Extrémne svahy (First Descent)

24.11.2006|Olivia|
Extrémne svahy (First Descent)

Film "Extrémne svahy" je dokument o pokuse 5-tich známych snowboardistov sveta zosúladiť sa a zjazdiť jeden z najstrmších svahov Aljašky. V takmer dvojhodinovom filme sú popretkávané útržky zo športovej kariéry jednotlivých hlavných hrdinov (Shaun White, Shawn Farmer, Terje Haakonsen, Nick Perata, Hannah Teter) a prípravy na vyvrcholenie celého filmu, teda samotný zjazd. Jeden z 5 snowboardistov je aj Shaun White, mladá nádejná Kanadská hviezda, ktorá zožala nemálo úspechov vo freestyleových disciplínach half-pipe a slope-style. Výlet do Aljašky je jeho prvou skúsenostou v nekontrolovateľnej prírode veľhôr. Shawn Farmer je obrázok rebela v stredných rokoch, ktorý sa nemálo pričinil o rozvoj snowboardingu. Prichádza na Aljašku po dlhých rokoch, aby zistil, či sa dokáže vyrovnať novej škole. Terje Haakonsen, nepochybne najtalentovanejší z pätice snowboardistov, trojnásobný víťaz majstrovstiev sveta a profesionál v zjazde tých najstrmších svahov v otvorenej prírode. Neodmysliteľný Nick Perata, organizátor the King of the Hill snowboardistickej súťaže vo veľhorách, vyzná sa v Aljašských horách až do samotných útrob. Svoje zastúpenie vo filme má aj ženská časť publika v podobe sympatickej Hannah Teter, najmladšej členky výpravy, ktorá je jednou z top half-pipe snowboardistiek súčasnosti. Prijala pozvanie na Aljašku ako šancu otestovať sa v porovnaní s ostatnými mužskými účastníkmi. Film obsahuje najzaujímavejsie zábery z kariéry týchto účastníkov a zároveň približuje rozvoj tohto športu počas 20. storočia, od smiešnych začiatkov na nástroji, ktorý zťažka mohol byť nazývaný snowboardom, až po obrovský boom a komercializáciu športu v deväťdesiatych rokoch. Okrem historických faktov, a záberov priamo z bielych vrcholkov Aljašky, film vykresľuje aj výhody a nevýhody zjazdu vo voľnej prírode, ako sú aj časté lavíny, či pohľad na kreatívny, podľa niekoho rebelský, štýl života (najmä amerických) snowboardistických ikon.

Nespočetné množstvo skokov, oblúčikov na nepoškvrnenom prašane, či striekanie šampanského na súťažiach. Film ale na koniec nepriniesol to, čo na začiatku sľúbil a to spoločný zjazd 5-tich snowboardistov na strmom svahu jednej z hôr. Namiesto toho boli ukázané miestami až dlhé dokrútky zo súkromného života účastníkov. Ako náhradu za sľúbený zostup sa samotný Terje odhodlal zísť jeden nebezpečne vyzerajúci vrcholok Aljašky.
 Aj keď je tento film určený pre užšie spektrum publika, určite ulahodí oku športovej mládeže, dychtiacej po záberoch na freestylové a freeridové snowboardisktické kúsky tých najlepších zasvätencov v tomto športe.

Predviedol UNIVERSAL PICTURES v spolupráci s MD FILMS
Réžia: Kemp Curly  &  Kevin Harrison
Žáner: dokumentárny film
Dĺžka trvania: 110 min.

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Odporúčané články

Prehľad filmov na jún 2024

Prehľad filmov na jún 2024

Vstúpili sme do ďalšieho mesiaca jún, začína letné obdobie. Prinášame stručné zhrnutie na aké júnové snímky sa môžeme tešiť v...
Prehľad filmov na máj 2024

Prehľad filmov na máj 2024

Pred nami je mesiac máj, mesiac lásky a my tu máme pre vás opäť prehľad filmov, ktoré uvidíme v slovenských kinách. Kaskadér Jeho...