Filmové premiéry v slovenských kinách na 44. týždeň (03.11.-10.11.2016)

3.11.2016|Ivet Kollárová|

Nový mesiac, nový týždeň a nových šesť filmov, ktoré dnes prichádzajú do našich kín. Rozdelené je to taktiež spravodlivo, k trom klubovým filmom sa pridali dva z hollywoodskej produkcie a jedna česká romantická komédia.

Začnime animovaným filmom štúdii DreamWorks, ktorý poteší najmä deti. Režisér Mike Mitchell vdýchol život malým, veselým a pestrofarebným škriatkom vo filme Trollovia (Trolls). Trollovia sú vždy veselí a šťastní škriatkovia, ktorí najviac zo všetkého milujú hudbu, tence a spev. Jedinou ich vážnejšou starosťou sú Bergeni. Tí si totiž myslia, že môžu byť šťastní jedine vtedy, keď budú mať Trolla v žalúdku. Bohužiaľ však už dlhú dobu žiadneho na jedálničku nemali. Trolliemu kráľovi Peppymu sa totiž podarí aj so všetkými jeho poddanými utiecť a založiť vlastné mestečko Trollíkovo, ktoré sa Bergenom nedarí nájsť. A tak je ich kráľovstvo oproti šťastnému a farebnému Trollíkovu naplnené hnevom a zlobou. Bergenom však svitá na lepšie časy – podarí sa im skryté Trollíkovo „vyčmuchať“ a dokonca aj uniesť takmer všetkých jeho obyvateľov. Dvom Trollom – princeznej Poppy a Vetvošovi sa však podarí utiecť. Ťažko by sme hľadali dvoch odlišnejších Trollov… nekonečne optimistická Poppy všetky problémy rieši s piesňou na perách, tancom a objatím. Ale zato mrzutý Vetvoš žije v neustálom strachu z Bergenov, netancuje, nespieva a predovšetkým sa s nikým nikdy neobjíma. A práve na týchto dvoch hrdinoch je, aby zachránili unesených Trollov z bergenského zajatia. Čo znamená vyraziť do ich kráľovstva, preniknúť do väzenských kobiek, vyslobodiť ich a uniknúť. A predovšetkým to znamená, že Poppy a Vetvoš budú musieť spolupracovať. A tak sa táto dvojica vydáva na záchrannú misiu, plnú nečakaných dobrodružstiev. Našťastie na to nakoniec nebudú úplne sami, stretnú totiž Bridget, která je nielen pomocnou silou v kuchyni, ale aj jedinou Bergenkou, ktorá miluje spev, tanec a Bergenského princa Chrupa. Film Trollovia je nielen plný farebných škriatkov, ale aj pesničiek, na ktorých sa podiedľali aj Gwen Stefani a Justin Timberlake, ktorého  song Can´t Stop the Feelingse stal jednou z najhranejších pesničiek tohtoročného leta. V anglickom origináli môžeme počuť aj spomínaného Timberlaka s Gwen Stefani, či Annu Kendrick, Zooey Deschanel, Russella Branda, Christine Baranski, či Jeffreyho Tambora. U nás sa film premieta so slovenským dabingom v hlavných úlohách s Romanou Dang-Van, Petrom Makranským, Ľudmilou Mandžárovou, Máriou Čírovou, Pavlom Topoľským, Ivanom Romančíkom, Tomášom Horváthom, Kamilom Mikulčíkom, Martinom Kaprálikom, či Janou Lieskovskou.

A pokračujeme hollywoodskou produkciou. Highlightom týždňa je dlho očakávaný film štúdii Marvel, Doctor Strange od režiséra Scotta Derricksona. Dr. Stephen Strange je svetoznámy neurochirurg, ktorého život sa radikálne zmení po desivej autnehode, ktorá ho oberie o to najcennejšie, čo má – o schopnosť používať ruky. Keď ho tradičná mdicína sklame, je nútený hľadať pomoc na neobyčajnom mieste, mystickom Kamar – Taj. Rýchlo však zistí, že toto miesto nie je len uzdravovacím centrom, ale tiež základňou pre boj s neviditeľnými temnými silami, ktoré chcú zničiť náš svet. Strange sa po získaní nových, magických schopností musí rozhodnúť, či sa vráti k svojmu pôvodnému životu, plnému bohatstva a uznania alebo sa ho vzdá a bude chrániť život na zemi ako najsilnejší čarodejník na svete. V hlavných úlohách uvidíme Rachel McAdams, Benedicta Wonga, Benedicta Cumberbatcha, Chiwetela Ejiofora, Tildu Swinton, Madsa Mikkelsena, Scotta Adkinsa, Juani Feliz, Michaela Stuhlbarga, či Amy Landecker.

