Charles Bronson – jeden zo „Siedmych statočných“

31.8.2005|Stano Hudák|
Charles Bronson – jeden zo „Siedmych statočných“

narodený : 3. 11. 1921 – Ehrenfeld ( štát Pennsylvánia, USA )

zomrel : 30. 8. 2003 – Los Angeles ( USA )

Charles Bronson patril medzi najpopulárnejších amerických hereckých predstaviteľov tvrdých mužov 70. – 80.rokov. Ako herec si vydobyl popularitu až v zrelom veku. Prvýkrát na seba výraznejšie upozornil v legendárnom americkom westerne The Magnificient Seven ( Sedem Statočných, 1960 ) Často bol kvôli svojej atletickej a fyzicky zdatnej postave s ostro rezanými črtami svojej boxersky sformovanej tváre až do vysokého veku s obľubou obsadzovaný do úloh mlčanlivých osamelých tvrdých pomstiteľov, či už išlo o dobrodružné filmy, gangsterky, thrillery alebo westerny, kde si dokonca zahral indiánov – miešancov.

Narodil sa 3. novembra 1921 vlastným rusky znejúcim menom menom ako Charles Buchinski. Mal ťažké a predčasne ukončené detstvo - je totiž jedným z pätnástich detí chudobných litovských prisťahovalcov. Po absolvovaní strednej školy od svojich 15 rokov pracoval s otcom a bratmi v pennsylvánskych baniach, kde najprv dostával plat 1 dolár za tonu uhlia, preto sa prihlásil na nebezpečné práce, ktoré boli lepšie platené.

Prácu v bani Bronson z hĺbky duše nenávidel, a tento odpor v ňom v neskôr prerástol v strach byť celý život v úzkych uzavretých priestoroch. Skúsenosť baníka mu však oveľa neskôr poslúžila pri jeho filmovej úlohe vojnového zajatca Dannyho Velinského prezývaného „potkan – tunelár“ v príbehu zo zajateckého tábora z čias z II. Svetovej vojny The Great Escape ( Veľký útek, 1963 ).

V rokoch 1943 – 45 slúžil u vojnového letectva v Tichomorí najprv ako vodič nákladného auta a potom ako guľometník bombardéru B – 29 s ktorým sa zúčastnil 25 misií. Po vojne vystriedal rôzne zamestnania, okrem iného si zarábal ako boxer.

Neskôr začal Charles Bronson študovať ako scénograf a pôsobil u dvoch divadelných súboroch v Philadelphii. Od roku 1947 hral na provinčných divadelných scénach v okolí New Yorku.

Po absolvovaní herectva na Pasadena Community Playhouse v r.1949 sa presťahoval do Kalifornie, kde začal vystupovať aj vo filmoch a v televízii. Súčasne si zvolil umelecký pseudonym „Bronson“, ktorý si zvolil podľa názvu brány „Bronson Gate“ pri filmovom štúdiu spoločnosti Paramount na severnom konci Bronson Avenue. Dôvodom bolo že na začiatku 50. rokov vstúpilo USA do obdobia Mc Carthyho éry – masového strachu Američanov z komunizmu a studenej vojny, keď americkí komunisti boli prenasledovaní a zatýkaní a mnoho umelcov sa ocitlo na „Čiernej listine“. Bronson sa preto bál že jeho rusky znejúce priezvisko Buchinski by mu mohlo poškodiť kariéru.

Jeho prvý filmový debut prišiel v roku 1951 malou epizódnou úlohou vo filme: You´re in the Navy Now ( Teraz si u námorníctva, 1951 ). Jeden filmový kritik popísal jeho drsný vzhľad ako: „Clark Gable, ktorý bol príliš dlho vystavený na slnku.“

Dlhú dobu sa Charles Bronson uplatňoval v epizódnych a vedľajších úlohách až sa vďaka svojej atletickej postave a tvári s ostro rezanými črtami stal obľúbeným predstaviteľom tvrdých chlapíkov, obsadzovaných do westernov, thrillerov, akčných, dobrodružných, gangsterských a vojnových filmov. Do širšieho diváckeho povedomia sa dostal v TV seriáloch na ktoré si dnes spomenú už len filmoví experti ako: Man with a Camera ( Muž s fotoaparátom, 1958 – 62 ), Empire ( Ríša, 1962 – 64 ) a Travels of Jamie Mc Pheeters ( Cesty Jamieho Mc Pheetersa, 1963 – 64 ). Ako hosť sa Charles Bronson objavoval i v rade ďalších seriálov ako okrem iného: Dr. Kildare, The Untouchables ( Neúplatní ), The Fugitive ( Utečenec ), The Virginian ( Virgíňan ) a Bonanza.

