David Bowie: Kult androgýnneho mimozemšťana

31.1.2016|-jr-|
David Bowie: Kult androgýnneho mimozemšťana

(8.1.1947, Londýn, Anglicko, Veľká Británia – 10.1.2016, Londýn, Anglicko,Veľká Británia)

Davida Bowieho, vlastným menom David Jones, najlepšie vystihujú dve slová – priekopník a experimentátor. A to nielen v hudbe. Dávno predtým, ako extravagantná Lady Gaga „šokovala“ svojím preoblečením za muža, sa Bowie objavil na obale svojho albumu The Man Who Sold The World s dlhými zakrútenými prameňmi vlasov, v ženských šatách a čižmičkách. To sa písal rok 1971. Bowie v tomto období stál pri zrode glam rocku a na ďalšom z albumov sa zase prevtelil do androgýnneho mimozemšťana Ziggyho Stardusta, ktorý bol prototypom rockovej hviezdy. Magazín Rolling Stone napísal, že ide o Bowieho "najlepšie antipopové majstrovské dielo od 70. rokov". V tom čase Bowie provokoval aj tvrdením, že je bisexuál. Vtedy to bolo celkom odvážne tvrdenie. Podľa Bowieho mu uškodilo najmä v puritánskej Amerike, kde úvahy o jeho orientácii nadlho zatienili jeho hudobné aktivity. Bowie počas svojej kariéry experimentoval s rôznymi hudobnými štýlmi a v mnohých patril k priekopníkom. A v čase, keď ešte mnohí z jeho kolegov nevideli potenciál internetu, on vydal svoj singel Telling Lies (1997) iba na webe. A jeho album Hours… (1999) bol k dispozícii najskôr na internete, až potom v podobe CD. A to už bol Bowie v tom čase tri roky členom klubu veteránov – Rokenrolovej siene slávy.

Povolaním renesančná bytosť z iného sveta, David Bowie svojím teatrálnym poňatím hudby odjakživa smeroval do sveta filmu. Školený mím dostal svoju prvú väčšiu príležitosť vo filme, kde zahral mimozemšťana vo filme Muž, ktorý spadol na zem (The Man Who Fell To Earth, 1976) režiséra Nicolasa Roega. Ďalšou šancou bola pre zmenu konzervatívna snímka Krásny gigolo, úbohý gigolo (Just A Gigolo, 1979), ktorú o dvadsať rokov neskôr komentoval Bowie slovami "moje všetky elvisovské filmy v jednom". Krátky pôst, preložený prácou na albumoch tzv. Berlínskej trilógie vyústil v prelomovom divadelnom predstavení Slonieho muža, v ktorom Bowie na Broadwayi bez použitia akéjkoľvek masky exceloval. Okrem menších úloh v rôznych záležitostiach nasledovala postava vojaka zajatého v japonskom koncentráku z filmu Veselé Vianoce, pán Lawrence (Merry Christmas, Mr. Lawrence, 1983), slizký upír z Hladu (The Hunger, 1983) Tonyho Scotta po boku francúzskej filmovej legendy Catherine Deneuveovej, vládca fantastickej ríše v Labyrinte (Labyrinth, 1986), Pilát pontský zo Scorseseho Posledného pokušenia Krista (The Last Temptation of Christ, 1988), vynálezcu Nikola Teslu v kúzelníckom trileri Dokonalý trik (The Prestige, 2006) a Andy Warhol v Schnabelovom Basquiatovi (1996). Okrem priaznivých kritík pestuje Bowie aj dobré vzťahy s osobnosťami svetovej kinematografie - svojho času to bola spolupráca s Davidom Lynchom, ktorý Bowieho image udal v úlohe čudného agenta FBI v kultovej snímke Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992) a sám potom orámoval Lost Highway skladbou z Bowieho albuma 1. Outside. Rovnako tak môžeme Bowieho hudbu počuť v záverečných titulkoch Seven či v Memente.