Krásne dni v Aranjuez (Les Beaux Jours D´Aranjuez) film s takýmto poetickým názvom natočil nemecký režisér Wim Wenders. Film vznikol na námet divadelnej hry Wendersovho priateľa, dramatika Petra Handkeho. Jej podtitul znie „Letný dialóg“, ide skôr ale o súboj medzi mužom a ženou, zamaskovaný do slovnej hry na otázky a odpovede, ktorá má len jediné pravidlo, bezpodmienečnú úprimnosť. Film natočil Wenders v 3D verzii. Túto technológiu si vyskúšal už pri tanečnom dokumente Pina, teraz ju tvorivo využíva, aby zaznamenal dialóg odohrávajúci sa vo vymedzenom priestore a dal nám príležitosť stať sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Krásny letný deň. Záhrada. Terasa. Muž a žena sedia u stolu pod stromami, okolo nich prúdí ľahký, letný vánok. V nekonečnej diaľke, za rozľahlou pláňou, sa rysuje silueta Paríža. Rozhovor začína. Medzi ženou a mužom sa križujú otázky i odpoveďe. O sexuálných skúsenostiach, o detstve a spomienkách, o podstate lata, o rozdieloch medzi mužom a ženou, medzi ženskou perspektívou a mužským vnímaním. V dome priliehajúcom k terase sedí spisovateľ predstavujúci si tento dialóg a píše. Alebo je to naopak? Je možné, že mu v skutočnosti dvojica z terasy diktuje tento dlhý, záverečný rozhovor medzi mužom a ženou a Nick Cave mu k tomu hraje na piano? Hlavné postavy muža a ženy si zahrali Rade Kateb a Sophie Semina. Okrem nich sa vo filme objavia aj Nick Cabe, Peter Handke, či Jens Harzer.

Po prehliadke Be2Can3 sa do oficiálnej distribúcie dostáva aj film venezuelského režiséra Lorenza Vigasa, Zďaleka (Desde allá). Päťdesiatnik Armando si na ulici vyhliadne Eldera, problémového mladíka, ktorý sa s ťažkosťami pretĺka na okraji spoločnosti. Čo začne ako pouličná prostitúcia, sa náhle zmení na takmer mlčanlivý a nevyrovnaný vzťah, v ktorom sa obaja aktéri snažia prekonať prvotný odstup a jazvy z vlastnej minulosti. Režisér Lorenzo Vigas vo svojom debute pracuje s dôslednou dištancovanosťou, úsporným rozprávaním a pôsobivými kulisami caracaskej periférie. Búrlivý vzťah sa tak mení na znepokojujúci sled nedohovorených útržkov, ktorých sila spočíva práve v odstupe, ktorý si film od svojich postáv udržuje. Divácky náročná, ale nesmierne pôsobivá snímka si odniesla z minuloročného festivalu v Benátkach hlavnú cenu – Zlatého leva za najlepší film. Vo filme si zahrali Alfredo Castro, Luis Silva, Jericó Montilla, Catherina Cardozo, Jorge Luis Bosque, či Greymer Acosta.

Česká kinematografia bude mať zastúpenie romantickou komédiou, Rozprávky pre Emu režiséra Rudolfa Havlíka, ktorá tak trochu naznačuje blížiaci sa čas magický, vianočný.  Hlavná postava filmu Peter Miller odišiel pre ôsmimi rokmi pracovať do Anglicka, potom, čo sa nezhodol s otcom a difinitívne s ním pretrhal všetky väzby. Bol rád, že v Anglicku našiel nové miesto pre svoj život a nemal v pláne sa do Prahy nikdy vrátiť. Nemá rodinu a živí sa ako právnik, ktorý pomáha Britom pri imigračných záležitostiach. Mesiac pred Vianocami dostane telefonát z Prahy, v ktorom mu sociálna pracovníčka oznámi, že bol označený za otca osemročného dievčaťa, ktorého matka mala vážnu autonehodu. Peter taký nezmysel odmieta, ale svedomie mu nedovolí a tak nasadne do lietadla, aby zistil, ako sa veci naozaj majú. Žena, ktorá ho označila za otca, a s ktorou mal v minulosti letný románik, stále zostáva v kritickom stave a Peter sa musí rozhodnúť, či sa o dieťa postará, alebo ho zverí ústavu sociálnej starostlivosti. Nakoniec sa rozhodne, že to skúsi, než bude jeho matka v poriadku a bude si s ňou môcť súvislosti otcovstva vyjasniť. V hlavných úlohách sa objaví česká elita, Ondřej Vetchý a Aňa Geislerová. Okrem nich vo filme uvidíme aj Vilmu Cibulkovú, Jiřího Dvořáka, Věru Křesadlovú, Mareka Taclíka, Petra Čtvrtníčka, Annu Polívkovú, Emu Švábenskú, Oldřicha Vlacha, či Janu Bernáškovú.

Najväčšia putovná filmová prehliadka na Slovensku, Projekt 100 prináša do kín aj rumunskú snímku ocenenú na MFF Cannes 2016, Skúška dospelosti (Bacaulerat) od režiséra Cristiana Mungiu. Romeo Aldea býva v malom horskom mestečku v Transylvánii a svoju dcéru vychovával v predstave, že keď dovŕši 18 rokov, odíde žiť a študovať do zahraničia. Jeho plán sa blíži k svojmu úspešnému koncu – Eliza dostala štipendium na štúdium psychológie vo Veľkej Británií. Už len musí urobiť skúšku dospelosti - maturitu – pre dobrého študenta ako je ona je to len formalita. Deň pred jej prvou písomnou skúškou ohrozí jej plány nehoda. Teraz je Romeo ten, kto musí urobiť rozhodnutie. Sú spôsoby ako problém vyriešiť, ale žiadny z nich nevyužíva princípy, ktoré on ako otec svoju dcéru učil a ako ju vychovával. V hlavných úlohách Adrian Titieni, Maria-Victoria Dragus, Rares Andrici, Lia Bugnar, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Valeriu Andriuta, Eniko Benczo, či Gelu Colceag.

  Foto © Depositphotos/FilmEurope/ContinentalFilm/ASFK/CinemArt/SaturnFilm

Súvisiace články