Prvou výraznejšiou filmovou úlohou, ktorou Charles Bronson na seba upozornil je dnes už legendárny kultový western The Magnificient Seven ( Sedem Statočných, 1960 ), ktorý režíroval John Sturges. Pointou je tu príbeh obyvateľov jednej zastrčenej mexickej dedinky obývanej roľníkmi, ktorá je sužovaná v čase úrody každoročnými lúpežnými nájazdmi banditov pod vedením prešibaného lišiackeho hrdloreza Calveru ( Eli Wallach ), ktorému obyvatelia dediny musia odovzdávať svoju úrodu. Jedného dňa už toho všetkého majú dosť – rozhodnú sa brániť, a tak vyšlú svojich predákov do mesta na nákup zbraní. Lenže v meste potom čo sa stanú náhodnými svedkami prestrelky, aké sú na divokom západe na dennom poriadku, si uvedomia že nikto z nich nevie strieľať a navyše zbrane sú drahé. Za pomoci holohlavého pištoľníka Chrisa ( Yul Brynner ), prídu na naoko jednoduchšie riešenie: naverbovať si dobrovoľníkov, ktorí by boli ochotní za pár dolárov brániť dedinu a vzdorovať presile banditov. Charles Bronson v tomto westerne stvárňuje postavu miešanca ktorý je po otcovi polovičný Ír a po matke polovičný Indián: Bernarda O´Reillyho, jedného z tímu siedmych legendárnych pištoľníkov, ktorý sa otcovsky stará o pár opustených sirôt, aby nakoniec padol v boji spolu s ostatnými.

Predlohou pre tento western bol príbeh nakrútený v roku 1954 japonským režisérom Akirom Kurosawom s názvom Sedem Samurajov.

Nejaký čas sa zdalo, že Charles Bronson sa zaradí medzi predstaviteľov akčných hrdinov, akých sú vo filmovom svete stovky, až kým v roku 1968 Charles Bronson sa na čas usídlil v Európe, kde prijal účinkovanie v takmer 3 hodiny dlhom westernovom epose talianskeho režiséra Sergia Leoneho s názvom: C´era una volta il West / Once Upon a Time in the West ( Vtedy na západe, 1968 ). V tomto filme Bronson stvárnil tajomného pomstiteľa večne si hrajúceho na fúkacej harmonike s prezývkou Harmonika, ktorý pátra po vodcovi banditov Frankovi - chladnom zabijakovi s bezcitným pohľadom belasých očí ( Henry Fonda ), aby ho vyprovokoval na osobný súboj. Umierajucí Frank sa až pár minút tesne pred svojou smrťou dozvie o pôvode tajomného pomstiteľa Harmoniku - v skutočnosti tu ide o malého chlapca, ktorému pred 20. rokmi Frank spolu s kumpánmi popravili otca.

Tento film si získal divákov na celom svete jednak svojim príbehom, tak aj podmanivou sugestívnou hudbou talianskeho skladateľa Ennia Morriconeho a z Charlesa Bronsona vo veku 47 rokov razom spravil medzinárodnú hviezdu.

Ďalším krokom k upevneniu jeho hereckej popularity bola postava plukovníka americkej tajnej služby Harryho Dobbsa, ktorý pátra po duševne chorom zločincovi, v dráme Le passager de la pluie ( Cestujúci v daždi, 1969 – réžia Réne Clement ), kde mu bola partnerkou francúzska herečka Marlene Jobert.

Počas svojho európskeho pobytu si Bronson zahral spolu s Alainom Delonom dvojicu navzájom konkurujúcich bankových lupičov, ktorých okolnosti donútia spolupracovať na vykradnutí banky a potom utekať pred políciou v thrilleri Adieu l´ami ( Zbohom priateľu, 1968 ). Spoluprácu s Delonom si Bronson ešte zopakoval vo westerne Soleil rouge / Red Sun ( Krvavé slnko, 1971 ), kde stvárňuje banditu, ktorý spolu s japonským samurajom ( Toshiro Mifune ) prenasleduje svojho kumpána( Alain Delon ), ktorý ulúpil vzácny samurajsky meč.

