Volver

30.11.2006|Olivia|
Volver

Španielsko. Rytmické melódie gitary splývaju so sýtofarebnými obrázkami a melanchóliou. Volver znamená návrat. Návrat španielskeho autora Almodóvara do dedinky La Mancha, v ktorej strávil svoje detstvo. Tam neprestajne fúka východný vietor, vďaka čomu je hustota bláznov o niečo vyžšia a ľahko vznikajú požiare. Šíria sa fámy, že niektorí mŕtvi sa vracajú, aby dokončili to, čo za života nestihli.

Hlavnú postavu stvárnila stále krásna Pénelope Cruz, ktorú režisér Pedro Almodóvar použil ako obraz typickej španielskej ženy aj v predošlých filmoch, ako napríklad "Talk to her" (Hovor s ňou), za ktorého originálny scénar vyhral cenu filmovej akadémie.

Raimunda (Pénelope) a Sole sú sestry, ktorým rodičia zahynuli pri jednom z požiarov. Raimundu uspokojuje fakt, že jej matka Irene zahynula v náručí milovaného manžela. Žije v Madride v depresívnych životných podmienkach s násťročnou dcérou a nezamestnaným mužom Pacom, ktorý pije a pokukuje po dcére. Sestra Sole je postavená ako kontrast k jej temperamentnému charakteru, žije sama a slepo verí fámam o duchoch.

V ich rodnej dedine im ostala už len jedna príbuzná - staručká teta, ktorá je takmer nepohyblivá, ale i tak zvláda hospodáriť sama vo veľkom dome, upiecť hŕby koláčikov, či azda zacvičiť si na rotopede. Jej susedka Agustina patrí medzi dedinských bláznov. Rada si pofajčí marihuanu a verí, že duch Irene sa vrátil medzi živých, aby sa postaral o starú tetu. Neskôr zisťuje, že má rakovinu a dúfa že pred smrťou jej duch Irene prezradí kde pred rokmi zmizla jej vlastná matka.

V počernejšej komédií, kde smrť je hlavnou zápletkou, zmizne zo sveta aj Paco. Krvavý fľak na svojom krku ospravedlňuje Raimunda ako "ženské problémy". Svojim podnikavým duchom rozhýbe susedov podnik za jeho neprítomnosti. V sklade je ladnička, ktorú Raimunda úzkostlivo stráži a nepoužíva na jedlo.

Náhle zomiera aj staručká teta a Sole si z jej pohrebu nevedomky privezie "dobrotivého ducha minulosti" matku, Irene. Tá sa však pred Raimundou skrýva a za smutného spevu pesničky  "Volver" o návrate sa pohnú aj chladnejšie srdcia.

Film v sebe nesie španielskeho ducha, prelínajúc novodobý svet s tým starým, kde problémy ženskej populácie s tou mužskou vždy majú svoje miesto. Spočiatku zahalená zápletka nesie na konci prekvapivé rozuzlenia. Spáchaný je nejeden zločin, ale nikto ich nevyšetruje. Je tam aj náznak romance, tá však nemá pokračovanie.

Almodóvar podľa mňa vykreslil celkom naivný, ale zaujímavý svet s jasným odkazom, a to vážit si ženy v rodine. V ňom sa depresívna atmosféra mieša s úsmevnými scénami. Zdá sa, že jedinečnosť štýlu tohto španiela prinesie vždy niečo nové a nepoznané a zanechá celkom iné pocity, ako by sme hľadali v amerických filmových trhákoch.

Réžia: Pedro Almodóvar
Žáner: komédia
Dĺžka filmu: 105 min.
Distribútor: Continental Film
Hrajú: Pénelope Cruz , Yohana Cobo , Lola Duenas , Carmen Maura

VERDIKT MOVIE MANIA:
Zdroj:  MovieMania.sk

Súvisiace články