David Bowie

Hoci jeho filmy nikdy nepatrili medzi mainstreamové trháky, dá sa bez škrupúľ povedať, že Bowie herecky uspel tam, kde veľa jeho kolegov z brandže (Mick Jagger, Phil Collins, Karel Gott) pohorelo. Bowie netajil, že v istom období života si tykal s drogami„Drogy sú veľkou súčasťou rockovej skúsenosti. Som rád, že som to všetko skúsil, ale neodporúčal by som to. Väčšina mojich dobrých albumov vznikla, keď som bol čistý.“

Bowie sa utiahol do ústrania v roku 2004, keď ho na turné začali trápiť problémy so srdcovou tepnou, dokonca prekonal infarkt. Vtedy vyhlásil, že si od nahrávania a koncertovania chce odpočinúť. V roku 2013 však hudobný chameleón opäť prekvapil celý svet. V deň svojich šesťdesiatych šiestych narodenín vypustil nový singel Where Are We Now. Nádherná skladba s melancholickým videoklipom z jeho obľúbeného Berlína bola prvým príbehom čerstvého albumu The Next Day. Albumu, ktorý potvrdil, že David Bowie navždy patrí do hudobného sveta. Len pred pár dňami, 8. januára, na svoje 69. narodeniny, vydal nový, v poradí už 25. štúdiový album s názvom Blackstar. Najnovšie dielo, obohacujúce jeho rozsiahlu a inovatívnu tvorbu, sa stretlo s priaznivou odozvou kritikov. Na konte má viac ako dve desiatky štúdioviek. Medzi jeho najznámejšie skladby patria Space Oddity, Changes, Life On Mars?, Fame, Heroes, Ashes To Ashes, Under Pressure (feat. Queen), Let's Dance, China Girl alebo Dancing In The Street (feat. Mick Jagger). Podarilo sa mu získať dve Grammy, vrátane ceny za celoživotné dielo, ďalej tiež tri BRIT Awards, pričom jednu dostal za prínos britskej hudbe. V roku 2002 ho BBC označila za 29. najvýznamnejšieho Brita v dejinách. Americký magazín Rolling Stone ho v roku 2004 vyhlásil za 39. najlepšieho interpreta v dejinách a 23. najlepšieho speváka histórie.

David Bowie s manželkou Iman svetoznámou modelkou

V roku 1996 ho uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy. V roku 1992 sa oženil so somálskou modelkou Iman počas súkromného obradu v Lausanne. V roku 2000 sa im narodila dcéra Alexandria „Lexi“ Zahra. Manželia spoločne žili striedavo v New Yorku a Londýne. Iman bola jeho druhou manželkou, z prvého zväzku s Angie Barnettovou má spevák syna Zowieho, ktorého dnes poznáme skôr ako známeho filmového režiséra Duncana Jonesa (autora sci-fi snímok Moon, Zdrojový kód, či blížiacej sa adaptácie hry Warcraft). „David Bowie umrel pokojne v kruhu svojej najbližšej rodiny po osemnásťmesačnom boji s rakovinou. Určite mnohí z vás budú zdieľať smútok z jeho odchodu, ale zároveň vás prosíme o rešpektovanie súkromia rodiny v čase trúchlenia,“ píše sa na oficiálnej facebookovej stránke. Život a zásluhy na hudobnom poli tohto peváka a herca, ktorého kariéra trvala vyše štyri desaťročia, oslávi koncert v Carnegie Hall, ktorý organizátori ohlásili len pár hodín pred jeho smrťou.

Ďalšie filmy Davida Bowieho:

My deti zo stanice ZOO (Christiane F., 1981), Pirát Zlatofúz (Yellowbeard, 1983), Do noci (Into The Night, 1985), Úplní začiatočníci (Absolute Beginners, 1986), Veľká sádzka (The Linguini Incident, 1991), Hlad (TV seriál, The Hunger, 1997), Il Mio West (1998), Tajomstvo pána Ricea (Mr. Rice´s Secret, 2000), Bowie at the BBC (Dokument, 2000), Zoolander (2001), Komparz (TV seriál, Extras, 2005), August (August, 2008), Rock zo strednej (Bandslam, 2009).

Zdroj:  MovieMania.sk Foto © Jorge Barrios/David Shankbone (CC BY 3.0)

Odporúčané články

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Na samom okraji fiktívneho mesta Ebbing na Drinkwater Road stoja tri opustené a pomerne schátrané bilboardy. Odkedy bola postavená...