Svoje postavenie filmovej hviezdy si Bronson tentoraz už natrvalo upevnil svojou životnou úlohou architekta Paula Kerseyho v kriminálnej dráme Death Wish ( Želanie smrti, 1974 ) , ( tento film bol v našej distribúcii uvádzaný aj ako: Túžba zabiť ), ktorú nakrútil Bronsonov častý spolupracovník režisér Michael Winner. V 70. rokoch trápilo USA prudký nárast organizovanej kriminality a pouličných gangov, a tak sa diváci vo veľkých húfoch hrnuli do kina, aby videli príbeh mierneho a plachého architekta, ktorý hľadá pomstu na násilníkoch a zabijakoch tým, že ich nemilosrdne odstreľuje, akoby to bola lovná zver. Film Death Wish mal obrovskú popularitu a vyžiadal si ďalšie štyri pokračovania v rokoch 1982, 1985, 1987, 1994.

V prvom diele filmu Death Wish priemerný Američan, architekt Paul Kersey ( Charles Bronson ) sa so svojou rodinou presťahuje do New Yorku, ale napriek veľkému úsiliu sa mu nepodarí zohnať ubytovanie inde, než v obávanej štvrti Bronx. Spočiatku sa zdá byť všetko v poriadku, až kým sa so svojou rodinou na ulici za bieleho dňa stanú obeťami lúpežného prepadnutia, pri ktorom zahynie jeho manželka a znásilnená dcéra si po neúspešnej liečbe na psychiatrii vezme život. Paul Kersey prisahá pomstu a jeho obrana pred násilníkmi spočíva spočiatku od provizórneho obušku ( vreckovka naplnená oceľovým závažím ) až po legálnu kúpu revolvera, keď na konci filmu má za sebou prvé zabitie človeka.

Od druhého dielu série Death Wish už Paul Kersey vedie dvojaký život: cez deň ako nenápadný architekt, a v noci sa v prenajatej izbe v lacnom hoteli premení na tuláka, ktorý sa ako samozvaný „Zorro pomstiteľ“ potuluje po celom Bronxe a prichádza na pomoc obetiam násilia doslova v poslednej chvíli, a jeho koníčkom sa stane streľba na zločincov.

Film Death Wish vo svojom čase vyvolal v americkej spoločnosti na jednej strane búrlivú vlnu oprávnenej kritiky na adresu nespoľahlivej, bezmocnej a skorumpovanej americkej polície, na druhej strane mnohí odborníci, sociológovia aj ústavní činitelia varovali Američanov pred napodobňovaním Paula Kerseyho a snahou riešiť si svoje problémy metódami „divokého západu“.

Charles Bronson, podobne ako jeho hereckí kolegovia Clint Eastwood a Burt Reynolds najčastejšie stelesňuje typ hrdinu, ktorý je na počiatku príbehu skôr pasívny, bráni sa násiliu a zločinu, ale nakoniec je okolnosťami donútený vziať spravodlivosť do svojich rúk a použiť pri tom i tie najbrutálnejšie metódy.

Poslednou hereckou úlohou Charlesa Bronsona je postava policajného komisára Paula Feina, v divákmi dobre prijatom TV filme Family of Cops ( Rodina policajtov, 1995 ), ktorý sa dočkal ďalších dvoch pokračovaní v r. 1997, 1999.

Charles Bronson bol trikrát ženatý. V r. 1949 – 1967 s Harriet Tendler, s ktorou mal 2 deti. Jeho najšťastnejšie manželstvo bolo s herečkou Jill Ireland 1968 – 1990 ktorá bola jeho partnerkou v mnohých filmoch, a mali spolu 1 dcéru. Keď Jill Ireland v r. 1990 zomrela na rakovinu, Bronson sa dlhý čas s jej smrťou nedokázal vyrovnať a to sa podpísalo na jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave. Od r. 1998 bol Bronson ženatý so svojou opatrovateľkou Kim Weeks.

V dnešných dňoch to budú okrúhle 2 roky čo Charles Bronson zomrel 30. augusta 2003 v Los Angeles vo veku 81 rokov na zápal pľúc.

Zdroj:  MovieMania, IMDB

Odporúčané články

Highlighty z Comic-Con 2017

Highlighty z Comic-Con 2017

Jedna z najdôležitejších udalostí modernej pop kultúry, ktorá spája svet fantázie, science fiction a záhad so svetom filmu,...