O priazeň Oscara sa bude uchádzať slovenský film Eva Nová

22.9.2016|tlačová správa|

K hlavným aktivitám Slovenskej filmovej a televíznej akadémie - v rámci prezentácie slovenskej kinematografie na medzinárodných fórach - patrí rozhodnutie o návrhu slovenského filmu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied (ďalej len „AMPAS“) v kategórii cudzojazyčný film. 

Členovia akadémie vyberali zo štrnástich slovenských filmov, ktorých producenti potvrdili, že spĺňajú podmienky AMPAS:

Wilsonov (réžia: T. Mašín)
Anton Srholec (réžia: A. Čermáková)
Čistič (réžia: P. Bebjak)
Čakáreň (réžia: P. Korec)
Eva Nová (réžia: M. Škop)
Vojtech (réžia: V. Csudai)
Červený kapitán (réžia: M. Kollár)
Agáva (réžia: O. Šulaj)
Stanko (réžia: R. Boroš)
Para nad riekou (réžia: R. Kirchhoff, F. Remunda)
Okhwan na ceste za slobodou (réžia: M. Mackovič)
Zem, ktorá hľadá svoje nebo (réžia: E. Praus)
Učiteľka (réžia: J. Hřebejk)
Sloboda pod nákladom (réžia: P. Barabáš).

Na základe výsledkov hlasovania členov akadémie prezídium SFTA potvrdilo, že film režiséra Marka Škopa Eva Nová bude reprezentovať Slovensko v súťaži AMPAS v kategórii cudzojazyčný film. 

Eva Nová je príbeh ženy, ktorá bojuje o svojho syna. Pred rokmi ho opustila kvôli kariére. Dnes vychádza z protialkoholickej liečebne rozhodnutá napraviť niečo, na čo celé roky nemala odvahu. Každý si vraj zaslúži druhú šancu. Otázka je, či niekedy už nie je neskoro...

Film mal premiéru na prestížnom medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, kde získal  Cenu filmovej kritiky FIPRESCI, odvtedy bol uvedený na mnohých medzinárodných festivaloch a získal niekoľko cien. Zároveň bol tohto roku ocenený piatimi národnými filmovými cenami Slnko v sieti v kategóriách najlepší hraný film za roky 2014 – 2015, najlepšia réžia, scenár, bodoval aj v obidvoch hereckých kategóriách, kde cenu za najlepší ženský herecký výkon získala Emília Vášáryová a Milan Ondrík za najlepší mužský herecký výkon.

Eva Nová (2016)

Marko Škop absolvoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK (1996) a dokumentárnu tvorbu na VŠMU (2001). Dokumentárny film Iné svety (2006) získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov Dok-Leipzig a Slnko v sieti za najlepší dokumentárny film. V roku 2009 uviedol dokumentárny film Osadné. Ten sa dostal do výberu na IDFA Amsterdam, získal nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesol si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary. V roku 2013 režíroval 18 dielov chorvátskeho televízneho seriálu In Treatment (Na terapiji). Eva Nová je jeho prvý dlhometrážny hraný film.

Zdroj:  SFTA Foto © ASFK

Súvisiace články