Filmový svet s napätím očakáva vyhlásenie nominácií Oscara

23.1.2007|Webnoviny|
Filmový svet s napätím očakáva vyhlásenie nominácií Oscara BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) - Len niekoľko hodín delí filmový svet od vyhlásenia nominácií na najprestížnejšie filmové ceny. V 79. ročníku udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied podľa odborníkov neexistuje favorit v kategórii filmov. Prestížne ceny kritikov a Zlaté glóbusy si totiž rozdelilo osem filmov. Zlatý glóbus v kategórii Najlepší film - dráma si odniesol film mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Ińárritu Babel, medzi muzikálmi a komédiami kraľovala snímka Dreamgirls. Celkovo deväť cien asociácií kritikov z celých USA, vrátane Online Film Critics Society a New York Critics Circle, si odniesla dráma Let číslo 93 v réžii Paula Greengrassa. Medzi losangeleskými kritikmi a National Board of Review zase dominovala vojnová dráma Clinta Eastwooda Listy z Iwo Jima, ktorá získala Zlatý glóbus v kategórii cudzojazyčných filmov. V šiestich asociáciách kritikov vrátane Broadcast Film Critics Association, ktorá udeľuje prestížne Critics´ Choice Awards, zvíťazila kriminálna dráma Martina Scorseseho Na druhej strane. National Society of Film Critics si však za svoj film roka zvolila mexické fantasy El Laberinto del Fauno a torontskí kritici ocenili britskú drámu Kráľovná.

Úplne iná situácia je v hlavných hereckých kategóriách, kde s prehľadom dominujú Helen Mirren a Forest Whitaker. Mirren, ako britská kráľovná Alžbeta II. vo filme Kráľovná, získala ceny Critics´ Choice Award, Online Film Critics Society, National Society of Film Critics, National Board of Review, Zlatý glóbus a mnoho ďalších cien kritikov. Rovnako i Whitaker, ktorý stvárnil ugandského diktátora Idiho Amina v snímke Posledný škótsky kráľ, dominoval v najdôležitejších asociáciách kritikov a získal aj Zlatý glóbus v kategórii dramatických filmov. Medzi herečkami sú horúcimi kandidátkami na nomináciu aj Penélope Cruz, Judi Dench, Kate Winslet a Meryl Streep. Na mužskú hereckú cenu okrem Whitakera siaha i Leonardo DiCaprio, ktorý v roku 2006 zaujal hneď dvoma filmami - Scorseseho kriminálnou drámou Na druhej strane a thrillerom Krvavý diamant.

Medzi režisérmi by podľa odborníkov mohol konečne dosiahnuť na Oscara Martin Scorsese, ktorý má na svojom konte Critics´ Choice Award, cenu Online Film Critics Society, National Board of Review i Zlatý glóbus. Scorsese má na svojom konte päť nominácií na Oscara v režisérskej kategórii, no Akadémia mu nedopriala ani jednu zlatú sošku. National Society of Film Critics a losangeleskí kritici však vyzdvihli Paula Greengrassa. Ďalším horúcim kandidátom na nomináciu je Stephen Frears, ktorý režíroval drámu Kráľovná.

Nominácie dnes popoludní vyhlási prezident Akadémie filmových umení a vied Sid Ganis v spoločnosti mexickej herečky Salmy Hayek. Oscary za rok 2006 rozdajú v nedeľu 25. februára v hollywoodskom Kodak Theatre.

SITA/AP Zdroj:  Webnoviny

Súvisiace články