárne médiá spájali s modelkami Helenou Christensenovou a Gemmou Wardovou, či herečkou Mary-Kate Olsenovou, ktorej meno sa objavovalo aj v súvislosti s jeho úmrtím. Stvárnenie superzloducha Jokera v Nolanovom Temnom rytierovi dožičilo Ledgerovi viaceré prestížne ocenenia – všetky, bohužiaľ, posmrtne.

Herec Heath Ledger

Približne o 14:45, 22. januára 2008, našli bezvedomého Ledgera jeho upratovačka Teresa Solomon a jeho osobná masérka Diana Wolozin. Tá z Ledgerovho bytu na Manhattane zavolala hercovej dobrej priateľke Mary-Kate Olsenovej, aby pomohla. Masérka sa filmovú hviezdu pokúsila resuscitovať, no neúspešne. O sedem minút neskôr dorazila záchranka, no ani tej sa nepodarilo Ledgera oživiť. O 15:36 bol herec vyhlásený za mŕtveho. Autopsia preukázala prítomnosť viacerých toxických látok v Ledgerovom tele, ktoré spolu vytvorili smrteľnú kombináciu. Podľa polície bola smrť náhodná, spôsobená predávkovaním sa liekmi. Podniknuté bolo aj vyšetrovanie, keďže žiadny doktor by jednému pacientovi nemohol predpísať takú kombináciu liekov, akú Ledger požil v osudný deň. Hercovi lekári boli napokon zbavení obvinení a to, ako sa Ledger dostal k ďalším liekom, ktoré neboli súčasťou jeho predpisu, zostáva dodnes záhadou.

Ďalšia filmografia Heatha Ledgera:

Legendy z Dogtownu (Lords of Dogtown, 2005), Candy (2006).

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Carrienelson1 | Dreamstime.com / Continental Film / MagicBox Slovakia

Súvisiace články

Zomrel herec Heath Ledger

Zomrel herec Heath Ledger

NEW YORK 23. januára (WEBNOVINY) - Herca Heatha Ledgera našli v utorok mŕtveho v jeho byte v New Yorku. Podľa úradov pravdepodobnou príčinou...